Domain’in SEO’ya etkisi

Share

Merhabalar değerli dostlar. Bu yazı Domain’in SEO’ya etkisi‘ni anlatan bir yazı olacak aslında yazı sonunda Alan adının Seo’ya etkisi nedir nelerdir etraflıca düşünüp göreceksiniz ve yeni projeleriniz / yeni açacağınız siteler için Domain seçimi yaparken aklınızda soru işareti kalmayacak hangisini ve neden almalıyım sorusunu da cevaplandıracaksınız.

Ayrıca bu yazıyı okumadan önce alacağınız domainin uzantısını düşünüyorsanız onun için bu yazıyı okuyun: Domain uzantısının Seoya etkisi

Öncelikle Domain / Alan adı nedir diye bir küçük wiki alıntısı ile başlayalım

Alan adı, bir Web sitesininİnternet’teki adı ve adresidir. Bu adres olmadan bir İnternet kullanıcısı Web sitesine sadece IP adresiyle ulaşabilir. Örneğin şu anda gezmekte olduğunuz sitenin alan adı wikipedia.org tur. Alan adları IP adresi denilen, bilgisayarların (sunucuların/serverların) birbirini tanımasını sağlayan numara sisteminin daha basitleştirilmiş ve akılda kalması için kelimelerle ifade edilmiş halidir. Devamı…

Şimdi bu Domain’in seoya ne gibi etkileri olabilir bunu çift taraflı yani website sahini ve son kullanıcı gözünden inceleyeceğiz.

Öncelikle Webmaster gözünden bakarsak; Webmaster basit bir proje için Domain alıyor peki domain nelere göre alınır ?

  • Öncelikle Proje ile uyumluluk
  • Akılda kalıcılık
  • Kısa ve öz olması

Bazı kendini Super Hero zanneden arkadaşlar bu konuda şöyle bir açıklamaları var;

Alan adı alınırken öncelikle Seo uyumluluğuna bakılır

Tamamen yanlıştır ben bu konuda hiçbir şekilde katılmıyorum. Tabiki kendi görüşüm kendi tecrübelerime dayanarak bunu söylüyorum ve bu tezi çürütelim.

Seo uyumlu alan adı alıcam derken projeden taviz verebilirsiniz kısaca kaş yaparken göz çıkartmak olur tabiri caizse. Bu durum da son kullanıcıyı aldatmaya yönelik hareketten 2-5 yıl arası hapis cezası 🙂 şaka tabiki, ancak bu durumu şaka olarak algılamayan Google var.

Alan adı / Domain alınırken Proje uyumluluğu yani sitenin içeriğine bakarak alınır tabiki yemişim seo’sunu, Ben açacağım site Film fragmanları ve ön tanıtım inceleme sitesi olacağını varsayalım, İsim olarak ise Filmsitesi.com/net vb yapmak tamamen saçmalıktır. Tamam Seo uyumluluğu göz önüne alırsın yukarda belirttiğim 3 maddeyi ancak bunu yaparken diğerlerinden vazgeçmeye taviz vermeye gerek yok.

Filmfragmanları.com/net vb diyerek domainin hem anahtar kelimede hemde diğer içerik belirtici olması ve kısa olması  ve en önemlisi akılda kalıcılık açısından daha mantıklı bir seçimdir, Ziyaretçi siteye girdiği ve içeriği beğendiği taktirde geri döndüğünde Google aramasında site içeriğinin konusunu ele alarak veya arama kriterini içeriğinize yönelik arama yapacaktır.

Gelelim diğer konumuz olan Akılda kalıcılık peki bunu nasıl yaparız ? Akılda kalıcılık için birkaç değişik bakış açısı vardır arkadaşlar.

Akılda kalıcılık için bir diğer konu Marka / proje uyumluluğu mu yoksa kendi markanı yaratma mı ? örneğe bakacak olursak Google en basit örnektir bizim için Google.com içinde Search Engine, Arama Motoru kelimeleri geçmiyor hatta kısaltmaları bile geçmiyor Adam kendi markasını yapıyor buna benzer örneklerde Türkiyeye gelecek olursak Forum sitelerine bakabiliriz iki büyüğü karşılaştıralım r10 ve wmaracı Hangisinin büyük olduğunu siz düşünün :))

Demek istediğim “intel” kelimesinde yarışmak rekabete girmek yerine kendi markanı “qidwes” oluşturup direkt olarak kaynak ziyaretçi çekmen daha mantıklı gözüküyor Google tarafında.

Bunu bazı dostar saçma ve kısa bazısı ise düzenli ve uzun olabilir diye seçenek sunuyor doğruluk payı nedir ? Aslında doğruluk payı değil bunu siz kendinize sormanızı öneririm yani Aynı anahtar kelime ile çalışacaksınız ikiside aynı eve giden farklı yollar örnekle gösterelim;

wasluten.com mu yoksa zorlukkosuluzmanlari.com mu tercih ederdiniz ?

Son iki seçeneğin cevabını bir hafta içinde makaleye ekleyeceğim ancak son kullanıcı olarak ekleyeceğim. bu durumda siz bu yazıyı biraz düşünmenizi öneririm ve kafanıza yatkın olan domain hangisi olabilirdi ve neden ?


23/12/2016 Düzenlendi

Makalenin devamını yazayım zira yukarda bir soru sormuş cevapları beklemiştim ki birçok arkadaş facebook üzerinden geri dönüş yapıp cevap verdiler sağolsunlar :))) Konuya gelecek olursak kısa saçma, uzun anlamlı, uzun saçma, kısa anlamlı olarak domain seçimi yapabiliriz bunları sıralayacak olursak ;

Benim bakış açım her zaman Önceliği kısa ve anlamlıdan yanadır  Global çapta olduğunuzu düşünün dellcomputer.com veya dellpc.com ikisi de aynı eve giden farklı yol ancak global düşündüğümüzde dellpc.com daha mantıklıdır kısa anlamlı.

Sıralayacak olursak ;

Kısa anlamlı *  delbilgisayar satıcısı için domain  (dellpc.com)

Kısa saçma (karışık) delbilgisayar satıcısı için domain   (Dellpcsll.com)

Uzun anlamlı * delbilgisayar satıcısı için domain   (dellworldcomputerseller.com)

Uzun karmaşık => delbilgisayar satıcısı için domain  (dellaspcsell3rcomputer.com)

Yukarda örnek gösterdim ancak uzantılara takılmayın demek istediğimi mantığı anladıysanız sorun yoktur arkadaşlar 🙂

Yukarda sorduğum “wasluten.com mu yoksa zorlukkosuluzmanlari.com mu tercih ederdiniz ?” sorusunun cevabı kesinlikle kısa saçma sıralamasından devam ederek wasluten.com olmasını öneririm.

Saygılar sevgiler…