Press "Enter" to skip to content

Aynı Web Sitesine İki URL yönendirme

Aynı web sitesine iki URL’yi yönlendirme yapabilirsiniz, sitenize gelen trafiği birkaç farklı alan adından yönlendirmenin iyi bir yoludur. Bunu iki şekilde gerçekleştirebilirsiniz: URL’lerden birini birincil alan adınıza yönlendirin veya URL’lerden biri için bir takma ad oluşturun (alias). Takma ad, alan adını birincil alan adınıza yönlendirecektir.

Bir web sitesine nasıl yönlendirme yaparım ?

Adres çubuğunda bir web adresi yazdığınızda, ziyaretçiden başka bir web sitesine (veya URL’ye) bir ziyaretçi gönderilirken bir yönlendirme gerçekleşir. Örneğin, web sitenizin içeriğini yeni bir URL’ye taşıdıysanız, sezonluk ziyaretçilerinizi yeni konumunuza yeniden yönlendirebilirsiniz.

CPanel arayüzü ile bir yönlendirme nasıl oluşturulur

Bir web sitesini cPanel’deki Yönlendirme arayüzünden yeniden yönlendirebilirsiniz. Etki Alanları bölümüne gidin ve yeniden Yönlendirmeler’i tıklayın veya arama çubuğuna Yönlendirmeler yazın. Yönlendirmeyi oluşturmak için yönergeleri izleyin. Daha fazla yardıma ihtiyacınız varsa,cpanel’in Yönlendirmeler dokümanlarını okuyun.

Takma ad oluşturma (Alias) (veya daha önce alan adı park etme olarak bilinen eylem)

Sistem bir takma ad oluşturduğunda, yönlendirme ile aynı şeyi yapar; adres çubuğunda gösterilen web sitesi adı değişmez.

Aynı resim için iki farklı resim çerçevesi kullanıldığını düşünün. Web sitesi içeriği her iki URL için de aynıdır (resim), ancak adres çubuğunda gösterilen URL’deki değişiklikler (örnekte resim çerçevesi). Örneğin, example.org example.com için bir takma addır.

Aynı sayfayı göstermek için birkaç alan için bir takma ad oluşturabilirsiniz. Diğer adı oluşturabilmek için alan adlarının geçerli bir alan adı kayıt kuruluşuna kayıtlı olması gerekir. Ayrıca, ad sunucularının birincil alan adınız ile aynı olduğundan emin olmanız gerekir (yönettiğiniz alan).

CPanel arayüzü ile takma ad (Alias) oluşturma

Takma ad oluşturmak için Domains bölümüne gidin ve cPanel ana sayfasında Diğer Adları tıklayın veya arama çubuğuna Aliases yazın. Etki alanı adınızı Etki alanı metin kutusuna yazın ve Etki Alanı Ekle’yi tıklatın.Aynı Web Sitesine İki URL yönendirme

Sorunlar varsa (alan adınız yanlış ad sunucularına sahipse), bir hata iletisi alırsınız. Hata olasılığınızı en aza indirmek için yukarıdaki Önemli bölümde vurgulanan sorunları çözdüğünüzden emin olun. Yapamazsanız hosting sağlayıcınız ile görüşün size yardımcı olacaktır.

İyi çalışmalar.

Bu yazı 641 Defa okundu. Diğer yazılarımı da oku süper yazarım :)

||||

Ali Çömez
Ali Çömez

Kaldırımda yürürken beyaz çizgilere basmamaya çalışan, Sabah yüzünü yıkarken dirseklerinden su sızmasından nefret eden, Dönerle ayranı aynı anda bitirebilen, son dakikada otobüsü kaçırsada grur yapıp arkasından koşmayan... bir insanım :)

View all posts

2 Comments

  1. web sitesi fiyatları web sitesi fiyatları

    Aynı domainimi yönlendirmek için arıyordum, çok fazla site gezdim ama en kısa yoldan senin önerin ile çözdüm ali hocam teşekkürler

  2. Youre so cool! I dont suppose Ive read something like this before. So good to search out somebody with some original ideas on this subject. realy thank you for beginning this up. this web site is something that’s needed on the web, someone with slightly originality. useful job for bringing something new to the web!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir