12 Eyl, 2016

Arkanı Devlete yasla !!!
" Arkanı Devlete yasla !!! "

Arkanı devlete yasla Bizim gibi internet dediğimiz 2. Dünya’dan ekmeğinin peşinde koşanlar için pek aşina oldukları bir cümledir bu “Arkanı devlete yasla“…

Maalesef bu kelimeyi duymak bana ne kadar kötü gelse de bunu söyleyenlerin samimiyetine güvenerek pek ses çıkartamıyorum ancak bence birileri dur diyebilmeli ve benim gibi düşünen insanlara tercüman olmak adına bu yazıyı yazma kararı aldım 🙂

Arkadaşlar şöyle anlatayım bu yazı içinde kendimi bir SEO’cu olarak göstereyim (Ne kadar SEO’cuyum orası da tartışılır ya neyse 🙂 ) Seo Uzmanı Ali ÇÖMEZ Ne kadar Afilli bir ses çıkışı kelimenin ağızdan çıkışındaki ahenge bakarmısınız :))

Konnuyu Aileden olsun dışardaki büyüklerden olsun bir yaş seviyesi üstüne gelince sanki bizim insnlarımız cron ile zamanlanış gibi yaşı gelene bu muhabbeti dayıyor . Hangi muhabbet bu meşhur muhabbet oda zaten bildiğimiz; Ali sen ne iş yapıyorsun ?  Ali sen ne okudun ?

Sırasıyla gidecek olursak;

-Ali sen okudun mu ?

-Hayır okumadım abi Ünv 1 terk ettim,

-Niye okumadın ali sen akıllı adamsın okusan çok iyi yerlere gelirdin ? hangi bölüm seninki ?

-Elektrik abi (teknisyenlik galiba onu da hala bilmiyorum 🙂 )

– Ali çok iyi bölümmüş niye bıraktın ki hiç birşey yapamazsan girer bir elektrikçinin yanında çalışırsın.

(Bu açıklamayı da yapmak istiyorum arada; Arkadaşlar bizim milletimizi genel olarak köleliğe alıştırmışlar yani emir altında çalışmayı kendine lüks hayat olarak ve gelecek olarak görüyor. İnsanın mesleği varsa neden gidip bir Türkçe öğretmeni olsun ki ? benim baba mesleğim Marangoz olsa kesinlikle okumam ki ve okumammalı da insan yani herkes mesleiğini yapsın kafasındayım.)

-Abi ben elektrik işinden anlamıyorum beceremiyorum vsvs .

-Yanlış düşünüyorsun Ali, En azından garanti işin olur. (- nasıl abi) -Her evde elektrik var hergün bir eve ampul taksan dünyanın parası, Geçen gün bize bir elektrikçi geldi priz değiştirdi 50 tl aldı gitti. haftada 20 eve gitse 1000 tl yapar iyi para.

(Zaten millet olarak her mesleğin getirisini hesaplama hastalığımız var ona da birşey diyemiyorum aten 🙂 )


Ali Sen ne iş yapıyorsun ?

-Abi ben Seo’cuyum (nasıl söyleniyor seou’cu onu dabilmiyorum ama 🙂 🙂 )

–  O ne demek la, anlat bakim ?

– Abi intenet üzerinden bizim iş anlamazsın boşver.

– Anlarım ben anlat, bizim bacanağın oğlu da internetçiymiş zaten niye anlamıyorum (Tanıdık bir bilgisayarcı zaten kesin cepte yani olmak zorunda, meslek yakınlığı kuruyor pezevenk 🙂 )

-Abi bizim iş şöyle oluyor işte (…………………………………………………………………)

-Ali iyide o iş garani değil sen bu sene KPSS gir bir memur ol o senin işi Akşam eve gelince de yaparsın.

(En sevdiğim kısım burası işte bizim işler hep akşamlık iş ama Devlete Arkanı yaslayıp gün boyu bilgisayardan Batak, Okey oyna… ama bizim işi akşam eve gelince yap 🙂 )

-Abi bizim müşteriler var işt………. (Söz kesilir)

– Sana ne diyorum oğlum büyük sözü dinle gir KPSS … ARKANI DEVLETE YASLA


Sözüm ona bu Büyüklerimiz arkadaşlar sadece bana mı böyle yoksa aynı duruma maruz kalan varmı ? Sanki gezegende yanlızım gibi ses verin beyler az kaldık laaan 🙂

Bu yazı 33994 Defa okundu, Beğendiyseniz üstteki benzer yazıları okumanızı öneririm, isterseniz site içinde farklı içerikleri arama yapabilirsiniz.

Ali Çömez / Slaweally

Kaldırımda yürürken beyaz çizgilere basmamaya çalışan, Sabah yüzünü yıkarken dirseklerinden su sızmasından nefret eden, Dönerle ayranı aynı anda bitirebilen, son dakikada otobüsü kaçırsada grur yapıp arkasından koşmayan... bir insanım :)

 1. Hasan ORKAN dedi ki:

  Hiç üşenmedim hepsini okudum Trabzonlee kardeşim.
  Kodumun memleketinde zaten bizim işler hep akşamları yapılabiliyor (Nasıl oluyor onu bilemiyorum bir karşılaşırsam o akşam yapanlar hepsini denk getiricem) O tanıdık bilgisayarcılar varya ha onlarında ayrıca bitarafına koyayım.Web yazılım işini yapan o amca dayı teyze oğullarının yeğenlerin de ben ta.! 50 liraya giydiriyor bir tema sonra itfaiye arar gibi adam bizleri arıyor.Şurası şöyle olmadı burası böyle olmadı.E olmaz kardeşim bu iş profesyonel meslek dalı senin o yeğenin anca html düzenler onuda yarım yamalak yapar neyse gece gece daha fazla küfür etmek istemiyorum 😛

 2. Abdakgl dedi ki:

  Aynı durumu bir hemşire ve kpss'ye girmekte olan biri olarak söylüyorum. Sınava çalışmıyorum atanmakta istemiyorum Sırtımı Devlete Yaslamakta istemiyorum. Gel görkü millet işte her gün aynı devlete kapağı at rahatsın.

 3. hülya dedi ki:

  Yazin cok guzel olmus ali biz genclerin her daim yasadiklarini dile getirip yaziya dokmussun. Toplum olarak hep bi bilmislik hep daha iyisi hep daha fazlasi olsun istiyoruz okudugum bolmuden atanamayinca niye o bolumu okudun su bolumu tercih etseydin bu bolume gecis yapsaydin ataman zor isin zor İs imkanin yok vb. Bilmisliklerle bizler de ben de karsilasiyoruz anlayacagin yaptigin ise bakmiyolar sana bakiyolar. Ve naparsak yapalim bu ve bunun gibi elestirelr hep olacaktir kaymakam olsan vali niye olmadin diyecek adamlar cok. Aliiss son gaz devam 🙂

 4. Kapitalizm dedi ki:

  Arkanı devlete yasla sözünün asıl nedeni kapitalizm.
  Kişisel olarak ne iş yaparsan yap, her zaman risk altındasın. Bu bir sanaatkâr için de küçük ticaret sahibi için de geçerlidir.

  Gördünüz işte, ne kadar terzi, bakkal, kasap, demirci, tornacı vs varsa hepsini bitirdiler. Bu sanaatkârlar ya işsiz kaldı ya da büyük şirketlerde temizlikçi vs oldular. Küçük ticaret sahipleri de büyüklerin karşısında tutunamadı, onlar da ya iflas ettiler, ya da atölyeyi, dükkanı, imalathaneyi kapamak zorunda kaldılar.

  Benim de üç tane mesleğim vardı, üçünü de hayatım pahasına yürütmeye çalıştım ama bahsettiğim gibi sistemin akibetine uğradım.

  Kısacası kapitalizm varken, bütün kişisel işler bıçağın sırtındadır, her zaman yıkılma olasılığı yüksektir.

  Arkanı devlete yasla sözünün asıl nedeni budur. Yani devlete kapıkulu olmaya mecbur bırakıyor bu sistem. Ya devletin köpeği olacaksın ya da isyan edeceksin…

 5. Devlet İneği dedi ki:

  İneğin biri varmış günde 3 4 litre süt verirmiş. Devlette düşünmüş taşınmış madem bu kadar süt verebiliyor alalım devlete çalışsın bari demişler.
  Ertesi günlerde inek 1 litre süt vermeye başlamış, noldu ya demişler hergün 3 4 litre süt verirken şimdi 1 litre anca veriyorsun.
  İnekte, ee demiş artık devlet memuru olduk.

 6. Emre dedi ki:

  güzel yazı olmuş, eline sağlık

 7. Taylan dedi ki:

  Arkasını devlete yaslayanları 15 temmuzda net gördük ☺

 8. Ercan Kandemir dedi ki:

  Fikirlerine sağlık Ali. Yerel internet sitesi sahibi olarak yazını okudum. Hislerime, düşüncelerime, üzüntüme tercuman olmuş yazıların. İnternet üzerinden iş yapmaya çalışanların ortak sorunudur bu. Sağ olasın. Artık Gündem Yazar (www.gundemyazar.com)'da da yazılarını yayınlamak isterim. Bir köşen olsun bizde.

  • Ali Çömez dedi ki:

   Aslında Ercan bu sadece yöresel bir olay değil, genel olarak milletçe bu düşünceye sahibiz. Kısaca byükler hep doğru düşünür ve konuşur, yanılma ihtimalleri zaten yok. ?? Sen kiminle savaşacaksın ki :))
   Ve yazıyı alabilirsin sorun değil.

 9. Serkan dedi ki:

  Devlet zaten berlin duvarından kötü oldu yaslayan yaslayana 🙂 Osmanlı döneminde olmayı bu döneme tercih ederim, Düşünsenize herkes kendi işini yapıyor, Örneğin nal satıcısı sadece nal satıyor, nal piyasasını düşürecek hareketler yapmıyor rekabet yok nal ve eğeri satıp daha çık kazanayım diye düşününce hem piyasayı düşüürrdü hemde mesleği bitirirdi. Günümüzde zaten bu olay var..

  • Ali Çömez dedi ki:

   Günümüzdeki olay aslında çok daha farklı önce meslek diyorlar, meslek için okul diyorlar okul için para diyorlar 🙂 bir döngü var yani kendi kendine borçlusun uzun vaadede.

 10. Furkan dedi ki:

  Tespitlerin çok doğru resmen söyleyemediklerimi yazmışsın

 11. İsmet dedi ki:

  Bu sorunları birçok webmaster – yazılımcı yaşadığına eminim. tutturmuşlar bir devlet kapısı.
  Şöyle birşey de var Üniversite mezunları basit işlerde çalışmak istemiyor, lise mezunları da devlete kapak atsam yeter diyor atamasam da sorun değil zaten okumadım diyorç hal böyle olunca geneli işsiz milletin 🙂

 12. Eren dedi ki:

  Sen beni dinle ali, sen bu sene kpss gir bi memurluk bak yoksa böyle hayat geçmez 🙂 zaten bu postahanedekiler hiç iş yapmıyor oraya atanırsa bilgisayar da var orada :):)

 13. cem dedi ki:

  Ali harikasın**

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Spam olmadığınızı doğrulamak için aşağıdaki alana slaweally yazın