Anahtar kelime yoğunluğu

Share

Anahtar kelime yoğunluğu | Keyword density

Arkadaşlar nedir bu Anahtar kelime yoğunluğu veya  Keyword density diğer adıyla bilinen gerçek ? bu konuda detaylıca bir inceleme araştırma yazısı yazmayı düşünmüyorum ancak biraz gerçekçi olup daha çok deneyim ve gözlemlerime dayalı bir yazı yazmayı düşünüyorum.
Bu anahtar kelime tamamen son kullanıcıya hitap etmez arkadaşlar bu öncelikli olarak arama motorlarına yönelik yapılan çalışmadır. Makale 350 kelime olsun bu 350 kelimede %2-4 oranında anahtar kelime, %5-10 oranında bu anahtar kelimeyi destekleyen yan kelime kullanmanızı öneririm. Son kullanıcı bunu hissetmemesi gerekir zira hissettiğinde “Karedş sen hayırdır ? bana mı anlatıyon Google’a mı” diyerek siteyi terkedebilir bu da istediğimiz birşey değil tabiki 🙂

Anahtar kelimeyi abarttığımızda arama motorları tarafından spam algılanma ihtimali vardır dolayısıyla her 2 cümlede anahtar kelime kullanmak doğru değildir, Her ne kadar anahtar kelimeler Makalenizdeki sıralamaya direkt etkili değildir ancak belirli bir sıralama yakaladıysanız arama motorunda bu anahtar kelime yoğunluğu bu sıralamada yükselmenize / düşmenize etki eder.

Bizim milletimizde genel olarak bir algı vardır “Anahtar kelimeyi ne kadar çok kullanırsam o kadar iyi” Arkadaşlar bu tamamen yanlıştır 🙂 Adam Seo Bloğu açmış her cümlede seo da seo, seo da seo yani tamam anladık ama bize bilgi lazım senin neye vurgu yaptığın değil. Google bunu dikkate alır yani direkt olarak google demeyelim diğer arama motorları da var ancak sektörde büyük söz sahibi google olduğu için ona oynuyoruz çaktırmayın 🙂

Yukarda bahsettiğim gibi yoğunluğu son kullanıcıya az hissettirmeniz gerekmektedir daha çok bilgi vermeyi ön plana çıkartmalısınız amacınız ön planda olsun, bırakın seo skorunuz düşük olsun ziyaretçi sayfanın seo skoruna bakmaz bu skora bu matematiksel işlere google bakar ancak siz son kullanıcı için yapıyorsunuz siteyi öyle ise google’dan çok son kullanıcının sitenizden memnun ayrılması için çabalayın. Google matematiksel işlerle uğraşır her türlü kandırırsınız ancak son kullanıcıyı memnun etmek biraz sıkıntı yani herkes aynı yazıyı okusa da herkes aynı şeyi anlamaz. Söylemek istediğimi umarım anlatabilmişimdir arkadaşlar.

Ek olarak Seo Cutts arkadaşımız konu ile alakalı gerekli anlatımı yapmış dilerseniz onun ağzından detaylıca dinleyin.

 

Yazıyı burada sonlandırmak istiyorum arkadaşlar ancak birkaç not düşmekte fayda var..

Öncelikle kaynak seçmeksizin hepsini okuyun izleyin karşılaştırın ancak gerçek sitenizin yanında bu denemeleri yapacağınız bir site kesinlikle olsun ki deneme yapın. Öğrenmenin en önemli kuralı kendi bozduğunu yapabilmektir birşeyleri bozmayı bilmeden yapmayı öğrenemezsin dolayısıyla kesinlikle elinizde ikinci bir site olsun.

Kaynak demişken Wikipedia ‘da sizin için bir içerik buldum okuyabilirsiniz: Arama motoru optimizasyonu

Burada yazdıklarım tamamen kendi deneyim ve gözlemlerimdir. Yazılanları dikkate alıp almamak tamamen sizin elinizdedir ancak her fırsatta söylediğim ve bunu söylemekten kesinlikle rahatsız olmadığım kelimeyi yine söylemek istiyorum “Ben SEO Uzmanı” değilim, ve mail olarak veya birebir telefondan ulaşıp sormanıza gerek yok 🙂 zira bu işi benden hayli hayli sağlam yapan seo uzmanları Ülkemizde zaten mevcuttur arkadaşlar.

Zira Seo işi yapanlar genellikle şık giyimli saçlar taranmış hafif kirli sakallı ayfon telefon kullanan insanlardır. 

Ben ise ne giydiğini umursamayan saçımın yönü belli olmayan sakalım çeneden uzamış dizime inen ve Sony XPERİA XZ kullanan biriyim size göre de Seo uzmanı olmam mümkün mü 🙂

 #Soru  Bu yazıda genel olarak hangi anahtar kelimeye yoğunlaştığımı ve hangi kelimelerle desteklediğimi bulabilir misiniz ?