Press "Enter" to skip to content

Dropbox cPanel ve WHM Yedekleme

Verilerimizin güvenliği açısından sadece sunucu içerisinde yedekleme işlemi yetersiz kalmaktadır.Bundan dolayı ya harici bir ftp depolamasına yada bu şekilde sunucumuzu yandex yada dropbox gibi bulut tabanlı yedekleme sistemlerine otomatik olarak bağlayarak haftalık günlük gibi yedekleme işlemleri yaptırabiliriz.
Bunların yanı sıra sunucumuzda kendi içerisinde yedek almasında herhangi bir sakınca yoktur aksine iki adet yedeğiniz bulunacağı için verilerinizi garanti altına almış olursunuz.
Öncelikli olarak Dropbox hesabı oluşturuyoruz.
Kurma işleminin ardından Dropbox Developers adresine giriş yapıyoruz.Giriş yaptıktan sonra my apps>Craate app

Dropbox Developers Kurulumu

1)Chosose an API(API seçiyoruz)
Bu kısımda Dropbox API ve Dropbox Business API şeklinde iki adet seçenek vardır bunlardan Dropbox API seçerek devam ediyoruz.

2)Choose the type of access you need(İhtiyacımız olan erişim türünü seçiyoruz)
Bu kısımda yine aynı şekilde iki seçenek bizi karşılıyor.
*Uygulama klasörü – Uygulamanız için özel olarak oluşturulan tek bir klasöre erişin.
*Tam Dropbox – Bir kullanıcının Dropbox’taki tüm dosya ve klasörlere erişin.
İkinci seçenegi seçiyoruz.

3)Name your app(Uygulamanızı adlandırın)

Dropbox cPanel ve WHM Yedekleme
Dropbox cPanel ve WHM Yedekleme

Dropbox uygulamasını oluşturduktan sonra, uygulamanızın API kimlik bilgilerinizi sağlayacak olan Ayarlar sayfasına yönlendirileceksiniz. Uygulama Anahtarını ve Uygulama şifresini kopyalamayı unutmayınız.

Sunucuyu Dropbox İçin Ayarlama

Bu kısmı tamamladıkdan sonra şimdi sunucumuzu Dropbox yedeklemesi için hazır hale getirelim.İşleri kolaylaştırmak için.

cPanel 70+
CPAN WebService::Dropbox

kullanacagız. CentOS 7.4’te bu sorunsuz bir şekilde kurulur. Ancak, CentOS 6’da, perl-YAML paketini de kurmamız gerekiyor.
Kurulum:

# CentOS 7
sudo cpan WebService::Dropbox

# CentOS 6
sudo yum -y install perl-YAML
sudo cpan WebService::Dropbox

WebService :: Dropbox için CPAN kurulumu sırasında sizden “Bunu kalıcı olarak kurmak ister misiniz?” Diye cevaplamanız istenebilir. Bunlar nispeten küçük modüller olduğundan ve bunların kurulmasından sonraki CPAN modül kurulumlarına yardımcı olacağı için “evet” seçtim Her istemi için.

WebService :: Dropbox için CPAN kurulumu sırasında sizden “Bunu kalıcı olarak kurmak ister misiniz?” Diye cevaplamanız istenebilir. Bunlar nispeten küçük modüller olduğundan ve bunların kurulmasından sonraki CPAN modül kurulumlarına yardımcı olacağı için “evet” seçtim Her istemi için.

Komut dosyasını İndirin:

# escalate to root
sudo su - root

# clone and copy the script from github
cd /usr/local/src
git clone https://github.com/CpanelInc/backup-transport-dropbox.git
cp -av backup-transport-dropbox/backup_transport_dropbox.pl /usr/local/bin/

Daha önce kaydettiğiniz Dropbox kimlik bilgilerini alın ve MY_APP_KEY, MY_APP_SECRET ve MY_ACCESS_TOKEN ı güncelleyin.

Şimdi WHM’deki aktarımı yapılandırmaya hazırız.
WHM » Backup » Backup Configuration ve Additional Destinations gidin.

Destination Type altında bulunan özeli(custom) seçtikden sonra Create new (Yeni oluştur) diyin ve aşağıdaki gibi yapılandırın.

Dropbox cPanel ve WHM Yedekleme


Ve Kaydediyoruz. Bu kadar arkadaşlar Dropbox yedekleme işlemimizi tamamlamış olduk kalın sağlıcakla..

Kaynak: https://www.ogunsahin.com/dropbox-cpanel-ve-whm-yedekleme/

Buna benzer diğer yazılarım

Css birleştirme Css birleştirme Kod yazarları ve Web site sahipleri için site sayfalarının yavaş açılması çok büyük bir sorundur. Bu sorun yerine göre ziyaretçi yerin...
cPanel/Whm – Server optimizasyon Merhabalar, Bu yazıda birçok kişinin Server üzerinde yaşadığı yavaşlık ve basit güvenlik ayarlarından muzdarip olduğunu ve bu sorunu nasıl çözeceğine ...
cPanel vs Plesk Web hosting sektöründe bitmeyen tartışmadır Plesk vs cPanel. İnsanlar genellikle Plesk ve cPanel'ın diğerlerinden daha iyi olduğunu tartışırlar evet b...
Yazı içinde Renkli başlık Merhaba Dostlar. şimdi Yazı içinde Renkli başlık eklemeyi anlatacağım 🙂 Bu yazı aslında aklımda hiç olmamasına rağmen değerli Sadri Ercan'ın bu öz...
cPanel lisans güncelleme Merhabalar, cPanel lisansınız devredışı olduysa süresi bittiyse veya cpanel güncellemesi ardından lisansınız devredışı olduysa aşağıdaki komutu SSH üz...
Nginx nedir / Nasıl kurulur Merhabalar bu makalemizde size Nginx nedir / Nasıl kurulur gibi sorulara cevap arayacağız. Şimdi sıralamayı başlatalım ve sırayla; Nginx ned...

Bu yazı 105 Defa okundu. Diğer yazılarımı da oku süper yazarım :)

||||

Ali Çömez
Ali Çömez

Kaldırımda yürürken beyaz çizgilere basmamaya çalışan, Sabah yüzünü yıkarken dirseklerinden su sızmasından nefret eden, Dönerle ayranı aynı anda bitirebilen, son dakikada otobüsü kaçırsada grur yapıp arkasından koşmayan... bir insanım :)

View all posts

11 Comments

  1. Benim için çok yararlı bir yazı oldu. Özellikle yeni açacağım bir sitenin yedeklerini bulutta yedekleyebilirim. Gayet mantıklı. Anlatımınız da güzel. Teşekkürler.

  2. Sitenizdeki konuları düzenli olarak takip ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim

  3. Bende uzun zamandır yedekleme için dropbox kullanıyordum. Fakat Dropbox’ın verdiği ücretsiz 5GB dolmak üzere. Yedekleme işlemini Google Drive ile yapma şansımız var mıdır?

  4. Güzel paylaşım okumaktan keyif aldım. Yandex diski Kullanıyorum ancak alternatif kaynakları görmek ve denemek gerekir.

  5. Gerçekten şu yedekleme işlemi önemli bir konu web sitesi sahipleri için. Tüm emekleriniz beklemediğiniz bir anda gidebiliyor gereken önemi göstermezseniz…

  6. Elinize sağlık gerçekten güzel bir yazı olmuş , gerekli olan bilgileri kaptım emeğinize sağlık.

  7. Merhabalar, Teşekkür ederim anlatımınız için bir kaç kez başıma geldiği için çok fena sıkıntılar çektim ama sonunda yedekleme işinin çözümünü buldum. Teşekkür ederim.

  8. Site yedekleme konusu önemli, hosting firması nasıl olsa yedek alıyor diye konuyu ihmal etmemek lazım, ben iki kez yedeklemeyi ihmal ettim ve tüm verilerim buharlaşıp gitti. Tam yedekleme yapmasanız bile phpmyadmin’den tabloları dışa aktarıp, ana dizinde bulunan wp-content klasörünü bilgisayarınıza almanız önemlidir. Dropbox konusu ilgimi çekti muhakkak deneyeceğim. Faydalı makaleniz için teşekkür eder, işlerinizde kolaylıklar dilerim.

  9. Genelde kişisel bloglar da bu denli ileri düzey bilgiler görmek mümkün olmuyor. Öncelikle size bunun için teşekkür ederim, sadece bu konu için değil, okuduğum diğer konular içinde.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir