Genel · 25 Mart 2021 21

#En İyi Ücretsiz Backup Yazılımı
En İyi Ücretsiz Backup Yazılımı

Merhabalar, Veri kaybını önlemeye yardımcı olduğundan, BT sistemlerinde standart yedekleme yazılımı kullanmadan hiçbir işletme backup yapamaz. Bu makale yedekleme için En İyi Ücretsiz Backup Yazılımı çözümünü ana hatlarıyla açıklıyor ve neden gerekli olduklarını açıklıyor.

Açık kaynak yedekleme yazılımı, yedekleme sürecini otomatikleştirmek için tasarlanmıştır ve kuruluşların ve bireylerin dosyalarını düzenli olarak yedeklemelerini kolaylaştırır. Veri kaybı son derece sinir bozucu olabileceğinden, bu yedeklemeler bilgisayar kullanıcıları için de şiddetle tavsiye edilir.
Çoğu yedekleme yazılımı, yedeklemeyi yerel depolamaya veya taşınabilir bir depolama cihazına kaydedebilir. Bazı durumlarda, kayıt defteri verilerini normal verilerle birlikte yedekleyebilirsiniz. Yedeklemenin yanı sıra, bu yazılım aracılığıyla verileri de geri yükleyebilirsiniz. Yazılımın bir kısmı, verileri çevrimiçi yedekleme esnekliği de sunar.

Herkesin inceleyebileceği, değiştirebileceği veya geliştirebileceği kaynak koduyla, açık kaynak yedekleme yazılımı kolayca yönetilir ve herkesin erişimine açık olacak şekilde tasarlanmıştır ve belirli bir misyonu göz önünde bulunduran kuruluşlar tarafından korunur. Bu listede yer alan on açık kaynak yedekleme aracı tam özelliklidir ve çeşitli kullanıcılar için kapsamlı bir yedekleme aracı listesi sunar.

Yedek oluşturmanın çeşitli yöntemleri

 Tam disk yedekleme: Tüm bilgisayar sisteminin veya sabit sürücünün ilişkili ayarları ve yapılandırmaları dahil olmak üzere tüm kaynak veri dosyalarının kopyalanmasına tam disk yedeklemesi denir.
Diferansiyel yedekleme: Yalnızca son yedeklemeden bu yana değişen dosyaların kopyalanması, farklı yedekleme sürecini ifade eder.

Artımlı yedekleme: Artımlı yedekleme, zaten var olan yedeklemeye bir eklenti görevi görür. Kaynak diskte bir veri değişikliği varsa veya ona yeni veri eklenmişse, artımlı yedekleme yalnızca yeni oluşturulan ekstra verileri otomatik olarak ekler.

Disk görüntüleme: Disk görüntüleme, daha sonra sabit sürücünün daha fazla kopyasını oluşturmak için kullanılabilecek kaynak diskin bir hedef diske arşivini oluşturma işlemidir.

Disk klonlama: Disk klonlama, kaynak diskin bir klonunu başka bir sabit sürücüye oluşturur.

Ayna yedekleme: Ayna yedekleme, tam yedeklemeye oldukça benzer. Ancak tam yedeklemenin aksine, ayna yedeklemesi tüm dosyaların birlikte sıkıştırılmasına izin vermez. Gerekirse dosyaların ayrı ayrı sıkıştırılması gerekir.

Yerel yedekleme: Yerel yedekleme, hedef disk kaynak diske yakın tutulduğunda yapılan yedeklemeyi ifade eder. Çoğunlukla, depolama diski doğrudan kaynak bilgisayara bağlıdır.

Uzaktan yedekleme: Bazen BT yöneticileri, fiziksel olarak erişmeden uzak bilgisayarların yedeklerini uzaktan alır. Bu, uzaktan yedekleme olarak bilinir.

Bulut yedekleme: Bulut yedekleme, kaynak disk verilerini doğrudan bulut sunucularına yükler. Birçok üçüncü taraf satıcı, bulut yedekleme hizmetleri sağlar.

Açık kaynak yedekleme yazılımlarının çoğu, veri yedeklerini almak için çeşitli senkronizasyon yöntemleri kullanır. Bu popüler yedekleme yöntemleri şunlardır: soldan sağa (artımlı), ayna A-> B veya tersi, A <-> B’yi senkronize etme, vb. Bu senkronizasyon yöntemleri önce ana kaynak ve hedef klasördeki verileri karşılaştırır. Bundan sonra, bir veya her iki konumdaki verileri ekler, siler ve değiştirirler.

En iyi veri yedekleme önerisi
Altın kurallar: Verilerinizi güvende tutmak için hatırlanması kolay bir kural, 3-2-1 yedekleme kuralıdır:

 • Verilerinizin en az üç kopyasını saklayın
 • İki yedek kopyayı farklı depolama ortamlarında saklayın
 • Bunlardan birini iş yeri dışında bulun

Yedekleme yazılımı ihtiyacı: Şirketlerin verilerini yedeklemeleri için çeşitli nedenler vardır. Bunlardan bazıları:

 • Şirketler tüm verileri tek bir bilgisayarda, sabit diskte veya sunucuda saklama riskini alamaz. Biriyle yapılan herhangi bir aksilik, tüm değerli verileri silecektir. Önemli veriler için birden çok depolama noktası oluşturmak için donanım ve yedekleme yazılımı gerektirir.
 • Tüm yedeklemeler, yinelenen dosyalar oluşturmak için basit bir kopyala ve yapıştır işlevi değildir. Bazı yedeklemeler, bir bilgisayarın tam olarak yinelenen kopyalarını, yapılandırmaları ve bir bilgisayarın sistem ayarlarını diğerine oluşturmak gibi karmaşık yedekleme işlevleri gerektirir. Bu, yedekleme yazılımı dağıtılmadan yapılamaz. Şirketler verileri depolamak için donanım kullansalar bile, bu kadar büyük miktarda veri dosyası için bir yedek tutmak mümkün değildir.
 • Şirketlerin verileri kendi başlarına güvende ve güvende tutmaları zorlu bir görevdir. Kuruluşların sahip olmadığı uzmanlık ve uyumluluktan yararlanmak için veri yedekleme yazılımının gelişmiş özelliklerini kullanmaları gerekir.
 • Büyük ölçekli şirketlerin, yedekleme yazılımı dağıtmadan toplu verileri harici sürücülere yedeklemesi kolay değildir.
 • Şirketler, toplu içeriğin yedeklenmesini özelleştirilmiş biçimlerde işleyemez. Yedekleme yazılımı olmadan sıkıştırılmış veri yedeklemeleri, eski ve yeni sürümlerin yedeklemeleri, farklı ve artımlı yedeklemeler, uzaktan yedeklemeler vb. Mümkün değildir.

Yedekleme yazılımı kullanmanın faydaları:

 • Yedekleme yazılımı, elektrik kesintisine, ani elektrik kesintilerine vb. Karşı koruma görevi görür.
 • Yedekleme yazılımı tarafından sağlanan birden çok güvenlik katmanı ile bir yedekleme alındığında veriler felakete dayanıklı, daha güvenli ve güvenlidir.
 • Yedekleme yazılımı verileri kolayca yükleyerek çok fazla zaman kazandırır. Şirketler, verileri yönetirken zaman kaybetmekten kurtulur.
 • Kaybolan dosyalar veya önemli dosyaların eski sürümlerinin kaybı, bir şirketin karlılığını önemli ölçüde azaltabilir. Yedekleme yazılımı, bir belgenin tüm sürümlerini saklar.

En iyi 10 ücretsiz ve açık kaynak yedekleme çözümü

1. Areca
Areca, GPL (Genel Kamu Lisansı) aracılığıyla açık kaynaklı bir yedekleme destek çözümü sunar. Kullanıcılar, dosya kümesini veya yedeklenmesi gereken dizini seçebilir ve ayrıca verilerin depolanabileceği yeri seçebilir. Bu yazılım, verilerin şifrelenmesini, dosyaların sıkıştırılmasını ve diğer işlevleri sağlar. Müşterilere Areca aracılığıyla gelişmiş yedekleme modlarına izin verilir – örneğin, delta yedeklemesi, zip arşivleri ve kaynak dosyaların temel kopyaları. Bu hem Windows hem de Linux için bir çözümdür.

2. AOMEI
AOMEI, kullanıcı görüntüleme, yedekleme dosyaları, disk klonlama, dosyaları eşitleme ve optimize edilmiş zamanlama hakkında kısa bilgi sağlayan bir yedekleme standardıdır. Veri aktarımı ve işletim sisteminin geçişi, klon sistemleri, klon diskler ve klon bölümleri kullanılarak kolayca değerlendirilir. Bir yedekleme sistemi, yedekleme dosyaları, dosyaları senkronize etme, yedekleme diskleri ve bölümlerin yedeklenmesi dahil olmak üzere çeşitli yedekleme işlemleri setleri sağlar.

3. Bareos
Bareos, ‘Yedek arşivleme kurtarma açık kaynak kodunun kısaltmasıdır. Bu yedekleme yazılımı, Bacula projesinin bir çatalıdır. Yazılım tek bir bilgisayarda çalışır ve teyp ve disk dahil olmak üzere farklı medya türlerini yedekleyebilir. Bareos, BT yöneticilerinin Bacula’ya benzer bir şekilde farklı bilgisayar türlerinden oluşan bir ağ üzerinden bilgisayar verilerinin kurtarılmasını, yedeklenmesini ve doğrulanmasını yönetmelerini sağlar.

4. Duplicati
Duplicati yazılımı Windows, MacOS ve Linux tarafından ve ayrıca SS, FTP, bulut hizmetleri ve WebDAV dahil bir dizi standart protokol tarafından desteklenmektedir. Kullanıcı tarafından güçlü şifrelemeye ihtiyaç duyuluyorsa kullanışlıdır. GPL kapsamında lisanslanan bu sistem, kullanıcılara şifreli, artımlı ve sıkıştırılmış yedeklemeleri bulut depolama sunucularında ve uzak dosya sunucularında saklama yeteneği sağlar. Yazılım, yedeklemeleri çalıştırmak için filtreler, silme kuralları ve bant genişliği seçenekleri gibi özellikler sunar.

5. EaseUS Todo
Bu yazılım, kullanıcının tekli klasörleri, dosyaları, sürücüleri, bölümleri ve tüm sistemleri yedeklemesine yardımcı olur. Kullanıcılar, klon diskini daha küçük bir HDD’den büyük bir HDD’ye yükseltme olanağına sahiptir. Bu araç, kullanıcıların bir kurtarma önyükleme sistemi kullanarak sistemlerini gerçek durumlarına geri döndürmelerine izin verir.

6. FBackup
FBackup, gelişmiş modlar ve sihirbaz modları seçeneklerini sunar. Yedekler yerel bir sürücüye, ağ sürücüsüne ve taşınabilir diske kaydedilir. Bu yazılım, çoklu dil arayüzü nedeniyle tercih edilmektedir.

7. Iperius
Iperius, PC’lerde ve sunucularda yedekleme yapmak için kullanılır. İş ve gelişmiş olmak üzere iki tür çözümü vardır. Bu yazılım, verileri istikrarlı ve güvenilir bir şekilde yedeklemeye yardımcı olur. Yazılım ücretsizdir ve lisans süresi dolmaz.

8. Paragon
Paragon, yedekleme sistem dosyalarında kısmi ve tam zamanlı kurtarma oluşturabilir. ISO görüntüsünü kurtarmak için gelişmiş destek sunar.

9. Unitrends
Unitrends, ücretsiz VMware ve Hyper-V gibi yedekleme yazılımları içerir. Ücretsiz sürüm 1 TB veriyi güvence altına alabilir. Beş büyük yazılım sürümü şunlardır: (i) Free Unitrends, (ii) Standards, (iii) Essentials, (iv) Enterprises ve (v) Enterprise Plus.

10. UrBackup
UrBackup, Windows ve Linux yedeklemeleri için kullanılan açık kaynaklı bir ağdır. İstemci-sunucu mimarisine sahiptir. Verilerin güvenli bir şekilde hızlı bir şekilde geri yüklenmesini sağlamak için yedekleme dosyaları ve görüntülerin bir kombinasyonunu kullanır.

Yedekleme yazılımı, kuruluşları değerli verilerini kaybetmelerine neden olabilecek öngörülemeyen olaylardan kurtarmak için tasarlanmıştır. Organizasyonun sorunsuz çalışması için olmazsa olmaz bir altyapı gibidir. Bu, şirketlerin dağıtmayı seçebilecekleri bir şey değil, işlerinin boyutu ve ölçeğine bakılmaksızın sahip olmaları gereken gerekli bir araçtır.