Press "Enter" to skip to content

cPanel vs Plesk

Web hosting sektöründe bitmeyen tartışmadır Plesk vs cPanel. İnsanlar genellikle Plesk ve cPanel’ın diğerlerinden daha iyi olduğunu tartışırlar evet bu oknuda haklılık payları var ama ya ikisi arasında kalıyorsak ??

Plesk’in ilk izlenimi bende olumsuzdu aklıma farklı bir algı ekledi ve o zamandan bugüne cPanel hosting daha cazip geliyor ve öneriyorum ama şahsi projelerimde ğişiklik gösterebiliyor bazen panelsiz bazen değişik panellerde kullanıyorum ancak şu aralar websiteme gereken değeri gösteremediğimi düşünüyorum sunucuya siteyi yükleyip bıraktım bayadır detaylı ilgilenemiyorum şu anda pleskte sanırım 😀 neyse konumuza dönelim.

Kullanıcı arayüzü:

Plesk’in ilk izlenimi basitti. En son Arabirimi anlamak sadece birkaç dakika sürdü, çünkü gösterge paneli WordPress ile neredeyse aynı plesk hiç kullanmayan insan bile pleski bir gün içinde tamamen çözebilecek seviyeye gelebilir.
cPanel vs Plesk

Durum cpanelde daha karmaşık gibi görünebilir çok daha fazla özellik çok fazla seçenek olduğu için menüler içinde kaybolabilirsiniz 😀 ama cpanele alışmış insan kolay kolay farklı panelleri kullanamaz.

Kullanıcı arayüzünde basitlik olarak Plesk önde diyelim.

Performansı:

CPanel vs Plesk performansında, size destek sağlamak için uygun özelliklere sahip kullanıcı dostu bir arayüze sahip olduğunu yazmak zorundayım her iki firma da performan üzerinde geliştirmeler yapıyorlar oldukça fazla yol katettiler ancak kullanıcı arayüzünde plesk ne kadar sade ve anlaşılır olsa da cpanel pleskten daha iyi performans veriyor panelde.

Tabiki bu benim gözlemimdir site hızından bahsetmiyorum şu anda sadece panel hızlarını yazıyorum.

cPanel vs Plesk

Performans konusunda cPanel diyerek bir sonraki seçeneğe geçelim.

Güvenlik:

Plesk 7.5 – 10 sürümüne kadar tüm versiyonlarının etkilendiği plesk tarihinde kara leke olarak bir güvenlik açığı dönemi geçmişti sanırım 2012 yılındaydı tabi o zamandan bu yana birçok güncelleme aldı birçok yama yapıldı zaten ama o leke pleske bir ömür gidecek gibi duruyor.

cPanelde bu tür bir açık şimdiye kadar duyurulmadı ancak tabiki küçük çaplı 0day açıkları her zaman olur olmaya devam edecekte bu plesk cpanel cyberpanel vs hepsi için geçerlidir.

Ancak güvenlik konusunda cPanelin daha sıkı kuralları olması bu seçenekte de cPaneli öne geçiriyor.

Müşteri desteği:

Müşteri desteği konusunda her iki firma ile birebir yaşadığım sorunları anlatayım iki kesim için de kararı siz verin.

Plesk sunucuda Plesk kaynaklı bir cpu sorunu yaşıyordum destek ekibine defalarca mail göndermeme rağmen geri dönüş hiç yapılmadı üstüne basa basa söylüyorum hiçbir şekilde geri dönüş yapılmadı.

Farklı bir cpanel sorunu yaşadığımda destek talebi oluşturdum panel üzerinden ve bir saat içinde cevap verdiler daha hızlı yanıt isterseniz 30$ ücret ile premium destek paketi alabileceğimi ilettier ki buna gerek kalmadı zaten sorunumu çözmüştü John’du sanırım ismi 🙂 hatta Türkiyeye gelirse yemek ısmarlayacağım söz vermiştim kabul etti 🙂
Burada kendi yaşadığımdan örnek verdim şimdi estek konusunda hangisinin daha iyi olduğunu siz karar verin.

Fiyatlandırma:

Ücret konusunda her iki panelin de farklı seçenekleri mevcut öncelikle plesk panel şahsi kullanımlar için daha uygun lisans ücreti veriyor bu konuda cpanelden daha iyi 10 domain lisans satışı var bireysel kullanımlar için vb…

cPanelde 2 seçenek var sanal ve fiziksel sunucu lisansı en düşük 15$ sanal sunucu lisansları. ama iyi tarafından bakarsanız 15$ ödediğinizde isterseniz milyon tane domain barındırabilirsiniz 😀

Son söz;

Arkadaşlar her iki panel de sektörde adından söz ettiren en gelişmiş panellerdir ikiside pişman etmez ikisi de kullanılabilir ancak sorun yaşamak istemeyen yaşayınca da destek almak isteyenler için cpaneli öneririm.

cPanel Hosting için Kodespa kullanabilirsiniz plesk panel için de satışları bulunuyor ancak bence cpanel kullanın 🙂

 

 

Bu yazı 366 Defa okundu. Diğer yazılarımı da oku süper yazarım :)

||||

Ali Çömez
Ali Çömez

Kaldırımda yürürken beyaz çizgilere basmamaya çalışan, Sabah yüzünü yıkarken dirseklerinden su sızmasından nefret eden, Dönerle ayranı aynı anda bitirebilen, son dakikada otobüsü kaçırsada grur yapıp arkasından koşmayan... bir insanım :)

View all posts

8 Comments

  1. çok güzel yazı olmuş ama pleskin de bir ton avantajı var bunları da unutmayalım lütfen rica ediciğim 😀

    • Pleskin avantajlarından birkaç tanesini iletir misin yavuz 🙂

  2. It?¦s truly a nice and helpful piece of information. I am happy that you simply shared this useful info with us. Please keep us up to date like this. Thanks for sharing.

  3. 5 yılı aşkındır cpanel kullanıyorum, bütün sitelerimde çokta memnunum. Yazınız çok faydalı olmuş bence elinize sağlık. 🙂

  4. Plesk ilk defa duydum ve konunuz beni çok şaşırttı.Guzel bilgiler var C panel kullanıyorum ama plesk de aklımda olacak teşekkür ederim

  5. Cpanel her açıdan plesk’ten cok cok avantajlıdır.O yüzden size katılıyorum sonuna kadar

  6. Cpanel hızlı kolay ve kullanışlıdır. Fakat Sitenin yazılımı ve kullanım amacına göre tercih edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir