13 Eyl, 2017

Domain'in SEO'ya etkisi
" Domain’in SEO’ya etkisi "

Merhabalar değerli dostlar. Bu yazı Domain’in SEO’ya etkisi‘ni anlatan bir yazı olacak aslında yazı sonunda Alan adının Seo’ya etkisi nedir nelerdir etraflıca düşünüp göreceksiniz ve yeni projeleriniz / yeni açacağınız siteler için Domain seçimi yaparken aklınızda soru işareti kalmayacak hangisini ve neden almalıyım sorusunu da cevaplandıracaksınız.

Ayrıca bu yazıyı okumadan önce alacağınız domainin uzantısını düşünüyorsanız onun için bu yazıyı okuyun: Domain uzantısının Seoya etkisi

Öncelikle Domain / Alan adı nedir diye bir küçük wiki alıntısı ile başlayalım

Alan adı, bir Web sitesininİnternet’teki adı ve adresidir. Bu adres olmadan bir İnternet kullanıcısı Web sitesine sadece IP adresiyle ulaşabilir. Örneğin şu anda gezmekte olduğunuz sitenin alan adı wikipedia.org tur. Alan adları IP adresi denilen, bilgisayarların (sunucuların/serverların) birbirini tanımasını sağlayan numara sisteminin daha basitleştirilmiş ve akılda kalması için kelimelerle ifade edilmiş halidir. Devamı…

Şimdi bu Domain’in seoya ne gibi etkileri olabilir bunu çift taraflı yani website sahini ve son kullanıcı gözünden inceleyeceğiz.

Öncelikle Webmaster gözünden bakarsak; Webmaster basit bir proje için Domain alıyor peki domain nelere göre alınır ?

 • Öncelikle Proje ile uyumluluk
 • Akılda kalıcılık
 • Kısa ve öz olması

Bazı kendini Super Hero zanneden arkadaşlar bu konuda şöyle bir açıklamaları var;

Alan adı alınırken öncelikle Seo uyumluluğuna bakılır

Tamamen yanlıştır ben bu konuda hiçbir şekilde katılmıyorum. Tabiki kendi görüşüm kendi tecrübelerime dayanarak bunu söylüyorum ve bu tezi çürütelim.

Seo uyumlu alan adı alıcam derken projeden taviz verebilirsiniz kısaca kaş yaparken göz çıkartmak olur tabiri caizse. Bu durum da son kullanıcıyı aldatmaya yönelik hareketten 2-5 yıl arası hapis cezası 🙂 şaka tabiki, ancak bu durumu şaka olarak algılamayan Google var.

Alan adı / Domain alınırken Proje uyumluluğu yani sitenin içeriğine bakarak alınır tabiki yemişim seo’sunu, Ben açacağım site Film fragmanları ve ön tanıtım inceleme sitesi olacağını varsayalım, İsim olarak ise Filmsitesi.com/net vb yapmak tamamen saçmalıktır. Tamam Seo uyumluluğu göz önüne alırsın yukarda belirttiğim 3 maddeyi ancak bunu yaparken diğerlerinden vazgeçmeye taviz vermeye gerek yok.

Filmfragmanları.com/net vb diyerek domainin hem anahtar kelimede hemde diğer içerik belirtici olması ve kısa olması  ve en önemlisi akılda kalıcılık açısından daha mantıklı bir seçimdir, Ziyaretçi siteye girdiği ve içeriği beğendiği taktirde geri döndüğünde Google aramasında site içeriğinin konusunu ele alarak veya arama kriterini içeriğinize yönelik arama yapacaktır.

Gelelim diğer konumuz olan Akılda kalıcılık peki bunu nasıl yaparız ? Akılda kalıcılık için birkaç değişik bakış açısı vardır arkadaşlar.

Akılda kalıcılık için bir diğer konu Marka / proje uyumluluğu mu yoksa kendi markanı yaratma mı ? örneğe bakacak olursak Google en basit örnektir bizim için Google.com içinde Search Engine, Arama Motoru kelimeleri geçmiyor hatta kısaltmaları bile geçmiyor Adam kendi markasını yapıyor buna benzer örneklerde Türkiyeye gelecek olursak Forum sitelerine bakabiliriz iki büyüğü karşılaştıralım r10 ve wmaracı Hangisinin büyük olduğunu siz düşünün :))

Demek istediğim “intel” kelimesinde yarışmak rekabete girmek yerine kendi markanı “qidwes” oluşturup direkt olarak kaynak ziyaretçi çekmen daha mantıklı gözüküyor Google tarafında.

Bunu bazı dostar saçma ve kısa bazısı ise düzenli ve uzun olabilir diye seçenek sunuyor doğruluk payı nedir ? Aslında doğruluk payı değil bunu siz kendinize sormanızı öneririm yani Aynı anahtar kelime ile çalışacaksınız ikiside aynı eve giden farklı yollar örnekle gösterelim;

wasluten.com mu yoksa zorlukkosuluzmanlari.com mu tercih ederdiniz ?

Son iki seçeneğin cevabını bir hafta içinde makaleye ekleyeceğim ancak son kullanıcı olarak ekleyeceğim. bu durumda siz bu yazıyı biraz düşünmenizi öneririm ve kafanıza yatkın olan domain hangisi olabilirdi ve neden ?


23/12/2016 Düzenlendi

Makalenin devamını yazayım zira yukarda bir soru sormuş cevapları beklemiştim ki birçok arkadaş facebook üzerinden geri dönüş yapıp cevap verdiler sağolsunlar :))) Konuya gelecek olursak kısa saçma, uzun anlamlı, uzun saçma, kısa anlamlı olarak domain seçimi yapabiliriz bunları sıralayacak olursak ;

Benim bakış açım her zaman Önceliği kısa ve anlamlıdan yanadır  Global çapta olduğunuzu düşünün dellcomputer.com veya dellpc.com ikisi de aynı eve giden farklı yol ancak global düşündüğümüzde dellpc.com daha mantıklıdır kısa anlamlı.

Sıralayacak olursak ;

Kısa anlamlı *  delbilgisayar satıcısı için domain  (dellpc.com)

Kısa saçma (karışık) delbilgisayar satıcısı için domain   (Dellpcsll.com)

Uzun anlamlı * delbilgisayar satıcısı için domain   (dellworldcomputerseller.com)

Uzun karmaşık => delbilgisayar satıcısı için domain  (dellaspcsell3rcomputer.com)

Yukarda örnek gösterdim ancak uzantılara takılmayın demek istediğimi mantığı anladıysanız sorun yoktur arkadaşlar 🙂

Yukarda sorduğum “wasluten.com mu yoksa zorlukkosuluzmanlari.com mu tercih ederdiniz ?” sorusunun cevabı kesinlikle kısa saçma sıralamasından devam ederek wasluten.com olmasını öneririm.

Saygılar sevgiler…

Bu yazı 4018 Defa okundu, Beğendiyseniz üstteki benzer yazıları okumanızı öneririm, isterseniz site içinde farklı içerikleri arama yapabilirsiniz.

Ali Çömez / Slaweally

Kaldırımda yürürken beyaz çizgilere basmamaya çalışan, Sabah yüzünü yıkarken dirseklerinden su sızmasından nefret eden, Dönerle ayranı aynı anda bitirebilen, son dakikada otobüsü kaçırsada grur yapıp arkasından koşmayan... bir insanım :)

 1. Ömer dedi ki:

  Yazı çok güzel bunu belirteyim,
  ardından yazı hakkında bir şey dikkatimi çekti kısa saçma uzun alakalı demişsiniz peki kısa alakalı olsa olmaz mı 🙂 mesela seouzmanıkisiler.com yerine seocular.com daha güzel olmaz mı :)))

  • Ali Çömez dedi ki:

   Kısa ve alakalı domain zaten güzel, ama kaydedilmiş, veya rakipte ise yan sanayi gibi yapmak yerine farklı kısa domain ile girmeni öneririm.
   alinin.com rakipteyse alininki.com olmaz yani bunun yerine aacx.com kısa saçma ve markalaşmaya yatkın, bunu kullanabilirsin.

 2. Arslan Türk dedi ki:

  Ali. Bana sitemin görünümü gibi full seo uyumlu bir tema öner. Yeni bir projem var.

 3. Selcuk atay dedi ki:

  Bazı alanları nokta atış tespiti yapmışsın.
  Keyword domain alayım derken gazoz olma durumu

 4. Erhan Yavuz dedi ki:

  Domainin SEO ya etkisi değilde farklı bir sorum olacak. Aklıma gelmişken sorayım.
  Siteme içerik girerken oluşturduğum videolari da ekliyorum. Cevabını bulamadığım bir soru var.
  YouTube gelirlerini bir kenara koyacak olursak bu videoları YouTube üzerinden mi koymak daha iyi yoksa site üzerinden koymak mı SEO açısından?

 5. furkan dedi ki:

  Kişisel blogların SEo ya etkisi fazla olmuyor daha çok markalaştırmak önemli, mesela furkansahin.org içinde seo geçen bir kelime değil ki 🙂 ne kadar seo içerikleri olsa da..

 6. Domain bana göre seo’nun %50 si demek. Geri kalanı özgün içerik, sağlam iç seo ve aktif olarak sosyal medyanın kullanılmasıdır. Bir de domain ne kadar kısa olursa, o kadar seo gücü oluyor.

  • Ali Çömez dedi ki:

   Seoda domain %50 çok vermişsin bence 🙂

   • Web bulutu dedi ki:

    Şöyle düşünelim “halı yıkama”” kelimesinde “halıyikama.com” mu daha önde olur yoksa “bulut.com” mu? bence biri diğerinden %50 daha önde olacaktır.

    • Ali Çömez dedi ki:

     Sizin bahsettiğiniz konu son kullanıcıyla alakalı birazda. gelin örneklerine bakalım;
     google: arama motoru
     opera: tarayıcı
     wordpress : içerik yönetim sistemi
     Hangisinde anahtar kelime geçiyor ?? demek istediğimi anladınız mı 🙂

 7. azkafein dedi ki:

  Kapsamlı bir yazı olmuş. Domain alınırken mutlaka değindiğin noktalara dikkat etmek lazım. Yeni başlayan arkadaşlarıma başarılar dilerim.

 8. aykut dedi ki:

  öncelikle domain-seo ilişkisi konusunda gördüğüm en başarılı yazı, yine aynı klasik cümleler korkusuyla açtım blogu ama tepeden tırnata ögretici oldu.
  ikinicisi konuyla alakasız ama gördüğüm en şık kişisel blog temalarından birisi. üçüncüsü ve son olarak, gördüğüm en başarılı içerik düzeni. eline sağlık. başarılar dilerim

 9. Dediklerinize katılıyorum, benimde elimde bir kaç tane domain bulunuyor ve bunlar kendi kullandığım web sitelerininkiler değil.Sadece kulağa hoş gelen marka olabilecek domainler oldukları için zamanında kaydetmiştim halende yenilerim.Bunlardan herhangi birine her konuda blog açılabilir ve kesinliklede diğerlerinden eksiği olmaz, asıl önemli olan okuyucunun aklında kalmak ve beğendirmektir yani okuyucu ne arıyorsa onu vereceksin, özgün yazılar yazacaksın.Domain okadar da önemli değil.

 10. Didim Otelleri dedi ki:

  Seo’da artık domainin pek etkisi kalmadı gibi ama yinede ufak tefek kıpırmadalar yaratıyor. mesela http://www.avsaadasikiralikevler.com diye domain aldım anahtar kelime içerdiği için ilk sayfaya cıkıverdi. belkide popüler arama değil ondanda olabilir.

 11. Mehmet dedi ki:

  Herkes wmaracından gelmiş sanırım ?

  • Ali Çömez dedi ki:

   Sitenin ziyaretçi geneli %60 ile arama motorlarından geliyor zira facebook kullanmıyorum diğer sm’lerde ise hesabımda site adresim yok. genellikle forumlardan geliyor %30 civarı da yani doğrudan bağlantı ile.

 12. Görkem dedi ki:

  Domain konusunda aynı görüşteyiz. Fakat domain seçerken göz ardı edilen bir şey daha var. Mesela gargamel hepimizin bildiği şirinlerdeki kötü karakter gidip kargamel diye domain alırsanız google ikide bir bunu mu demek istediniz diye sorar 🙂 Veya bilgisayar parçaları satan bir site açtığınızda ismini it(information technology) ‘den esinlenip ütopya yerine itopya derseniz yine aynı sorunla karşılaşırsınız. Sinir bozucu oluyor bu da maalesef.

  • Ali Çömez dedi ki:

   Aynen dostum bu konuda haklısın bunu da uzun zaman ve devamlılık ile en azından bölgesel aramalarda aşabilirsiniz buna en basit örnek Natro – Nato.

 13. Murat dedi ki:

  Benim düşünceme göre gerçekten Domain’in Seo’ya büyük etkisi var neden mi?
  Daha önceden oluşturduğum websitelerimden yola çıkarak düşünüldüğünde, kelime odaklı websitem ile kelime odaklı olmayan içerik ile alakası olmayan bir domainli websitemin google’da çıkması açısından aşırı derecede bir fark gözlemedim. Bu yüzden kesinlikle domain içerik odaklı olmalı diye düşünüyorum

  • Ali Çömez dedi ki:

   Dostum domain içerik odaklı olması zirayetçi tarafıda belki etki gösterebilir ancak makalede de dediğim gibi google için iki domain arasıda fark yok.

 14. Otogaz dedi ki:

  Bilgileriniz için teşekkürler, makaleniz faydalı olmuş. Sadece domain anlamı şeklinde değil uzantıyla anlam katma şeklindede kullanılabilir bence. Basittir,ritüeldir.

 15. Sen özgün olduktan ve fark yarattıktan sonra diğer ufak kriterlerin pek etkisi kalmıyor diye düşünüyorum.

 16. faik dedi ki:

  Merak ettiğim ve uzun süre araştırdığım soruların cevaplarını sayenizde yanıt buldum. teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir