En İyi 5 Ubuntu Tabanlı Linux Dağıtımları

Share

En İyi 5 Ubuntu Tabanlı Linux Dağıtımları

Ubuntu, klasik kullanıcı arayüzü, kararlılığı, kullanıcı dostu olması ve 50.000’den fazla yazılım paketi içeren zengin deposu sayesinde tartışmasız en popüler ve yaygın olarak kullanılan Linux dağıtımlarından biridir. Ayrıca, Linux’ta bir şans vermeye çalışan yeni başlayanlar için şiddetle tavsiye edilir.

Buna ek olarak, Ubuntu, güncel yazılım paketleri, güncellemeler ve hata düzeltmeleri sağlamak için gelişimine aktif olarak katkıda bulunan geniş bir adanmış açık kaynak geliştiricileri topluluğu tarafından desteklenmektedir.

Ubuntu’ya dayanan çok sayıda tat vardır ve yaygın bir yanlış anlama, hepsinin aynı olduğudur. Ubuntu’ya dayalı olsalar da, her lezzet, onu diğerlerinden farklı kılmak için kendi benzersiz stili ve varyasyonlarıyla birlikte gönderilir.

Bu kılavuzda, en popüler Ubuntu tabanlı Linux türevlerinden bazılarını keşfedeceğiz.

1. Linux Mint

Dünya çapında milyonlarca kişi tarafından kullanılan Linux Mint, Ubuntu’ya dayanan çok popüler bir Linux çeşididir. LibreOffice paketi, Firefox, Pidgin, Thunderbird gibi günlük kullanıma hazır uygulamalar ve VLC ve Audacious medya oynatıcılar gibi multimedya uygulamaları ile şık bir kullanıcı arayüzü sağlar.

Sadeliği ve kullanım kolaylığı nedeniyle Mint, Windows’tan Linux’a geçiş yapan yeni başlayanlar ve varsayılan GNOME masaüstünden uzaklaşmayı tercih eden ancak yine de Ubuntu’nun kararlılığı ve aynı kod tabanının keyfini çıkaranlar için ideal olarak kabul edilir. sağlar.

En son Mint sürümü Linux Mint 20’dir ve Ubuntu 20.04 LTS’ye dayanmaktadır.

En İyi 5 Ubuntu Tabanlı Linux Dağıtımları

Linux-Mint

2. Elementary OS

İstikrar ve güvenlik gibi önemli yönlerden ödün vermeden çarpıcı bir çekicilik göz önünde bulundurularak oluşturulmuş bir Linux çeşidi varsa, o zaman elementary olmalıdır. Ubuntu’ya dayanan Elementary, Apple’ın macOS’undan ilham alan göz alıcı bir Pantheon masaüstü ortamıyla birlikte gelen açık kaynaklı bir lezzettir. MacOS’u andıran bir yuva, güzel tasarlanmış simgeler ve çok sayıda yazı tipi sağlar.

Resmi sitesinden Elementary, hassas verileri toplamayarak kullanıcıların verilerini mümkün olduğunca gizli tutmayı vurgular. Ayrıca macOS ve Windows ortamlarından geçiş yapanlar için ideal olan hızlı ve güvenilir bir işletim sistemi olmaktan gurur duyar.

Tıpkı Ubuntu gibi, Elementary de en sevdiğiniz uygulamaları (hem ücretsiz hem de ücretli) basit bir fare tıklamasıyla indirip kurabileceğiniz, App Center olarak bilinen kendi Yazılım mağazasıyla birlikte gelir. Tabii ki, Epiphany, fotoğraf ve video oynatma uygulaması gibi varsayılan uygulamalarla birlikte gelir, ancak Mint’e kıyasla çeşitlilik oldukça sınırlıdır.

En İyi 5 Ubuntu Tabanlı Linux Dağıtımları

Elementary-OS

3. Zorin OS

C, C++ ve Python ile yazılmış Zorin, Windows 7’ye çok benzeyen şık bir kullanıcı arayüzü ile birlikte gelen hızlı ve kararlı bir Linux dağıtımıdır. Zorin, Windows’a ideal bir alternatif olarak az abartılıyor ve denediğimde  daha fazla katılıyorum. Alt panel, ikonik başlat menüsü ve sabitlenmiş uygulama kısayolları ile Windows’ta bulunan geleneksel görev çubuğuna benzer.

Elementary gibi, özel ve hassas verileri toplamayarak kullanıcıların gizliliğine saygı duyduğunun altını çizer. Bu iddiadan kimse emin olamaz ve bunun için sadece onların sözüne güvenebilirsiniz.

Öne çıkan bir diğer önemli nokta ise 1 GHz Intel Çift Çekirdekli işlemci, 1 GB RAM ve 10G sabit disk alanı ile eski bilgisayarlarda etkileyici bir şekilde çalışabilmesidir. Ek olarak, LibreOffice, Calendar app & slack gibi güçlü uygulamaların ve kutudan çıktığı gibi çalışan oyunların keyfini çıkarırsınız.

En İyi 5 Ubuntu Tabanlı Linux Dağıtımları

4. POP! OS

System76, POP tarafından geliştirildi ve bakımı yapıldı! OS, Canonical’in Ubuntu’suna dayanan başka bir açık kaynak dağıtımıdır. POP, bir dizi klavye kısayolu ve otomatik pencere döşemesi sayesinde akıcı iş akışlarına vurgu yaparak kullanıcı deneyimine biraz taze hava soluyor.

POP! ayrıca bir Yazılım Merkezi-Pop! Mağaza – Bilim ve Mühendislik, geliştirme, iletişim ve oyun uygulamaları gibi çeşitli kategorilerden uygulamalarla doludur.

POP’un dikkate değer bir gelişme! NVIDIA sürücülerinin ISO görüntüsüne eklenmesini sağlamıştır. Aslında, indirme sırasında, standart Intel/AMD ISO görüntüsü ile NVIDIA GPU ile donatılmış sistemler için NVIDIA sürücüleriyle birlikte gelen görüntü arasında seçim yapabilirsiniz. Hibrit grafikleri işleme yeteneği, POP’u oyun oynamak için ideal hale getirir.

POP’un en son sürümü! POP mu! 20.04 LTS, Ubuntu 20.04 LTS’ye dayalıdır.

En İyi 5 Ubuntu Tabanlı Linux Dağıtımları

5. LXLE

Eskiyen donanımınızla ne yapacağınızı merak ediyorsanız ve aklınızdan geçen tek düşünce onu çöp kutusuna atmaksa, biraz geride durup LXLE’yi denemek isteyebilirsiniz.

LXLE projesi öncelikle, düşük teknik özelliklere sahip ve görünüşte kullanışlılıklarını yitirmiş eski bilgisayarları canlandırmak için geliştirildi. Bunu nasıl başarıyor? LXLE, işleri halletmek için gereken işlevsellikten ödün vermeden sistem kaynaklarına dost olan hafif bir LXDE masaüstü ortamıyla birlikte gelir. Eski bilgisayarlar için en iyi Linux dağıtımları hakkında önceki bir makaleye dahil ettik.

LXLE, tarzınıza uyacak şekilde uygulayabileceğiniz harika duvar kağıtları ve sayısız diğer eklemeler ve özelleştirme seçenekleriyle doludur. Önyükleme ve genel performansta süper hızlıdır ve genişletilmiş yazılım kullanılabilirliği sağlamak için ek PPA’larla birlikte gönderilir. LXLE, hem 32 bit hem de 64 bit sürümlerde mevcuttur.

LXLE’nin en son sürümü LXLE 18.04 LTS’dir.

En İyi 5 Ubuntu Tabanlı Linux Dağıtımları