17 Tem, 2016

Darbe girişimi hakkında
" Darbe girişimi hakkında "

Merhabalar efenim..

Geçtiğimiz günlerde meydana gelen Darbe girişimi hakkında birkaç olumlu olumsuz biraz konuşmak içimdekileri yazmak istedim.

Öncelik olarak bu Darbe girişimi bana çok fazla amatörce gözüktü (daha önce herhangi bir darbe görmedim ama 🙂 )

Yani ben olsaydım yapacaklar listem şu şekilde olurdu;

Cumhurbaşkanı , Başbakan ve M.Vekillerini direkt olarak hedef alıp ardından medyaya oynardım işimi garantiye alırdım yani.

Ardından Türksat ile tüm Tv / Radyo yayınlarını kapatır ve son olarak halkın birbiri ile haberleşmesini engellemek için Tib’e giderek İnterneti özellikle Sosyal medya bağlantısını kapatırdım.

Şimdi bu durumda bunların yaptığı bana çok saçma geldi ki hele siyasetten anlamayan birisi olarak bile saçma gördüysem ://

Şimdi gelelim birde yaptıklarına TRT aracılığı ile Darbe bildirisi okuttular bu bildiri içeriğini defalarca dinledim kendilerince haklı nedenleri var ve baya doluşlar ki bu şekilde bir girişime kalkıştılar ve apar topar olmuş gibi gözüküyor.

Ardından TBMM’ye saldırı düzenediler Halkın üzerine ateş açtılar Tank ile Halkın üzerine gittiler CNN binasını bastılar vs vs vs….

Bunları yapanlara gelince benim görüşüm ve genel Türk halkıın ortak görüşü tabiki ortak olarak Rütbeli personel (Omuz üzeri rütbeliler) yaptığıdır.

Alt kesim için Askerliği yapmış ve az çok hiyerarşi’yi bildiğim için Söylüyorum ki bu alt kısım emir verilir yaılır şeklindedir.

En basit örnek: J.K.Albay > J.Yarbay > J. Binbaşı > J.Yüzbaşı > K.Bçvş > K.Çvş > 4 Kdm Uzm > 2 Kdm. Uzm > J. Çavuş > J.Onbaşı > J. Er

Aradaki rütbeleri tam olarak yazmadım liste uzamasın diye ama gayet anlaşılır biçiçmdedir.

En alt kısımdaki Er kısmı bile kendi arasına Alt Devre / Üst devre olarak rütbeleşmişken ve en alt devre üst devesine bile bahsi sözkonusu olan emre itaatsizlik yapamazken Aklınız alır mı bu J. Er’in J.K.Albay’a karşı emre itaatsizlik yapması sözkonusu olabilir mi ?

Şimdi bu olanlar ölenler yaralananlar kimler zannediyorsuuz ? Hangi Albay öldü darbe girişiminden ???

Ben duymadım görmedim olanlar ;

J.K.Albay > J.Yarbay > J. Binbaşı > J.Yüzbaşı > K.Bçvş > K.Çvş > 4 Kdm Uzm > 2 Kdm. Uzm > J. Çavuş > J.Onbaşı > J. Er

Renkli yazdığım rütbelilere oldu. Peki tamamen suçsuz mu hepsi tabiki hayır, Yazı işleri AST’ları genellikle bu tür işlerin nasıl yürüdüğünü bilirler hangi bilgi nereye gönderilir ve kimin adına nasıl gönderilir vb vb şeklinde ki bu yüzden AST’lar da olabilir içlerinden o konuda net birşey söylemek tabiki doğru olmaz sonuçta güven mevzusu çünki yapacağınız iş basit bir terör saldırısı değil Ülkeye Darbe girişimidir.

Yukardaki rütme sisteminde Siyah kısım Renkli kısıma bu kadar önemli bilgiyi verir mi dersiniz ? Hiç sanmıyorum….

Ve sonuç ne oldu ?

Askeri dövenler Askerin kafasına basanlar ve Askerin kafasını kesenler (kafa kesme ne kadar doğru bilmiyoruz) Diğerlerini de gerek haberlerden gerekse sosyal medyadan gördük.

Bu Darbe girişiminde olanlar Sivil Halk ve düşük rütbeli Askeri personele oldu Halkın gözünde Asker deyimi Yeni nesilde Korkulacak bir kişilik olarak gözlerde hafızalarda kaldı.

Peki Yıllardır ülke güvenliğini canı pahasına savunan bu Askerler, her evden mutlulukla sevinçle gönderilen vatani görevini yapan Asker artık Türk halkının gözünde nasıl bir durumda ????

Bu TV’de ki görüntüler hafızalardan nasıl çıkacak kaç yıld açıkacak bunun bedeli ne olacak? bilinmezlik sadece.

Eee Minareyi çalan kılıfı hazırlarmış o misal şimdi bu darbeciler idam edilip ölecekmi hayııııııır tabiki, Kısacası ben şu anda gerçekten görevini severek yapan ve gerçekten bu işe ihtiyacı olan Askerler’i Halkın gözündeki kötü önyargıyı kim kaldıracak 🙁

Neyse İnternette gördüğüm en güzel cümlelerden birini yazarak yazıya son vereyim.

Git doğuda terörle savaş öl Şehit desinler,

Gel batıda olaylardan habersiz halkın önünde bul kendini Vatan haini Darbeci desinler…

Yinede VATAN SAĞOLSUN

Not: Hiçbir siyasi amaca göre yazmadım ve Darbeyi kesinlikle savunmuyorum !!

 

Bu yazı 83167 Defa okundu, Beğendiyseniz üstteki benzer yazıları okumanızı öneririm, isterseniz site içinde farklı içerikleri arama yapabilirsiniz.

Ali Çömez / Slaweally

Kaldırımda yürürken beyaz çizgilere basmamaya çalışan, Sabah yüzünü yıkarken dirseklerinden su sızmasından nefret eden, Dönerle ayranı aynı anda bitirebilen, son dakikada otobüsü kaçırsada grur yapıp arkasından koşmayan... bir insanım :)

 1. Ağzına yüreğine sağlık kardeşim gerçekten vatanını severek koşa koşa askere gidenler bu vatanı savunananların haklarını kim ödeyecek şimdi dediğin gibi halkın gözünde ne durumdalar şuan meçhul. Rabbim bu vatanı bölmeye çalışan kim varsa kim oyun oynamaya kalkıp öyle bir düşünceye giren varsa hepsini helak etsin.

 2. sami dedi ki:

  bence vatandaşında haklı tarafı var o askerin bilerek veya bilmeyerek orada olduğunu halk bilmiyordu sokaklarda tanklar dolaşıp araçları ezmesi ucakların alçak uçması trtden bildiri yapılması evet amatörce gözüküyor da eski darbeler böyle olmamış mı? (duyduğum kadarıyla) bu olaylar olunca halkımızın büyük kısmı sokağa çıktı fikrimce yapılması gerekeni yaptı bence buraya kadar hemfikiriz olay bundan sonra tankların halk üstüne sürülmesi helikopterden ateş açılması halkı kızdırdı çünkü haberlerden izlerken teslim olan birçok askeri halktan 3 er 5er kişi tutup polise verdiler askerlerden direnenlerden dayak yiyen oldu evet askerimizin bir kısmı gerçekten suçsuzdu ama suçlu olanlarda vardı kurunun yanında yaşta yandı misali kafa kesme olayına gelince ben ona inanmıyorum. darbe taraftarı insanların uydurması bu tür olaylara çok rastladık kendi evladımızın kulağını çekeriz ama kafasını kesecek kadar cani olmadık ki olay gercekse bu olayda provakasyondur gezi olayında pkklıların yaptıgı gibi kısaca asker ve halk arasında iletişimsizlik oldu askerle halk arası tekrar düzelecektir asker bizim öz evladımız ki olayı asker yapmadı içindeki terörist yaptı bunu halk biliyor artı çabuk unutan milletiz bunlar benim kişisel düşüncelerim aslında daha uzun şekilde anlatmak isterdimde bu haliyle bile roman. işi ehline bırakıp adaleti kendimiz vermemeliyiz hatalarımızdan ders alıp kendimizi düzeltmeliyiz rabbim devletimize milletimize zeval vermesin artı bunun gerçek bir darbe girişimi olup olmadığınıda bilmiyoruz belkide hazırlıktı belkide amaçları darbe yapmak değil halkı ikileme sokmaktı bilemeyiz hiç birşey göründüğü gibi çıkmıyorki tek bildiğimiz ordaki birçok oç. un piyon olduğu…..

  • Ali Çömez dedi ki:

   Sami evet bazı yerler kısmen doğru ancak darbe dahi olsa oradaki Er’in ne suçu olabilir ? yani düşünsene şehrinden çıkıp vatan borcunu ödemeye gidiyor hoop hadi bakalım darbe yapalım ? yani sence bunu yapabilir mi 🙂
   Yukarda da bahsettiğim gibi Üst düzey personelin işi ve olan yine alt personele oldu.
   Hee birde şu kafa kesme mevzu var ki yine yukarda da belirttim onun doğruluğu kesin değil ama askerin kafasına basıp kafasına taş atıp yere yatırıp kafasında Ülkücü işareti yapmak ne kadar doğru ?? askeri rütbesiz askeri kemerle dövmek ne kadar doğru ?
   İnsan askeri sistemden anlamasa bile kolunda rütbeye bakarak bunu düşünebilir dimi.
   Kısacası benim gözümde o askerlere vuranlar da darbeyi yapanlardan alt kalır yanı yok gözümde…

   • sami dedi ki:

    çok çok haklısın ordaki erlerin birçoğunun hiç suçu yoktu ordaki sen yada bende olabilirdik biz asker oluşumuzla övünen bir milletiz fakat dediğim gibi askerlerden birkaç oç. un silah dogrultması tankı milletin üstüne sürmesi halkı çileden çıkardı halktanda suçlu çok onlarında bulunup cezalandırılması gerekiyor senle aynı fikirdeyim askeri etkisiz hale getir ver polise olay bu olmalıydı bunu yapanda vardı kendi kendine adalet dağıtmaya kalkanda. oradaki adalet dağıtan polis ve gerçek askerlerdir bizim onlara destek olmamız gerekir… yani kısacası eğitim sistemimiz halen çökük durumda eski nesli düzeltemeyiz belki ama yeni nesili bir an önce eğitmeliyiz birer insan olarak yetiştirmeliyiz

    • Ali Çömez dedi ki:

     Askerler
     bunlar sami bunlar mı yapacak darbeyi ?
     Çok yanlış zaten bunlar slahını teslim etmişler resime baksana daha nereye vuruyorsun. neyse mevzu çok konuşulacak söylenecek şey çok…

     • sami dedi ki:

      resimde hepsini yüzü açık dediğim gibi polisimiz ve askerimiz darbecilerede bu kendini insan sanan varlıklarada cezaları ne ise vermeli

     • Ali Çömez dedi ki:

      Sorun orada işte Sami Cezayı almayacaklar aldıkları cezada ise en kötü ihtimalle Hapsane olur oda senin evdeki rahatlığının kat kat fazlasıdır 😉 Apoyu asmayanlar bunları asar mı ? rahatı senden iyi olur bu gavatların..

 3. alihandro dedi ki:

  Görüşlerimiz aynı buna sevindim. Şimdi size anlatmak istediklerim var,

  Benim komşumun oğlu şuanda Ankara/Mamakta 6.gün oldu usta birliğine gideli Annesi ile sabah ve akşam saatleri 5dk olmak üzere sesini duyması için telefonunu açmasına izin veriyorlarmış. Annesiyle sözde darbe girişimi akşamı yatış iştiması alırken konuşmuşlar. Diyalog aynen şu şekilde bugun ne yaptın oğlum ? Bahçivanlık yaptırttılar anne. – Olur oğlum herşey sırayla o da geçer sıkma canını, karnını doyurdunmu ? – Yedim anne aklın kalmasın birazdan uzanacağım herşey güzel burada. ve daha sonra telefon kapatılır. Bundan 15-35 dk sonra annesine mesaj atar. Atılan mesaj ; Anne bizi tatbikata götürüyorlar tanklarla aklın sakın kalmasın. 4 adet tank ile tabur içerisinde 1 tur atıldıktan sonra dışarı çıkarılıyorlar. Şimdi sorarım size bu erlerin günahı nedir ? 19-20 yaşındaki çocuk askere yeni gitmiş Emir demiri keser vur diyorsa vurur yapacak birşey yok ki 🙁 Vursa vatan haini , vurmasa vatan haini . Ayrıca silahını teslim edip kafa kesen orosbu çocuklarıda var kimse kusura bakmasın yani ama öyle o yüzden buradan O şerefsiz Bazı AKP lilere söylüyorum hepinizin kökünü zamanı gelince kazıyacağız.

  Bakın ben aleviyim dün ayrıca Gazi Mahallesinde cemevine girmeye çalıştılar Allahu ekber diyerek. Şimdi bu nedir ? Ortalığı karıştırıp ülkeyi bölmek değilmidir. Gerçi Ya Allah Ya Muhammed Ya Ali diye kovalandılar ve it gibi kaçtılar orasıda var . Benim tek temennim ve duam Rabbim oyun kuranların bozucusudur. Allah %52 ye akıl fikir ve insanlık versin. Taş kalbini mum, kör gözünü gören göz , duymayan kulağını duyan kulak, çalışmayan beynini çalıştırsın. Her kim ki bu kadar masumun kanına girdiyse Allahda onun belasını versin.

  • Ali Çömez dedi ki:

   Öncelikle bende aynı şeyi söyledim Ali olay tamamen üst düzey rütbeli pezeenklerin işi.
   Diğer söylediğin olaya gelince Akp Chp Mhp değil Vatan Millet olmalıyız durum bu daha ilerisi yok bu kadar !!!
   Ve son olarak Cemevine girenler tamamen provakatörlerdir. ben Nevşehir/Hacıbektaş’ta Askerlik yaptım sizin için ne kadar değerli bir yer bilirsin, Şimdi gerçekten öyle bir durum gerçekten Alevilere dönük bir durum olsaydı herşeyden önce Hacıektaş ilçesi giderdi…
   Mevzu bu işte akp chp, Alevi/Sünni, Tük/ Kürt diyerek bölmeye çalışıyorlar.
   Ve yine yeniden öğrendiler ki bu Vatanın insanları 1. Dünya savaşında Türk / Kürt/ Alevi Sünni demeden cepheye nasıl gittiyse yine gider gidecektir de.
   Anlayacaklar….

   • alihandro dedi ki:

    Orası öyle etnik köken gözetmeksizin canımız vatanımıza fedadır. Fakat şunuda atlamayalım 2-3 orosbu çocugu siyaset yapacak diye ölen bir sürü insanımız var ve ayrıca Atatürkün dediği gibi vatan bölünmeye gelince aralarında savaş çıkacaktır.

    Bu bir oyunda olabilir bu bir bölüşmede yani bunların 2 si yani RTE ve FETO can ciğerken aralarında husumet çıktı ve bölüşmeye gelince yer yerinden oynadı diye bakıyorum bir yandanda oyunların tuzağı olmuş Türkiyem çok kötü durumdayız birlik ve beraberliğimizi dediğin gibi korumamız gerekiyor fakat şöyle bir durumda var insnaları sokağa çıkarması çok yanlıştı ben buna karşıyım.

    Bir an düşün onca insan sokağa çıktı hiç haberi olmadan canlı bomba olsaydı ne olacaktı bilmiyorum kafam çok karışık hayla nasıl bir durumun içerisine düşdük algılamakta zorluk çekiyorum fakat millet psikolojik olarak çökmüş durumda bunu görebiliyorum.

    Allah yar ve yardımcımız olsun.

    • Ali Çömez dedi ki:

     RTE-Feto olayı mı bilinmez ama ortalığı karıştırmak isteyen her kim ise işini gayet iyi yaptı.
     Şimdi senin söylediğine gelelim sokağa çıkma mevzusuna; Buradaki düşünce nedir bilinmez siyasi bir poplitika izlemiş olabilirler onun için halkı sokağa çağırmış olabilirler. Ama senin değindiğin nokta da güzel o kadar halk sokakta iken bir bomba patlaması durumunda durum çok daha kötüye gidebilirdi.

  • sami dedi ki:

   ülkemizi bölmeye çalışıyolar işi siyasete sokmuşsun bunu hoş karşılamadım sokakta her kesimden insan vardı tek bir kesime yıkıp kaçma ve %52 olarak cevap veriyorum etme bulma dünyası …. akpde serefsizleri kazırken chp mhp ve diger siyasi partilerdende serefsizleri kazıyın olurmu

 4. alihandro dedi ki:

  Ayrıca arkadaşımdan hayla haber alamıyoruz annesi çok kötü durumda yani vicdan yürek bu annenin ağlayışına nasıl dayanır…

 5. Arkadaslar gerginige luzum yok herkes ayni fikirde burada benim de soyledigim sudur ulkemize ihanet edenlerdir asil sorumlular ne su parti ne bu partisi demiyorum zaten bunun partilik bi tarafi yok gercekten vatan haini olanlar er yada gec cikacak ama soyledigim gibi keske silahlarini birakip kendi halkina teslim olan askerlere bunu yapmasalardi zaten yakalanmislar kendi istekleri ile daha ne vuruyosunki hadi vurdun hincini aldin oldurmeye tesebbus fazla yani onlarin icinde hain varmi yokmu bilmeden bunun yapilmasi bana gore ynlis ha o halkin ustune tank surup tnkla vatandasi ezen o konuda kimseyi savunmam zaten yureginize saglik arkadaslar guzel bir yorumlasma anlayisli konusmalar icin

  • Ali Çömez dedi ki:

   Yavuz aslında hepimiz burada aynı şeyi söylüyoruz fakat farklı açılardan bakarak farklı kelimelerle söylüyoruz.

   • sami dedi ki:

    aynen farklı kültürde farklı mekanlarda büyümemiz bizi farklı bakış açıları ile yaklaşmamızı sağlıyor aslında hepimiz bir elin farklı parmaklarıyız ortak noktamız vatan

    • Ali Çömez dedi ki:

     Aynen sami Ortak kaygımız vatan ve hepimizin siniri Asker olarak gözüksede er/erbaş değil başta bu olayda parmağı olan gavatlardan bahsediyoruz hepimiz.

 6. demet dedi ki:

  Ne alttan ne ustten ne de sıralamadan anlamam lakin insan nefsinden çok iyi anlarım.Eltinle bir inek aldın diyelim.Bir gün sütünü sen, bir gün sütünü o aliyor .Bir gün inek geçti başkasının tarlasına dedin ki “o benim inegim değil eltimin” eltin sana hirslandi ,aldı gitti ineği tek başına yemye içmeye başladı.Sende buna hirslandin yolladin çocuklarını ” Eltime biraz yakin gozuk aman ne yapıp ne edio ineği nerde otlatıyor öğren gel” çocukların yanına aldı iki uç arkadaşını haydi yengemlere gezmeye gidiyoruz senin yolladigin çocukların büyüğü de süt sevmiyor et seviyor. Çekti bıçağı kesecek ineği, yanında gelen arkadaşları “hani geziye ciktiydik ne işimiz var “dedi. Biri döndü sana haber verdi .Sen eltini aradin ” ula eltim benim uşak ineği kesecek ne sen sütünü alabileceksin ne ben ” eltin sana dedi mi “ben evde yokum” sen verdin yaygarayi çıktın camiye aldin hoparlörü ,”yetişin eltimin ineği elden gidio “vardılar usagini döve döve elinden bıçağı aldılar.Bi baktılar senin büyük oğlan. Ortancalar” bizi anam yolladı “diyo. Küçüğü “ben yengemden şeker almaya geldim” diyor. Eeee büyüğün elinde bıçak var sonuçta senin kucuklugude öldüresiye dovuyorlar eee noldu senin evdeki hesap çarşıya uymadı inek sağlam ama cocuklarini döve dove haşat etmişler. Köylü diyor ki sonra “bu senin usaklar bi baltaya sap olmaz sen nasıl bi anasin ki kendi usaginn bile hak yemesine izin vermedin helal olsun ,senin gibi ana kolay yetişmez.” Senin göğsün kabariyo kabariyor .Kendi refahın için kullndin mi köyun imamının hoparlörünü , yedin kucuklugun başını , koylude sivazladi sırtını bi de boburlendi iyi ki varız bilemediler ki eltinle senin o ineği kimden arakladigini 🙂 yani demem su ki olan kucuklukle köylüye oldu köylü enayi yerine koyuldu ,huyunun anasına çektiği büyük oğlan yuzunden; babasının ayağına taş degdirmeden yetiştirdiği ahlaki babasına benzeyen kucukluk yerin dibine sokuldu

 7. Batu Tekin dedi ki:

  Darbenin amk. Bize birşey olmasın..

 8. Yaşar dedi ki:

  Aynı görüşteyiz hocam, hala haber alamadığım arkadaşlarımın üzüntüsünü arıyorum telefon vesayre hiç bir şekilde ulaşamıyoruz gözaltına alınan sayısız suçsuz insan var. Ülkede hakim, savcı bile kalmadı.

  • Ali Çömez dedi ki:

   Aman aman dostum hepsi temizlensin de gerek senin arkadaşın gerekse benim kardeşim hiç önemli değil yeterki temizlensinler.
   Yüce Türk milleti bu pisliklerden kurtulsun yeterki…

 9. Tekin kara dedi ki:

  Bu yazıyı aylar sonra gördüm ve hala temizlik süreci bitmedi hala fetöcüler var hala sorgulamalar devam ediyor. bakalım hayırlısı olur inşallah halkımız için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir