Genel / Kişisel · 27 Ocak 2020 17

#En iyi Forum yazılım karşılaştırması
En iyi Forum yazılım karşılaştırması

Forum yazılım karşılaştırmamızda, sizi çevrimiçi topluluklar için en popüler ürünlerle tanıştırıyoruz. Tescilli yazılımları, açık kaynaklı projeleri ve barındırma dahil bulut çözümlerini içerir.

vBulletin

Ücret tabanlı forum sistemi vBulletin Kaliforniya firması, vBulletin Solutions, topluluk sektörünün en başarılı yazılım çözümleri biridir. Güçlü forum yazılımı şu anda 5. sürümünde mevcuttur ve öncelikle profesyonel topluluk projeleri oluşturmak isteyen kullanıcılara yöneliktir. VBulletin üst fiyat aralığında yer aldığından bu odak fiyatlara da yansır. Kullanıcılar, bir kerelik ödeme için sınırsız yazılım lisansını seçer veya aylık maliyetlerle birlikte gelen bulut işlemi için kiralama modelini seçerler.

Forumunuzu vBulletin ile işletiyorsanız, mesajlaşma programları, kullanıcı grupları, anketler ve blog işlevleri gibi çok çeşitli işlevlere sahip güvenilir bir yazılımdan faydalanırsınız. Sağlam yazılım mimarisi, esneklik ve performans için tasarlanmıştır. İOS ve Android için Mobile Suite veya marka içermeyen altbilgiler gibi eklentiler siparişinize bir ücret karşılığında eklenebilir. Ek olarak, popüler forum sisteminin kullanıcıları çok çeşitli üçüncü taraf eklentilere erişebilir. Forumun kullanıcı arayüzü operatörün zevkine göre uyarlanabilir. Yazılım, duyarlı bir tasarımda özelleştirilebilir temalar sağlar. Arama motoru dostu URL’ler, meta anahtar kelimeler ve açıklama etiketleri gibi entegre SEO özellikleri, arama motorunda daha fazla başarı sağlamak için tasarlanmıştır.

Geliştiricilere göre, kurulum ve yapılandırma sadece 15 dakika sürüyor. Bulut modelinde vBulletin Solutions ayrıca barındırma, bakım ve yazılım güncellemelerini de ele alır. Bu nedenle, daha önce forum bilgisi olmayan kullanıcılar için profesyonel bir çevrimiçi forum çalıştırmak da mümkündür. Topluluk projenizden para kazanmak istiyorsanız, vBulletin tarafından reklam hizmeti sağlayıcısı Nativo ile birlikte sağlanan bir reklam eklentisini kullanabilirsiniz .

Teknik olarak, PHP tabanlı forum yazılımı kullanıcıları MySQL veritabanı yönetim sistemine bağlıdır. MySQL-Fork MariaDB yalnızca vBulletin 5.2.6+ ve sonraki sürümlerden farklı bir şekilde desteklenmektedir. Sürüm 5’ten itibaren yazılım PHP 7 ile uyumludur.

Sistem gereksinimleri:

 • PHP 5.6+
 • MySQL 5.5+ veya MariaDB 5.1.5+ (5.2.6+ sürümünden)

Demo sürümü mevcut

Avantajları Dezavantajları
Large Büyük forumlar için güçlü çözümler License Yazılım lisansı için nispeten yüksek maliyetler
Mobile Mobil cihazlar için optimize edilmiştir ✘ 5.2.5 sürümüne kadar yalnızca DBMS MySQL’i destekler
Search Arama motorları için optimize edilebilir ✘ Yalnızca ücretli marka olmadan gelir
✔ 15 dakika içinde kullanıma hazır  
✔ Bulut çözümü mevcut  
 Not

Kullanıcılar forum yazılımı tarafından belirli bir veritabanı yönetim sistemiyle sınırlıysa, bunun genel bakışımızda bir dezavantaj olduğunu düşünüyoruz. MySQL, Oracle tarafından devralındıktan sonra kullanıcılar tarafından özellikle eleştirildi. Bunun nedenleri, açık kaynak sürümü ile tescilli ürün arasındaki şeffaflık ve işlevsel farklılıkların eksikliğidir. En iyi durum, forum sistemi kullanıcısının hangi DBMS’yi kullanacağına karar vermesidir.

phpBB

Forum yazılımı phpBB , sürekli büyüyen özellik seti vBulletin gibi yüksek fiyatlı tescilli çözümlerle bile rekabet edebilen ücretsiz bir forum sistemidir. Açık kaynaklı yazılım GNU Genel Kamu Lisansı (GPL) kapsamında lisanslanmıştır ve dünya çapında büyük bir kullanıcı topluluğuna sahiptir.

Mevcut phpBB 3.2 sürümü modüler bir tasarıma sahiptir ve kullanıcının çeşitli ihtiyaçlarına göre farklı ihtiyaçlara göre uyarlanabilir. Topluluk çok çeşitli ücretsiz stiller sunar. Gerekirse temalar ve şablonlar kişiselleştirilebilir. Bir duyarlı düzen önceki sürüme beri destekleniyor.

Yönetim, denetleme ve hak yönetimi alanlarında bile phpBB hiçbir şekilde diğer forum sistemlerinden daha düşük değildir. Açık kaynak çözümü arama motoru dostu URL’ler gibi SEO özellikleri sunmaz.

Teknik olarak phpBB, ortak veritabanı yönetim sistemlerinin geniş bir desteği ile karakterize edilir. Mevcut sürüm PHP 7 ile uyumludur ve Joomla! yetkilendirme eklentisi aracılığıyla içerik yönetim sistemi . Diğer CMS için köprüler mevcut değildir.

Sistem gereksinimleri:

 • PHP 5.4+
 • MySQL 3.23+, MySQLi, PostgreSQL 8.3+, SQLite 2.8.2+, SQLite 3.6.15+, Oracle, MS SQL Server 2000+ veya MariaDB 5.1+
 • PHP uzantıları: json

Demo sürümü mevcut

Avantajları Dezavantajları
Forum Ücretsiz forum yazılımı Search Arama motorları için optimize edilemez
Source Açık kaynak ✘ Yalnızca topluluk üzerinden destek
Mobile Mobil cihazlar için optimize edilmiştir  
✔ Joomla!  
 Not

Bir yazılımın kaynak kodu herkesin erişimine açıksa, bunu bir avantaj olarak görürüz. Açık kaynak şeffaflığı sağlar ve kalitenin iyi olması için baskı oluşturur. Açık kaynaklı yazılımdaki program hataları genellikle daha iyi belgelenir ve daha çabuk düzeltilir. Microsoft, Apple ve Google gibi endüstri devleri de açık kaynaklı yazılımların avantajlarını tanıdı ve şimdi açık kaynak projelerine giderek daha fazla dahil oluyor. Ancak, açık kaynaklı yazılımların ücretsiz olması gerekmediğini lütfen unutmayın.

WoltLab Süit

Alman forum sistemi WoltLab , geliştiricileri tarafından “başarılı toplulukların motoru” olarak tanıtılmaktadır. Özel bir özellik entegre CMS’dir . Yazılım şu anda 3. sürümünde mevcut ve duyarlı şablonları, bireysel tasarım seçenekleri ve arama motoru dostu bir web sitesi yapısı ile modern forum çalışması için her şeyi sunuyor.

Temel, modüler bir yazılım mimarisidir . Tescilli WoltLab Suite’in çekirdeği ücretsiz olarak kullanılabilirken, forum, galeri, takvim işlevleri, dosya yönetimi ve blog alanı gibi diğer tüm bileşenler gerekirse ayrı uygulamalar olarak satın alınabilir. Yazılımı markalama olmadan kullanmak isteyen forum operatörleri, vBulletin’te olduğu gibi önemli bir ek ücret ödemek zorunda.

İstenirse, forum operatörleri WoltLab’ı Facebook, Twitter veya Google Plus gibi sosyal ağlara bağlayabilir ve böylece kullanıcıların sosyal medya profilleri üzerinden kaydolmalarını sağlayabilir. Ayrıca forum yazılımı, içeriğin Reddit, Pinterest veya WhatsApp aracılığıyla rahatça dağıtılabileceği arabirimler sunar.

WoltLab GmbH, web sitesinde, kullanıcıların uzantılar, stiller ve geliştirici araçları satın alabilecekleri resmi bir eklenti mağazası sunmaktadır . Kaynaklar hem resmi uzantılar hem de üçüncü taraf yazılımlarıdır.

Forum yazılımı WoltLab Suite (PHP ile yazılmış) DBMS MySQL veya MySQL çatal MariaDB gerektirir. Yazılım lisansını satın alırken bir kurulum servisi eklenebilir. Forum yazılımının bulut sürümü mevcut değildir.

Sistem gereksinimleri:

 • PHP 5.5.4 ve üstü
 • InnoDB destekli MySQL 5.1.17+ veya MariaDB 10.0.22
 • PHP uzantıları: mbstring, libxml, dom, zlib, pdo, pdo_mysql, json, pcre ve hash

Demo sürümü mevcut

Avantajları Dezavantajları
✔ Entegre CMS ✘ Yalnızca ücretli marka olmadan gelir
Mobile Mobil kullanım için optimize edilmiştir  
Search Arama motorları için optimize edilebilir  
✔ Çok sayıda uzantı  

Invision Topluluğu

Invision Community , IPS, Inc’den popüler Invision Power Board’un (IP.Board) en son sürümüdür. Güçlü yazılım , tartışma forumlarını CMS işlevselliği ile birleştirir ve profesyonel topluluk projeleri için çok sayıda ekstra sunar. Uzantılar resmi bir çevrimiçi pazar aracılığıyla sunulmaktadır.

Invision Community’nin işlevsel yelpazesi, kullanıcı tanımlı üye profillerini, çok düzeyli bir denetleme sistemini, ayrıntılı izin ayarlarını ve en yaygın sosyal ağlara arabirimleri içerir. Gerekirse, topluluk üyeleri oyunlaştırma araçlarıyla mutlu tutulabilir. Bir bulut tabanlı anti-spam sistemi forumu operatörleri spam botlara karşı istenmeyen mesajları azaltılmasına yardımcı olur. Profesyonel forum operatörleri ayrıca ücretli premium üyelikler ve reklamcılık ağlarına arayüzler gibi para kazanma seçeneklerinden de yararlanabilir. Gerekirse bir web mağazası entegre edilebilir.

Invision Community ile IPS, öncelikle bulut çözümlerinin dağıtımına odaklanır . Bir edinme rağmen kendi kendine barındırılan lisans mümkündür, her altı ayda bir yenilenmesi gerekmektedir. Bunu başaramayan herkes, yazılım güncellemelerine, teknik desteğe, istenmeyen posta önleme sistemine, yazılım geliştirmeleri için pazara ve destek forumlarına erişimi kaybedecektir. Standart sürüme alternatif olarak IPS, forum yazılımını genişletilmiş desteğe sahip kurumsal bir çözüm olarak sunar .

Invision Community kendi donanımında veya üçüncü taraf barındırma işleminin bir parçası olarak kullanılıyorsa, PHP ve DBMS MySQL sağlanmalıdır. Satıcı PHP 7’yi önerir. Yazılım lisansı satın alınırken bir kurulum servisi satın alınabilir.

Sistem gereksinimleri:

 • PHP 5.4+
 • MySQL 5.5+
 • PHP eklentileri: tüm standart eklentilerin yanı sıra GD2 ve mbstring

Demo sürümü mevcut

Avantajları Dezavantajları
✔ Geniş fonksiyon yelpazesi Cloud Bulut kullanımı veya yazılım lisansı satın almak için nispeten yüksek maliyetler
Mobile Mobil kullanım için optimize edilmiştir Self Kendinden barındırılan lisansın yenilenmesi gerekir
Search Arama motorları için optimize edilebilir Only Yalnızca DBMS MySQL’i destekler
✔ Bulut çözümü mevcut  

MyBB

MyBB (başlangıçta: MyBulletinBoard) profesyonel bir forum operasyon için teklifler temel işlevlerini ve kullanıcılar tarafından kullanılabilir uyarınca ücretsiz GNU Genel Kamu Lisansı (LGPL) .

Yazılımın temel özellikleri arasında yönetim ve denetleme işlevleri, özel mesajlar, itibar sistemi, takvim ve etkinlikler ile şablon düzenleyici bulunur. Yönetim görevleri, bir görev planlama sistemi aracılığıyla arka planda yönetilebilir . İstenmeyen kullanıcı davranışı bir uyarı sistemi tarafından cezalandırılabilir.

Çekirdek yazılım mobil ve SEO alanlarında zayıf noktalar gösteriyor . Bununla birlikte, açık kaynak sisteminin genişletilmesi için çeşitli kaynaklar doğrudan proje web sitesi aracılığıyla forum operatörleri tarafından kullanılabilir.

PHP tabanlı forum yazılımı MyBB, MySQL’i, ücretsiz DBMS PostgreSQL’i ve SQLite’yi destekler.

Sistem gereksinimleri:

 • PHP 5.2 ve üstü
 • MySQL 5.0+, PostgreSQL 8.1+ veya SQLite 3
 • PHP uzantıları: SimpleXML, mbstring, gd ve karşılık gelen satıcıya özel veritabanı PHP uzantısı.
Avantajları Dezavantajları
✔ Ücretsiz Search Arama motorları için optimize edilemez
Source Açık kaynaklı teklif Mobile Mobil cihazlar için optimize edilmemiş
DB Çeşitli DBMS ile uyumlu ✘ Yalnızca topluluk üzerinden destek

XenForo

XenForo , orta fiyat aralığında sosyal bağlılığa odaklanan tescilli bir forum yazılımıdır. Sezgisel bir “ beğeni ” sistemi, kullanıcıların kupa kazanmasına ve dolayısıyla iyi katkılardan dolayı takdir almasına olanak tanır .

Standart özellikler arasında kullanıcı tanımlı renk şemaları , merkezi etkinlik ekranı ve tırnak işaretleri ve cevaplar için bir alarm sistemi bulunur. Arama motorlarında başarı için, XenForo kolayca okunabilir URL’ler ve anlamsal açıklama ekleme imkanı sağlar.

Forum yazılımı genişletilebilir bir sistem olarak tasarlanmıştır. Forum operatörleri eklentiler yardımıyla yazılımı kendi ihtiyaçlarına göre uyarlarlar. Sağlayıcı, Medya Galerisi’ni ve Kaynak Yöneticisi’ni olası uzantılar olarak önerir . Eklentiler üçüncü taraf satıcılardan edinilebilir. Bu ek maliyetlere neden olabilir. Kullanıcılar, sağlayıcının web sitesindeki eklenti alanında duyarlı tasarımda çeşitli stiller bulabilirler. Bu, forum sisteminin mobil cihazlarda da iyi göründüğü anlamına gelir.

XenForo tabanlı bir forumu çalıştırmak için kullanıcıların PHP ve MySQL veritabanı yönetim sistemine sahip olması gerekir. Diğer DBMS desteklenmez.

Sistem gereksinimleri:

 • PHP 5.4.0+
 • MySQL 5.5+
 • PHP uzantıları: MySQLi, GD (JPEG desteği ile), PCRE, SPL, SimpleXML, DOM, JSON, iconv, ctype, cURL

Demo sürümü mevcut

Avantajları Dezavantajları
✔ Modüler sistem DB Yalnızca DBMS MySQL’i destekler
Search Arama motorları için optimize edilebilir  
Mobile Mobil cihazlar için optimize edilmiştir  

Ultimate Bülten Tahtası (UBB)

Ultimate Bülten Tahtası’nın (kısa: UBB) ilk versiyonu 1997 yılında piyasaya sürüldü. Bu nedenle tescilli yazılım en eski forum sistemlerinden biridir. UBB dağıtımı sınırsız yazılım lisansına dayanmaktadır. Güncelleme servisi ve desteği bir yıl sonra sona erer, ancak 12 ay daha yenilenebilir . UBB orta fiyat segmentindedir.

Modüler forum yazılımı üç bileşenden oluşur: Katkı alanına ve üye yönetimine sahip temel modüle ek olarak, UBB isteğe bağlı bir fotoğraf galerisi sunar . Gerekirse her iki modül de UBB portalına entegre edilebilir . Kullanıcılar böylece UBB tabanlı tam bir web sitesi oluşturabilir.

Detaylı yönetim ve denetleme işlevleri, captchalar biçiminde spam koruması, arama motoru dostu URL’ler ve mobil uyumlu şablonlarla UBB, modern forum işlemleri için tüm temel işlevleri sunar. Bununla birlikte, UBB, çekirdek yazılımı eklentilerle bireysel gereksinimlere göre genişletme olanağı sunmaz. Bu, forum sistemini XenForo veya WoltLab Suite gibi benzer tescilli ürünlerden çok daha sert hale getirir.

Teknik olarak, PHP tabanlı yazılım MySQL veritabanı yönetim sistemine dayanır. Diğer DBMS desteklenmez.

Sistem gereksinimleri:

 • PHP 5.4–5.6
 • MySQL 5.5+
 • PHP uzantıları: GD veya ImageMagick, mbstring
Avantajları Dezavantajları
Portal Entegre portal (isteğe bağlı) ✘ Eklentiler yoluyla genişletme mümkün değil
Mobile Mobil cihazlar için optimize edilmiştir DB Yalnızca DBMS MySQL’i destekler
Search Arama motorları için optimize edilebilir  

Basit Makineler Forumu (SMF)

İle , Simple Machines Forum (SMF), forum operatörleri mevcut geniş bir kullanıcı topluluğu ile başka açık kaynak sistemine sahip serbest ücretten. Geliştiricilere göre, SMF’li kullanıcılar sadece birkaç dakika içinde profesyonel topluluk projeleri uygulayabilir.

SMF’nin mevcut sürümü 2, kullanıcıların forum sisteminin web arayüzünü bireysel gereksinimlerine uyarlamalarını sağlayan tamamen revize edilmiş bir şablon motoru sunar. SMF topluluğu, proje web sitesinin indirme alanında, çoğu mobil uyumlu bir tasarımda, çok çeşitli hazır temalara sahiptir. Kullanıcılar ayrıca burada temel yazılım için çeşitli uzantılar bulabilirler. CMS köprüleri XOOPS, mambo ve Joomla! diğerleri arasında.

Ölçeklenebilir bir forum sistemi olarak, SMF küçük ve büyük topluluklar için eşit derecede uygundur. Geliştirme ekibine göre odak noktası performanstır. Buna ek olarak, arama motorlarının gereksinimleri de dikkate alınmıştır. Açık kaynak projesi iyi belgelerine ile karakterizedir.

SMF, MySQL ve ücretsiz DBMS PostgreSQL, SQLite ve SQLite 2.x’i destekler. Forum yazılımı SQLite 3 ile uyumlu değildir.

Sistem gereksinimleri:

 • PHP 5.4.0+,
 • MySQL 4.0.18+, PostgreSQL 8.0+, SQLite, SQLite 2.x

Demo sürümü mevcut

Avantajları Dezavantajları
Source Açık kaynak ✘ Sadece topluluk aracılığıyla destek
✔ Ücretsiz  
Community Aktif topluluk  
DB Çeşitli DBMS ile uyumlu  
Search Arama motorları için optimize edilebilir  
Mobile Mobil cihazlar için optimize edilmiştir  
Selected Seçilen CMS için köprüler  

FluxBB

FluxBB de ücretsizdir. Mevcut sürüm 1.5 , performansına faydalı olan temellere indirgenmiş bir fonksiyon spektrumu ile birlikte gelir . Ancak, kullanıcıların yönetim ve denetleme konusunda herhangi bir taviz vermeleri gerekmemektedir. Öte yandan, SEO ve mobil cihazlarda kullanılabilirlik konusunda iyileştirmeye ihtiyaç vardır. Duyarlı tasarımda hazır temaların seçimi basittir. Çekirdek yazılımın fonksiyonel spektrumundan memnun olmayan kullanıcılar, sağlayıcı sisteminin web sitesinde forum sistemini kişiselleştirmek için çeşitli kaynaklar bulacaklardır.

Lütfen dikkat: FluxBB 1.5’in yerini yakın gelecekte FluxBB 2.0 alacaktır . Geliştirme ekibi açık kaynak projesine “Flarum” adı altında devam etmeye karar verdi. Beta sürümü flarum.org adresinden indirilebilir .

Sistem gereksinimleri:

 • PHP 4.4.0 ve üstü
 • MySQL 4.1.2+, PostgreSQL 7.0+, SQLite 2
Avantajları Dezavantajları
✔ Ücretsiz Search Arama motorları için optimize edilemez
Source Açık kaynak ✘ Durdurulan model
✔ Kolaylaştırılmış yazılım  
✔ Çeşitli eklentiler mevcuttur  

Doğru forum yazılımını bulma

Hangi forum yazılımının sizin için uygun olduğu , planlanan topluluk projenizin ne gerektirdiğine bağlıdır . İlgi alanlarınızı benzer düşünen insanlarla paylaşmak için sadece bir hobi veya yaşam tarzı forumu çalıştırmak istiyorsanız, ücretsiz açık kaynak çözümleri idealdir. Büyük yatırımlar olmadan, phpBB, MyBB veya SMF gibi forum sistemleri, gerekli tüm özelliklere sahip tamamen işlevsel topluluklar oluşturmak için kullanılabilir. Projeden talepler artarsa ​​veya üye sayısı artarsa, başka bir ürüne geçebilir ve forumu taşıyabilirsiniz. Sunulan sağlayıcıların çoğunda, herhangi bir veri kaybetmeden forum yazılımını değiştirmenizi sağlayan birleştirme sistemi vardır.

Öte yandan, örneğin web mağazanızın müşterileri için ek bir iletişim kanalı sağlamak için profesyonel bir topluluk projesi planlıyorsanız, profesyonel bir barındırma temeli ve en başından itibaren tam destek sağlamalısınız. VBulletin veya Invision Community gibi bulut çözümleri burada idealdir, burada forum yazılımı barındırma ve bakım dahil her şey dahil bir paket olarak mevcuttur.

Forum yazılımı karşılaştırması

Projeniz için doğru forum yazılımını seçmenizi kolaylaştırmak için, sunulan topluluk çözümlerini temel işlevlerine bağlı olarak bir tabloda karşılaştırdık.

  vBulletin phpBB WoltLab Süit Invision Topluluğu myBB
Geliştirici vBulletin Solutions, Inc. phpBB Sınırlı WoltLab GmbH Invision Power Services MyBB Grubu
versiyon 5.3.1 3.2.2 5.0.5 4.1.19.4 1.8.14
Programlama dili PHP 5.6+ PHP 5.4+ PHP 5.5.4 ve üstü PHP 5.4+ PHP 5.2 ve üstü
DBMS MySQL 5.5+ MySQL 3.23+

MySQLi

PostgreSQL 8.3 ve üzeri

SQLite 2.8.2+

SQLite 3.6.15+

MariaDB 5.1 ve üzeri

MySQL 5.1.17+ MySQL 5.5+ MySQL 5.0 ve üzeri

PostgreSQL 8.1 ve üzeri

SQLite 3

Lisans müseccel GNU GPLv2 müseccel müseccel LGPL (ücretsiz yazılım)
Maliyet Üst fiyat aralığı Bedava Orta fiyat aralığı Üst fiyat aralığı Bedava
CMS Entegre blog işlevleri Joomla! mümkün Ücret tabanlı blog uygulaması mevcut Entegre CMS fonksiyonları Eklenti ile entegrasyon mümkün
Mobil uyumlu Evet Evet Evet Evet Hayır
Eklentiler Evet Evet Evet Evet Evet
Temalar Evet Evet Evet Evet Evet
Arama motorları için optimize edilmiştir Evet Hayır Evet Evet Hayır
  XenForo UBB SMF FluxBB
Geliştirici XenForo Sınırlı UBBSystems, LLC SMF Takımı FluxBB Ekibi
versiyon 2.0.1 7.6.1.1 2.0.15 1.4.12
Programlama dili PHP 5.4.0+ PHP 5.4 – 5.6 PHP 5.4.0+ PHP 4.4.0 ve üstü
DBMS MySQL 5.5+ MySQL 5.5+ MySQL 4.0.18+

PostgreSQL 8.0 ve üzeri

SQLite

SQLite 2.x

MySQL 4.1.2+

PostgreSQL 7.0 ve üzeri

SQLite 2

Lisans müseccel müseccel BSD (Sürüm 2.0’dan) GPL
Maliyet Orta fiyat aralığı Düşük fiyat aralığı Bedava Bedava
CMS Eklenti ile entegrasyon mümkün Hayır Joomla! mümkün Hayır
Mobil uyumlu Evet Evet Evet Evet
Eklentiler Evet Hayır Evet Evet
Temalar Evet Evet Evet Evet
Arama motorları için optimize edilmiştir Evet Evet Evet Hayır