Arama Motoru Dostu içerik (AMD)

Share

AMD yani Arama motoru dostu içerik SEO alanında olmazsa olmazın başında geliyor. Şöyle de anlatılabilir galiba; Hedeflenen bir kelimenin hatta içeriğin en kaliteli en temiz ve anlaşılabilir hali ile Ziyaretçiye/Alıcıya ileitlmesine denilir diyebiliriz.

Fındık satacağım web sitemde fazladan para kazanmak için fazla ziyaretçi çekmek için aynı anda hem fındık hemde kaliteli çorap kelimesinde yükselmeye çalışmak mantık dışı olduğu için bu tür saçmalığa girmemek gerekir.

Arama motoru dediğimiz (Google, Yandex, Yahoo, Bing,,,) web sitelerinin temeline kaynaklık yapan binevi arşiv siteler için hedef kitlenizin sizin sitenizi bbulması için AMD içeriğine önem vermeniz gerekir diye düşünüyorum.

Bu alanda önem verilmesi gerekenleri sıralamak gerekirse içerik tanıtımı yaptığınız bir sayfa için örnek çıkarmaya çalışalım;

#İçerik Türü sayfanızda java uygulamalar, flash dosyalar arama motoru örümcekleri tarafından reddediler, İçerik sayfanız daha anlaşılabilir daha sade daha çok kullanıcı dostu olması gerekir.

#İçerik görselleri sayfa içerisinde en az 2-3 adet ki yazı uzunluğuna göre artabilir olması sizi arama motorlarında kalite içerik bulunduran sayfa konumuna getirecektir.İçerik görselleri sitenizde içerikleriniz ile uyumlu olması da ayrıca önemlidir.

#Link yapısı bu alanda çok önnemlidir, Örneğin http://alicomez.com/?p=1555 şeklinde bir URL yapısı yerine; http://alicomez.com/arama-motoru-dostu-icerik.slw daha anlaşılabilir durumdadır. ANcak burada bir küçük detay var url uzun olması kesinlikle iyi bir durum değildir URL kısa net ve anlaşılabilir olmalıdır.

#Anahtar kelimenizi içerik sayfasında kullanmanız ve belirtmeniz gerekir örneğin Fındık içi kelimesi sizin için önem arzediyor ve anahtar kelimeniz Fındık içi ise bu kelimeyi Bold / İtalik / altı çizili / Renkli yapabilirsiniz Arama motorları bu kelimenin önemli olduğunu anlayacak ve bu içerik sayfasını Arama motorlarında üst sıralara çıkartacaktır.

#Özgün içerik bu önemli bir konu olarak SEO işleminin en can alıcı noktalarından bir tanesi diye düşünüyorum zira öyle değil ise yani yanılıyor olsam dahi bu tür organik içerik oluşturmak sizi ister istemez Arama motoru değilsede Ziyaretçi gözünde ileri taşıyacaktır.

Fındık içi kelimesinde yükselmek için tüm sayfalarda bulunan standart fındık anlatımı sayfalarından kaçınarak tamamen sizin kendinize özel içerik sayfası oluşturup kaliteli organik içeriğiniz her anlamda Arama motorları tarafından sevilecektir.

#Meta Açıklama ve Meta Anahtar kelimeler; Bu iki Meta faktörü çok kritik öneme sahiptir.  Meta açıklama olayı yandaki kırmızı kutucuk içindeki gibi belirlenen hedef kelimenin 160 karakter ile kısa ve öz anlatılmasıdır.

Bu kısım Arama motorları tarafından Büyük öneme sahiptir, Aynı şekilde Meta anahtar kelimeler de bu alanda nüyük öneme sahiptir ki hedef kelimenizi içerik sayfasında vurgulamanız gerekmektedir. 160 karaktere kadar küçük kelimeciklerden oluşturun; fındık nedir, İyi fındık nasıl anlaşılır, Fındık piyasası, vs vs yani içerik tanıtım sayfanızda bahsettiğiniz küçük başlıkları anahtar kelime olarak seçebilirsiniz.

#Meta Robot kullanabilirsiniz. Meta robotlar arama motoru örümceklerinin sitenizin içeriklerindeki davranışlarını belirlemenize olanak tanır. Örneğin fındık içi adlı sayfamın Google tarafından indexlenmemesi için;

Noindex/İndex kullanırsınız buda ayrıca önemli bir unsurdur follow/nofollow – Bunlarla örümceklere sayfada bulunan linkleri tarayıp taramamasına izin verebilirsiniz.

noarchive – ile arama motorlarının sayfanızı önbellekleme izni verebilirsiniz. Eğer önbelleklemesini istemiyorsanız o zaman noarchive kullanabilirsiniz,

#Başlıklar önemli, İçerik tanıtım yazınızın başlığı çok önemlidir. Bu alanda fındık içinden bahsedilen bir yazının başlığında 60/70 karakteri geçmemsi önemli ve bu karakterler ile en kaliteli en iyi içeriği özetleyen başlık seçilmelidir. Anahtar kelimeler içerik başlıklarına benzer olması çok önemlidir..

#Link Çıkışı; İçerik tanıtım yazınızın bulunduğu dayfadaki aşırıya kaçan link çıkışları arama motoru dostu olmaktan çıkar ve bu tür içerik sayfalarını Google ve diğer arama motoru botları taramaktan kaçınır.

Şimdilik bu kadar yeterli bir sonraki yazımızda bu küçük başlıkları daha detyalı inceleyip birlikte daha geniş öğrenmeye ve anlamaya çalışacağız. Ben araştırıp paylaşıyorum anladığım kadarı ile yanlış ve eksikler varsa yorumda bildirebilirsiniz Seo uzmanı değilim sonuçta 🙂