CPanel ile WebDAV Web Diskleri Nasıl Yapılandırılır ve Yönetilir

Share

cPanel & WHM, bir web sunucusunda depolanan dosyalara erişmek için cPanel File Manager,SFTP, web tabanlı bir terminal ve Web Diskleri dahil olmak üzere çeşitli araçları tümleştirir. Her yöntem yararlıdır, ancak bu makalede, Web Diskler, WebDAV protokolünün bir uygulama üzerinde durulacak. Web Diskleri ile cPanel kullanıcıları, bilgisayarlarda ve mobil cihazlarda uyumlu yazılımlar kullanarak sunucularında depolanan dosyaları yönetebilir ve edinebilir.

Web Diskleri ve WebDAV nedir?

WebDAV, kullanıcıların uzak bir web sunucusunda barındırılan dosyaları indirmelerini, yüklemelerini, taşımalarını ve düzenlemelerini sağlar. Kullanıcıların yerel bir dosya sisteminde depolanmış gibi onlarla etkileşim kurabilmesi için dizinleri paylaşır. Dosyalara özel istemci uygulamalarında veya yerleşik işletim sistemi araçlarıyla erişilir. Microsoft Windows ve macOS WebDAV’ı yerel olarak destekler ve Android™ ve iOS için birçok uyumlu uygulama vardır.®® ®®

WebDAV, SMB ve FTP gibi diğer ağ diski ve uzak dosya yönetim sistemlerine benzer özelliklere sahiptir. Ancak, bu teknolojilerin aksine, WebDAV web’in yerel HTTP ve HTTPS protokollerinin bir uzantısı dayanmaktadır.

WebDAV, Web Distributed Authoring ve Versioning’in kısaltmasıdır ve web’ in ilk günlerinde kökenleri vardır. Tim Berners-Lee, web sayfalarının hem okunabilir hem de yazılabilir olacağını umuyordu ve WebDAV bu vizyonun ikinci bölümünü gerçekleştirmek için geliştirildi.

Bu WebDAV’s “sürüm” yetenekleri Git gibi araçlar gibi sofistike olmadığı vurgulanmalıdır. Bu basit işbirlikçi düzenleme için tasarlanmıştır, ancak modern bir kod sürümü kontrol sistemi arıyorsanız, cPanel’s Git™ entegrasyonu daha iyi bir seçenektir.

Web Disk, cPanel & WHM’nin WebDAV protokolünün uygulanmasıdır. cPanel, kullanıcıların ev dizinindeki dosyaları uzaktan yönetmeleri için otomatik olarak bir Web Disk hesabı oluşturur. Web Disk hesaplarını yapılandırmak için araçlar sağlarız ve kullanıcılar dizinleri kendi ev klasöründe paylaşmak için ek hesaplar oluşturabilir.

WebDAV aynı zamanda CalDAV takvim paylaşımı ve CardDAV iletişim paylaşımının da temelidir. cPanel & WHM her ikisini de destekler ve cPanel’de CalDAV Takvimleri ve CardDAV Kişileri Kullanma hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz

WebDAV vs FTP vs Kobİ

Diğer uzak dosya yönetimi protokollerine benzer olsa da, WebDAV’ın belirli bir kullanım örnekleri aralığına daha uygun olmasını sağlayan güçlü yanları vardır.

  • FTP eski ve eski bir dosya aktarım protokolüdür. Şifreleme için yerleşik bir desteği olmadığından, kimlik doğrulama ayrıntıları ve veriler bağlantıyı izleyen herkes tarafından görülebilir.
  • SMB yerel ağlarda dosya paylaşımı için yararlıdır, ancak sanal bir özel ağ (VPN) üzerinden bağlanmadığınız sürece bunu genel internet üzerinden kullanmanız tavsiye edilmez.
  • SFTP Güvenli Dosya Aktarım Protokolüdür. Eski (ve ilgisiz) FTP’den çok daha güvenlidir, ancak işbirlikçi iş akışları için ideal değildir.

Buna karşılık, Web Diskleri güvenli, şifreli veri aktarımları sağlamak için HTTPS’yi kullanır. WebDAV ortak düzenleme için tasarlandığından, kullanıcıların aynı dosyada eş zamanlı çakışan düzenleme yapamamaları için dosya kilitleme özelliğine sahiptir.

Yaygın WebDAV kullanım örnekleri şunlardır:

  • Yerel bir bilgisayarda web sunucusu dosyalarını yönetme ve düzenleme.
  • Bir sitede çalışan geliştiriciler, tasarımcılar ve içerik yazarlarıyla işbirliği yapma.
  • Kuruluş içinde dosya paylaşımı.
  • Yerel makineler veya diğer sunucular aracılığıyla erişilen ağa bağlı depolama.

CPanel’de WebDAV Nasıl Yapılandırılır?

Tüm cPanel kullanıcılarının ev dizini temel alan bir Web Disk hesabı vardır (sunucu yöneticisinin WHM’nin Özellik Yöneticisi’ndeWeb Diskleri açık hale getirmiş olduğunu varsayarsak). Kimlik doğrulaması için cPanel kullanıcı adınızı ve parolanızı kullandığından varsayılan hesabı yapılandırmanız gerekmez.

Belirli bir dizini paylaşmak isterseniz, ek Web Disk hesapları oluşturabilirsiniz. cPanel menüsünün Dosyalar bölümündeWeb Disk’e gidin.

CPanel ile WebDAV Web Diskleri Nasıl Yapılandırılır ve Yönetilir

Bir kullanıcı adı, etki alanı ve parola girin ve ev dizininizde bir dizini seçin. Ayrıca, Web Diskinin okuma-yazma veya salt okunur olup olmadığını da yapılandırabilirsiniz.

CPanel ile WebDAV Web Diskleri Nasıl Yapılandırılır ve Yönetilir

Oluştur’utıklattığınızda, cPanel Web Diski dağıtır ve bir sonraki bölümde açıklanan yöntemi kullanarak dosyalara erişebilirsiniz.

WebDAV Web Disklerine Cihazlarınızdan Nasıl Erişilir?

Web Disklerine erişim işlemi, cihazınızın işletim sistemine ve tercih ettiğiniz WebDAV istemci uygulamasına bağlı olarak farklılık gösterir, ancak masaüstü işletim sistemleri için tüm platformlar ve özel yapılandırma komut dosyaları için ayrıntılar sağlarız.

Microsoft Windows’tan bir diske erişmeye niyetliyseniz, önce özet kimlik doğrulamasını etkinleştirmeniz gerekir.

CPanel ile WebDAV Web Diskleri Nasıl Yapılandırılır ve Yönetilir

Bir istemciyi ana Web Disk hesabınıza bağlamak için, İstemci Erişimini Yapılandır’ıtıklatın.

CPanel ile WebDAV Web Diskleri Nasıl Yapılandırılır ve Yönetilir

cPanel işletim sisteminizi tanımlamaya çalışır ve yapılandırma talimatlarına doğrudan bağlantı sağlar. Kimlik belirleme işe yaramazsa, ilgili ayrıntıları görmek için arabirimdeki platformunuzu seçin.

CPanel ile WebDAV Web Diskleri Nasıl Yapılandırılır ve Yönetilir

We provide custom Web Disk configuration scripts for macOS Finder, Microsoft Windows Explorer, and the Linux file managers Nautilus and Konqueror. Download the script to your computer and double-click to execute it (you may have to modify the script’s permissions to make it executable).

CPanel ile WebDAV Web Diskleri Nasıl Yapılandırılır ve Yönetilir

Komut dosyası, sisteminizin dosya tarayıcısını yapılandırır ve bundan sonra dosyaları yerel olarak depolanmış gibi görüntüleyebilir ve düzenleyebilirsiniz.

iOS ve Android gibi mobil işletim sistemlerinde, WebDAV’ı destekleyen bir üçüncü taraf uygulaması yüklemeniz gerekir. Bu aygıtlar için yapılandırma bilgilerini sağladık ve uygulamanızın belgeleri adım adım yönergeleri içermelidir.

WebDAV’ı destekleyen popüler uygulamalar arasında android için iOS ve WebDAV Navigator için Belgeler yer alıyor.

WebDAV Web Diskler sadece bir özellik zengin web barındırma deneyimi sunmak için web hosts güçlendirir cPanel & WHM birçok yollarından biridir. Daha fazla bilgi edinmek için web barındırma otomasyonumuzu,etki alanı ve veritabanı yönetimimizi, site ve uygulama yayıncılığımızı ve sunucu yönetimi araçlarımızı keşfedin.

Her zaman olduğu gibi, herhangi bir geribildirim veya yorum varsa, lütfen bize bildirin. Elimizden gelen en iyi şekilde yardım etmek için buradayız. Sen Discordbizi bulacaksınız , cPanel forumları, ve Reddit.

Kaynak: cPanel Blog