Akıllı telefonlar ne kadar akıllı ?

Share

Merhabalar, Bugün yemek sonrası sigara keyfi yaparken elimdeki telefon ile bakışıp biraz düşünme fırsatım oldu. Bu akıllı telefonlar ne kadar akıllı ?

Akıllı telefonlar günümüzde hayatımızın günlük yaşamımızın en önemli parçalarından biri şüphesiz ki en yakınımızdan daha yakın bize hatta o kadar yakın ki evde, işte, arabada vs değil artık tuvalette bile yanımızda olduğu aşikar 🙂

Gelin birde bu telefonlara daha yakında bakalım hepimize bizden daha yakın olan aletler gerçekten sadece sadece iletişim aracı mı yoksa bize arkadaşmı yoksa bir gizli ajan mı ? evet ne saçmalıyor bu adam diyebilirsiniz haklısınız da ancak biraz sonra söyleyeceklerimden sonra bu konuyu tekrar düşünmenizi öneririm.

Akıllı telefonların geçmişine bir bakalım dilerseniz;

Akıllı telefonlar ne kadar akıllı ?Akıllı telefonlardan önce, cep telefonlarının geçmişi oldukça eskiye dayanıyor. 1921’de Detroid Emniyet Müdürlüğünde, tek yönlü iletişim kurabilen bir verici ile denemelerin başladığı bu teknoloji, 1993 yılına kadar geliştirilerek, klasik cep telefonu olarak süre geldi. Bu tarihten önceki klasik cep telefonlarının gelişimi bu yazının konusu değil. Klasik cep telefonu ile bilgisayar dünyasının bir ürünü olan PDA’lerin özelliklerinin birleştirildiği ilk cihaz tarihte ilk akıllı telefon olarak bilinen IBM’in Simon telefonudur.

{{Akıllı telefon tarihine detaylı bakmak isteyenler için Salih Ertuğrulun Akıllı Telefon Tarihi yazısını okumanızı öneririm.}}

Akıllı telefonlar gerçekten akıllı mı ? soruyu tekrar sormak gerekirse akıllılık kavramını da incelemek gerekir ancak konumuz bu değil ve lafı uzatmaya gerek yok, Akıllı telefonlar günümüzde bizim birçok işimizi haddinden fazlasıyla rahatlıkla yapabilmemizi sağladığı için benim görüşüm evet gerçekten akıllı telefonlar ne kadar akıllı ? Çok akıllı.

Şöyle ki; Fotoğraf çekmek için profesyonel makina taşımıyoruz, bankacılık işlemleri için ATM gitmiyor veya bankaya gitmiyoruz çoğu durumlarda bankaların mobil uygulaması üzerinden işimizi halledebiliyoruz. Sağlık, Spor, Eğlence, sosyal medya vb gibi artık hayatımızın olmazsa olmazlarını telefon üzerinden anında yapabiliyoruz dolayısıyla akıllı telefonlar gerçekten akıllı.

Peki akıllı telefonların hemen hepsinde mevcut olan sesli asistan (Kullanmasak ta var olduğunu biliyoruz) işimizi kolaylaştırmak için bir sesimize bakıp “Hey siri” veya “Ok Google” dememizi bekliyor olması ve anında size cevap vermesi size hiç tuhaf gelmiyor mu?

Hey siri dediğimizde nasıl yardımcı olabilirim diye cevap veren bir cihazın sizin hey siri demenizi beklemeden yaptığınız işlemleri arka planda farklı şirketlere iletmediğini bilebilir misiniz ?

Aldığımız cihazlar kurulum aşamasında size “Kendimizi geliştirmek arka planda veri gönderimi yapıyoruz onaylıyor musunuz ” şeklinde soru soruyor ve bir çoğumuz evet diyerek geçiyoruz. kurulum bittiği andan itibaren kendisini geliştirmek isteyen bir şirket sizin cihaz kullanım hatalar düzeltmeler dışında sizin diğer verilerinizi de alabileceğine inanmak istemiyorsunuz dimi? Şahsen ben istemiyorum.

Ancak Maalesef bu olay gerçekleşiyor, Big Data (Büyük Veriler) toplayan şirketler hakkında detaylı bilgi verilen makaleyi okumanızı isterim (Wikipedia)

İnelemeye devam edelim, Dokunmatik telefonumuzuda ekranın bir köşesinde bulundan kamera ikonuna dokunduğunuzda kamera açılıyor ve mükemmel fotoğraflar çekiyoruz doğru mu ? peki bu akıllı telefonlar yazılımlarında aşağıdaki gibi bir algoritma kullanıyor olabilir mi ?

X ikonuna dokunduğunda kamera aç

Uyku modunda ekran kapalı iken kamera aç ancak ekran kapalı kalsın

Fotoğraf çek ancak galeriye kaydetme

Çekilen fotoğrafı sakla Mobil veri açıkken veya Wi Fi bağlandığında data.alicomez.com upload et.

data.alicomez.com upload erişim bilgileri: user:iphone6s, Pass:0555-555-55-55

Şimdi burada bahsettiğim işlemlerin ne kadar kolay olduğunu Programlama bilen arkadaşlar bilir.

Şimdi diyeceksiniz ki İphone benim fotoğrafımı çekse ne olur ? Benim görüşmelerimi kaydetse ne olur kne işine yarar benim ali ile görüşmelerim. onu da açıklayayım;

Yine elimizdeki telefonlarad yüz tanıma ile güvenlik kilidi açabiliyoruz dimi çok güzel bir icat, peki bütün yüz hatlarınızın olduğu onlarca yüzlerce fotoğrafı birleştirip sizin biyolojik fotoğrafınızın oluşturulması ve bunu en basit haliyle yine size karşı kullanılması mümkün mü ? evet tabiki mümkün.

Ek olarak Telefonumuzda navigasyon bize hep en doğru yolları göstermek için konumu açık tutmamızı ister ve gittiğimiz yerleri, yemek yediğimiz cafe’leri fotoğraflayıp konumu ile birlikte paylaşırız sosyal medyada belki civarda aynı yere giden insanlar varsa tanışırız diye düşünüp veya bakın ben bu kafedeyim siz de gelin düşüncesiyle.

Peki bu konum verilerini bizim gibi masum kullanmadığını düşünürsek ? Bu veriler toplandığında herhangi bir 3. dünya savaşı çıkma ihtimalinde bu verilerin yine bize karşı kullanılma imkanı var mı ? tabiki var.

Sık gittiğimiz kafeler, En güzel doğal güzellikler, nerede hangi şehirde kimler yaşıyor vb bilgilerin tamamının 3. şahıs firmalara iletildiğini düşünün ve savaş sırasında hiç bir özelimizin kalmayıp Karşı tarafın ansızın gelip evimizde otururken cama tıklayıp “Hey Ali The game is over, you’re coming with us now” dediğini düşünün.

Şimdi tekrardan konunun başına gelecek olursak Akıllı telefonlar yeterince akıllı mı ? Evet bence haddinden fazla akıllı,

Yoksa fazla mı paranoyak oldum ? Ya sizce ?