Genel · 22 Şubat 2021 25

#En İyi WordPress Önbellek (Cache) Eklentileri Karşılaştırması
En İyi WordPress Önbellek (Cache) Eklentileri Karşılaştırması

WordPress önbellekleme eklentileri , birçok kişi (özellikle yeni gelenler) için karmaşık bir konudur ve herhangi bir kılavuzda ele alınacak çok şey vardır . WordPress önbelleğe alma işleminin kapsamlı bir keşfi, tam bir kitap bile gerektirebilir – ki bu açıkça burada yaratacak yerimiz veya zamanımız yok. Ama biz olabilir esasları yapmak WordPress anlamak daha kolay önbelleğe ve bu aşağıda yapacağız tam olarak budur.

İlk olarak, çözülmesi oldukça basit bir matematik problemiymiş gibi önbelleğe almaya başlayalım. Bunu okuyan birçoğunuz 64 elde etmek için diyelim ki sekizi sekize çarpmakta sorun yaşamazsınız. Bu, sayısız çocuğun her yıl okulda öğrendiği basit bir miktar. Ve onlar – ve siz – cevabı biliyorsunuz çünkü onu ezberlediniz . Kafanızda kısa bir hesaplama yapabilirsiniz, ancak kendi adınızı hatırlamak kadar doğal bir şekilde çözümü hafızanızdan çıkarabiliyormuşsunuz gibi görünmelidir. Bu nedenle, bu tür bir ezberleme , sürecin büyük bir basitleştirmesi olsa da, web sitesi önbelleğe alma ile karşılaştırılabilir . Bu örnek, önbelleğe almayı görselleştirmeye yardımcı olur ve WordPress önbelleğe alma eklentilerinin kaliteli bir kullanıcı deneyimi için neden bu kadar önemli olduğunu gösterir.

Günde kaç ziyaretçi alırsanız alın, web sitenizin aynı (veya benzer) içeriği tekrar tekrar sunması gerekir. Yalnızca birkaç düzine insanı çekseniz bile, siteniz yine de aynı içeriği haftalar ve aylar boyunca tekrar tekrar getiriyor. Basit hesaplamaları çözerken yapabileceğiniz gibi, sunucu web sitenizi ihtiyaç duyduğu şekilde her seferinde daha verimli bir şekilde sunmak için gerekli dosyaları hatırlayabilseydi harika olmaz mıydı?

Önbelleğe Alma İşlemini Açıklama

Temel olarak, bir ziyaretçinin web sitenizde gezindiği herhangi bir sayfa bir sunucu isteği ve aynı sunucu tarafından (veritabanı sorgularıyla birlikte) işlenmesini gerektirir. Ardından, sunucudan ziyaretçinin tarayıcısına nihai bir sonuç gönderilecek, bu da web sitenizi tam tasarımını oluşturmak için gerekli tüm öğeler ve dosyalarla görüntülemelerini sağlar. Bunlara menüler, blog gönderileri, resimler, videolar vb. Dahildir.

Sunucunun bu isteklerin her birini işlemesi ve bunu olabildiğince çabuk yapması beklendiğinden, kullanıcılara tam bir web sayfası sunmak şaşırtıcı derecede zaman alan bir süreç olabilir. Özellikle daha büyük web siteleri veya en iyi şekilde “hantal” olarak tanımlananlar için.

Ancak burası, WordPress önbellek eklentilerinin faydalı olduğu yerdir. Önbelleğe alma eklentisi, sunucuya RAM veya diskte depolanan dosyaların bazılarını tutmasını söylemek için tasarlanmıştır (özel yapılandırmanıza bağlı olarak). Bu, sunucunun geçmişte sunduğu içeriği hatırlayabileceği ve kullanıcı için kopyalayabileceği anlamına gelir. Web sayfaları doğrudan önbellekten çok daha hızlı yüklenir ve bir sayfa görüntüleme oluşturmak için gereken çalışma miktarı önemli ölçüde azalır.

Önbelleğe almanın gücü budur .

WordPress Önbellek Eklentilerine Ne Zaman İhtiyacınız Var?

Önbelleğe almanın web sayfalarının hızını nasıl artırabileceğini zaten ele aldık, ancak WordPress önbellek eklentilerini kurmak her zaman gerekli midir? Önbelleğe almanın bilmeniz gereken başka avantajları var mı? Kendi sunucularını yönetmekten veya paylaşılan barındırmayı kullanmaktan sorumlu olan herkes için, eklentileri önbelleğe almak genellikle harika bir fikirdir.

Ancak, aslında bir önbellek eklentisine ihtiyacınız olmayacağı zamanlar vardır . Örneğin, güvenilir bir şekilde yönetilen bir WordPress ana bilgisayarıyla çalışacak olsaydınız, sizin adınıza önbelleğe alma işlemini onlar hallederdi. Bu, birçok durumda sunucu düzeyinde ve çok daha hızlı gerçekleştirilir. Sunucu düzeyinde önbelleğe alma, en iyi hızları elde etmek için bilgi, uzmanlık veya zaman yoğun yapılandırma gerektirmez. Her zaman hızlı olacak – bu kadar.

Genellikle, en iyi yönetilen WordPress ana bilgisayarları, performans kalitesini etkileyebilecekleri için platformlarında önbellek eklentileri kullanmaz. Eklentilerle ne yaptığınızı bilmiyorsanız bazı şeyler ters gidebilir, bu da biraz uzman yönetiminin büyük bir yardımı olabileceği yerdir.

Neden Bazı Önbelleğe Alma Her Zaman Gereklidir

Sunucu düzeyinde önbelleğe almayı seçmeniz veya bunun yerine bir eklenti seçmeniz fark etmeksizin, her zaman bir tür önbelleğe almayı gerekli bulacaksınız. Önbelleğe almanın göz önünde bulundurulması gereken temel avantajlarından bazıları şunlardır:

 • Kullanıcılar için daha hızlı bir göz atma deneyimi sunun – WordPress önbelleğe alma eklentilerinin sitenizin hızını nasıl artırabileceğini zaten ele aldık, ancak bu, bu listede olmayı hak eden temel bir avantajdır!
 • Genel olarak daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlayın – web siteniz daha hızlı çalışacağından, kullanıcıların kalma ve keşfetme olasılığı daha yüksek olacaktır. Daha hızlı sitelerin daha düşük hemen çıkma oranlarına sahip olduğu biliniyor ve bu da, sayfaların yüklenmesi için 10 saniyeden uzun bir süre bekledikten sonra insanların hayal kırıklığına uğrama ve tıklama riskini azaltıyor.
 • Sunucular daha az kaynağa güvenir – daha az kaynak daha hızlı bir web sitesine katkıda bulunur ve sunuculara daha az yük getirir. Bu, oldukça dinamik web siteleri (örneğin üyelik siteleri) ve önbellekten nelerin sunulup sunulamayacağını belirlemek için çok önemlidir.
 • Potansiyel SEO iyileştirmesi – daha hızlı ve daha iyi bir kullanıcı deneyimi, arama motorlarına web sitenizin daha yüksek bir sıralamaya layık olduğunu fark etmeleri için ilham verebilir. Bu, önbelleğe almayı arama motoru optimizasyon stratejinize yararlı bir ek yapar.
 • İlk bayta (TTFB) kadar daha düşük süre – WordPress önbellek eklentilerini kullanmak, bazı durumlarda yüzde 90’a kadar TTFB’nizi azaltmanın en basit yollarından biridir.
 • Önbelleğe Alma, Önbelleğe Almamayla Nasıl Karşılaştırılır?

  Önbelleğe alma ile hiç önbelleğe alma arasında ne kadar fark yarattığını göstermek için, sunucu düzeyinde birkaç basit önbelleğe alma hızı testi yapmaya karar verdik.

  İlk olarak, önbelleğe alma etkinleştirilmeden beş Pingdom testi yaptık ve ortalamayı ölçtük ve ardından önbelleğe alma etkinken aynısını yaptık. Önbelleğe almadan ortalama yükleme süresi 677 ms ve önbelleğe alma ile ortalama 521 ms idi!

  Bu nedenle, önbelleğe alma, sayfa yükleme süremizi yüzde 23’ten daha fazla azalttı ve ek bir çalışma gerektirmedi. Hız testleri için oldukça iyi optimize edilmiş bir site kullandık, bu da daha az optimizasyona sahip web sitelerinin daha da hızlı çalışacağı anlamına geliyor.

  Önbelleğe alma olmadan TTFB

  Yukarıda önbelleğe almanın TTFB’nizi nasıl etkileyebileceğini tartıştığımızı hatırlıyor musunuz? Önbelleğe almanın TTFB’yi ne kadar azaltabileceğini belirlemek için birkaç test daha yaptık.

  Önbelleğe alma olmadan TTFB’nin 200 ms’den fazla olduğunu bulduk, ancak önbelleğe almayı etkinleştirdiğimizde bu 40 ms’nin altına düştü. Bu çok büyük bir fark.

  Öyleyse, WordPress önbellek eklentilerini etkinleştirmenin TTFB’nizi önemli ölçüde azaltabileceği açıktır. Ve yine, bu genel olarak daha iyi performans anlamına gelir.

  Mevcut En İyi WordPress Önbellek Eklentileri Nelerdir?

  Aşağıda, kendi sunucunuzu yönetmeyi veya paylaşılan barındırma kullanmayı planlıyorsanız denemek için en iyi WordPress önbellekleme eklentilerini keşfedeceğiz . Bazıları daha sezgisel olsa da, hepsi kullanıcılardan harika yorumlar aldı. Çevrimiçi olarak yayınlanan birçok gönderi, önbelleğe alma eklenti hızlarını karşılaştırmaya ve size en iyi olduğunu düşündüklerini satmaya çalışacaktır. Ancak, eklentiler sunucu seçiminize, kaynaklara, yapılandırmaya ve konuma bağlı olarak farklı çalışacağından bu neredeyse imkansızdır.

  Evet, hız testlerini herkes kadar yararlı buluyoruz, ancak bir eklentiyi “en hızlı” olarak adlandırmak açıkçası haksızlık. Neden? Çünkü bir kullanıcı için zekice çalışan bir şey, bir başkası için o kadar etkili olmayabilir. Ve bu, etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak için yüzlerce farklı ayarın mevcut olabileceğinden bahsetmiyor.

  Tüm bunları akılda tutarak, hangisinin sizin için en uygun olduğunu belirlemek için WordPress önbellek eklentilerini her zaman kendiniz test etmenizin en iyisi olduğunu düşünüyoruz.

  Bilinçli bir karar vermenize yardımcı olmak için en iyi WordPress önbellek eklentilerinin kısa bir listesini derledik. Her biri için fiyatlandırma, avantajlar ve daha fazlasını kapsayan daha ayrıntılı bilgiler bulacaksınız.

  Listemiz:

  Herhangi bir seçeneği taahhüt etmeden önce en az iki veya üç WordPress önbellekleme eklentisi denemenin ideal olduğunu bulduk. Kullanıcı arayüzünü sevdiğinizi ve bazı önbelleğe alma eklentilerinde tasarım yaptığınızı fark edebilirsiniz , ancak diğerlerini genel olarak kullanmak için çok daha kolay bulabilirsiniz.

  Uzmanlarımızın bir başka tavsiyesi de, her eklentiyi uyguladıktan sonra GTMetrix veya Pingdom gibi özel bir araçla hız testi yapmaktır. Bu, eklentinin sitenizin performansı üzerindeki etkisini kontrol etmenizi sağlayacaktır.

  Ancak eklentilerin önbellekten sunulduğundan emin olmak için bir dizi hız testi çalıştırdığınızdan emin olun. WordPress web sitenizin önbelleğini temizlediğinizde, yeniden oluşturulması gerekir. Yararlı bir şekilde, bazı eklentiler temizlendikten sonra önbelleği önceden yükleme (veya “ısıtma”) seçeneği içerir.

  Önbelleğe eklentileri olsa da, unutmayın olabilir onlar daha hızlı web koşmak yardım yaparken sorunlara neden olmaktadır. Önbelleğe alma eklentilerini kullanırken dikkat edilmesi gereken belirli bir hata var: “Güncelleme gerekmez. WordPress veritabanınız zaten güncel ”. Bunu aklınızda bulundurun, ancak kesinlikle sizi ertelememelidir!

  Öyleyse, siteniz için en iyi WordPress önbellekleme eklentilerine derinlemesine bakalım!

  WP Roketi

  Bu, üç ödeme planı sunan premium bir WordPress önbellekleme eklentisidir. Tek seferlik bir ücret ödeyebilirsiniz, ancak ödemelerinizi devam ettirirseniz, destek ve güncellemeler dahil edilecektir. WP Rocket , tek bir web sitesi için önbelleğe almayı 39 $ olarak listelerken, üç site için destek yalnızca 99 $ ‘dır. 199 $ ‘a sınırsız sayıda web sitesi için önbelleğe alabilirsiniz. Ücretsiz eklentiler mevcuttur, ancak WP Rocket’in piyasanın en zengin özelliklere sahip WordPress önbellekleme eklentilerinden biri olduğu düşünüldüğünde bu oranlar etkileyicidir.

  WordPress önbelleğe alma WP Rocket eklentisi için ücretsiz sürüm veya ücretsiz deneme yoktur, ancak WP Rocket geliştiricileri, memnuniyetinizi sağlamak için 14 günlük para iade garantisi sunar.

  WP Rocket’in ana avantajlarından biri, kullanıcı dostu arayüzü ve hızlı, sorunsuz kurulumudur. Bu, web sitenizin çok daha hızlı çalışmasına yardımcı olma gücüne sahip WordPress için bir önbellekleme eklentisidir ve yine de yeni gelenler, ayarların çoğunu baştan kavramayı kolay bulacaktır.

  WP Rocket’in dikkate alınmaya değer olmasının bir başka önemli nedeni, e-ticaret sitelerinde güzelce çalışmak üzere tasarlanmış olmasıdır. Bu ideal, çünkü çoğu zaman daha iyi önbelleğe alma hızı gerektirir.

  Genel olarak, bazı rakipler kendi ürünlerini ücretsiz olarak dağıtırken, neden bir WordPress önbellek eklentisi için nakit ödemeniz gerektiğini sorabilirsiniz. Bunun nedeni, WP Rocket’in çok sayıda sağlam özellik sunması ve genel olarak kullanımı daha basit olmasıdır.

  Örneğin, WP Süper Önbellek kullanıcılara sayfa önbelleğe alma sağlar, ancak tarayıcı önbelleği kullanılamaz. WP Rocket ise her ikisini de sağlıyor.

  Ve Hyper Cache, lazyload’u kaçırıyor, oysa bu WP Rocket paketinin başka bir parçası.

  WP Rocket’i rakiple karşılaştırarak böyle devam edebilirdik, ancak hatırlanması gereken ana nokta, 39 $ ‘ın, içerdiği çok çeşitli özellikler için ödenmesi gereken mütevazı bir oran olduğudur.

  Bunun en iyi WordPress önbellekleme eklentilerinden biri olmasının nedenleri

  • WP Rocket, yeni gelenlerin kendilerini rahat hissetmelerine yardımcı olmak için harika bir gösterge panosu ile geliştirici dostu bir paket sunar. Geliştiricilerin önbelleğe alma eklentileri konusunda nadiren deneyecekleri çok şey vardır ve diğerleri de bunu ilk kez kullananlar için çok karmaşık hale getirebilir.
  • Kurulum süreci, tüm deneyim ve beceri seviyelerine sahip kullanıcılar için oldukça erişilebilirdir.
  • Dahil edilen veritabanı optimizasyonunu, WordPress veritabanınızı temizlemek ve kullanılan kaynak miktarını azaltmak için kullanabilirsiniz.
  • Medyayı yavaş yüklemek için WP Rocket’i kullanabilirsiniz, böylece bir kullanıcı gerçekten üzerlerinde gezinene kadar görseller sitenize yüklenmez. Bu, sunucunun kesinlikle gerekli olana kadar işi yapması gerekmeyeceği anlamına gelir.
  • WP Rocket’in CloudFlare uyumluluğu ile web sitenizin hızını daha da artırabilirsiniz.
  • Bu eklenti aracılığıyla çoklu site uyumluluğu da mevcuttur.
  • Önbelleğinizi önceden yükleyebilirsiniz.
  • Küçültme ve birleştirme araçları dahildir.
  • En ayırt edici özelliklerden biri Google Yazı Tipleri optimizasyonudur. Şimdiye kadar bunun başka bir önbellek eklentisinin parçası olarak dahil edildiğini görmedim.
  • Nesne önbelleğe alma desteği mevcuttur.

  WordPress web sitenizde bu eklentiyi yapılandırırken ve denerken yardım için resmi WP Rocket belgelerine bir göz atın .

  Önbellek Etkinleştirici

  Önbellek Etkinleştirici , KeyCDN’den (Kinsta CDN’ye güç sağlamasıyla bilinir) açık kaynaklı, ücretsiz bir önbelleğe alma eklentisidir. Disk önbelleğe alma motorunun performansı hızlı ve güvenilirken, çoklu site desteği, site ağlarını çalıştıran kullanıcılar için bir avantajdır.

  WordPress önbelleğe alma Önbellek Etkinleştirici eklentisi, yüksek fiyat etiketi olmayan kaliteli bir seçenektir: WP Rocket’te alacağınız kapsamlı özellikleri alamayabilirsiniz, ancak Önbellek Etkinleştirici, daha sıkı bir bütçeniz varsa, yine de harika bir alternatiftir.

  Cache Enabler’in en büyük iddiası, JavaScript kullanmaya gerek kalmadan WebP resimleri sunmanıza yardımcı olmak için tasarlanmış ilk WordPress eklentisi olmasıdır. Size anlamsız teknik jargon gibi geliyor mu? Bilmeniz gereken tek şey, JavaScript önemli bir kodlama dili olsa da , bazı durumlarda web sitesi hızını bozabileceğidir.

  Önbellek Etkinleştirici’yi ShortPixel, EWWW veya Optimus eklentisiyle birleştirmek, bu daha yeni görüntü biçimini doğru bir şekilde kullanmanızı sağlar. Çoğu web sitesi e-ticaret siteleri veya bloglar gibi düzinelerce veya yüzlerce resim içerdiğinden, bu, çevrimiçi bir işletme işleten herkes için harika bir seçenektir.

  Son olarak, Önbellek Etkinleştirici’nin ayarları basit ve özlüdür. Önbelleğe alma davranışı tercihleri ​​ve perde arkasında önbellek süresinin dolması gibi şeyler isterler, ayarlar sayfası açıklamalar sunar ve ayarların sayısı genel olarak oldukça düşüktür. Sonuç olarak, çoğu insan bunu kafa karışıklığı olmayan bir bölge bulacaktır.

  Bunun en iyi WordPress önbellekleme eklentilerinden biri olmasının nedenleri

  • Önbellek Etkinleştirici, WebP görüntüleri sunmak için benzersiz bir yol sağlar: Resimleri ShortPixel , Optimus veya EWWW Cloud aracılığıyla WebP formatına dönüştürebilirsiniz (sağlam performansı için bulut sürümü önerilir).
  • Önbellek Etkinleştirici WordPress önbellekleme eklentileri, maksimum rahatlık için kullanıcı dostu, akıcı bir arayüz içerir. Bu, kurulumu en basit eklentilerden biridir ve tüm deneyim seviyelerindeki kullanıcılar, bunu kullanmanın bir zevk olduğunu düşünmelidir.
  • Gerçek önbellek boyutu, önbelleğin kullandığı alan miktarını anlamanıza yardımcı olmak için gösterge panosunda gösterilir. Bu, manuel ve otomatik temizleme seçenekleri sunan hızlı, verimli bir önbelleğe alma programıdır.
  • Satır içi JavaScript ve HTML için küçültme mevcuttur.
  • Bu, size CSS’nin sayfa başlıklarına enjekte edilmesi gibi ek özellikler getirmek için Autoptimize eklentisiyle birleşir.

  Bu eklentiyi web sitenizde yapılandırıp test ederken yardım için resmi Önbellek Etkinleştirici belgelerine göz atın .

  WP Süper Önbellek

  WP Super Cache , milyonlarca kurulum sayısına sahip açık kaynaklı bir WordPress önbellek eklentisinin harika bir örneğidir. Önbelleğe alma eklentilerini aradığınızda, WP Super Cache ve W3 Total Cache (aşağıya bakın) çoğu zaman listenin üst kısmında görünecektir.

  Bu eklentilerin bu kadar benzer isimlere sahip olması talihsiz bir durum olsa da, çok farklılar. Her ikisini de yüklemek ve siteniz için doğru olanı belirlemek için ayrı ayrı denemek en iyisidir. WP Super Cache’i ilk önce tamamen Automattic ekibinin işi olduğu için kurmayı tercih edebilirsiniz, ancak her ikisi de dikkate alınmaya değer.

  Ne olursa olsun, WP Super Cache, yükledikten sonra sıfır yükseltme gerektiren açık kaynaklı, ücretsiz bir eklentidir. Bu, statik HTML dosyaları oluşturarak ve bunları ağır WordPress PHP betikleri yerine sunarak verimlilik sağlar.

  WordPress önbelleğe alma WP Super Cache eklentisinin en çekici özelliklerinden biri olan üç önbelleğe alma modu mevcuttur. Birinin başlığı Basit Mod: Ortalama bir WordPress kullanıcısı, en az riski oluşturduğu için bunu seçecektir. Ancak kiplerden bir diğeri olan Uzman Modu, .htaccess dosyasında çeşitli değişikliklerle dosyaları süper önbelleğe almanızı sağlar. Bu, sitelerinin önbelleğe alma süreci üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmayı tercih eden deneyimli geliştiriciler için harikadır.

  Daha basit mod, WP Süper Önbelleğin kurulumunu kolaylaştırır (adından da anlaşılacağı gibi!). Bu, sayfaları sıkıştırmanıza olanak tanır ve kolay önbelleğe alma, CDN desteği ve önbellek yeniden oluşturma sunar. Tüm bunlara ek olarak, bilinen kullanıcıları belirleyebilir ve gerekirse sayfaları onlar için önbelleğe almamayı seçebilirsiniz.

  Sitenizin ana sayfasının olabildiğince optimize edildiğinden emin olmak istediğinizde, ek ana sayfa kontrolleri de yardımcı olabilir.

  WP Süper Önbelleğin temel avantajlarından biri, çöp toplama işlemidir: önbellek dizininiz dolar ve sitenizin zamanla yavaş çalışmasını sağlayabilir. WP Super Cache, eski dosyaları temizlemek ve sitenizin optimizasyonunu sürdürmek için düzenli olarak otomatik çöp toplamaları çalıştırır.

  Bunun en iyi WordPress önbellekleme eklentilerinden biri olmasının nedenleri

  • WP Super Cache olumlu bir üne ve geçmiş performansına sahiptir, bu nedenle sitelerinizden bir veya daha fazlası için önbellekleme hizmetlerinin yüksek standartta olmasını bekleyebilirsiniz (ne kadar büyük olursa olsun).
  • Bu, Automattic’in açık kaynaklı, ücretsiz bir ürünüdür – bu, güncellemelerin düzenli olduğu ve WP Super Cache’in uyarı yapılmadan kaybolmasının olası olmadığı anlamına gelir.
  • WP Super Cache’in arka uç arayüzünde, ihtiyaç duyduğunuz birçok ayar zaten doldurulmuştur. Sonuç olarak, tamamen acemi olsanız bile, anlaşılması ve çalıştırılması oldukça kolaydır.
  • WP Super Cache, yavaşlamayı önlemek için eski dosyalarınızı önbellekten temizleyen bir çöp toplama işlemi kullanır. Bu, sitenizin daha hızlı ve daha sorunsuz çalışmasına yardımcı olur.
  • Bu, dosyalarınızı daha iyi dağıtan benzersiz bir CDN kurulumuyla entegre edilmiştir.
  • Basit ve Süper Önbelleğe Alma dahil üç önbelleğe alma modundan birini seçebilirsiniz. Bu, WP Süper Önbelleği çeşitli beceri düzeyleri için en iyi seçenek haline getirir: Basit önbellek seçeneği ortalama bir kullanıcı için harikadır, Süper Önbellek modu ise daha ileri düzey kullanıcıların sitelerinin hızını önemli ölçüde artırmasını sağlar.
  • WP Super Cache, Cache Rebuilding olarak bilinen benzersiz bir özellik içerir. Bir ziyaretçi bir yorum yayınladığında blogunuzun önbelleği temizlenmez: önbellek yeniden oluşturulur ve bunun yerine eski sayfa diğer kullanıcılara sunulur.

  WP Super Cache çevrimiçi resmi belgelere sahip olmasa da, depo sayfası çok sayıda bilgi taşır.

   

  Comet Önbelleği

  Comet Cache , tüm WordPress önbellekleme eklentilerinin en havalı isimlerinden birine sahiptir ve aynı zamanda sağlam bir üne sahiptir. Ücretsiz veya ücretli bir sürüm arasından seçim yapabilirsiniz.

  Ücretli sürüm, tek seferlik bir ücret olarak 39 ila 139 ABD Doları arasındadır. Bununla birlikte, WordPress önbelleğe alma Comet Cache eklentisiyle daha kapsamlı müşteri desteğini tercih ederseniz, ekstra ücret ödemeyi tercih edebilirsiniz.

  Comet Cache, yukarıda incelediğimiz önbellekleme eklentilerine benzer özellikler içerir, ancak inanılmaz dokümantasyonu ile dikkat çeker. Normal WordPress eklenti sayfası bile, önbelleğe alma hakkında bilgi edinmenize yardımcı olacak birçok SSS ve bağlantı sunar.

  Comet Cache web sitesi, eksiksiz bir bilgi tabanına ve kapsamlı bir bloga ev sahipliği yapmaktadır. Seçmenize yardımcı olacak karşılaştırmalarla birlikte ücretsiz ve premium sürümler hakkında pek çok bilgi var.

  Yükseltmenin temel nedenlerinden biri Comet Cache’in otomasyonudur: Bunu ayarlayabilir ve eklenti işin çoğunu sizin adınıza yaparken unutabilirsiniz.

  Ücretsiz sürüm aynı görevlerin çoğunu gerçekleştirebilir, ancak bazen bunları kendiniz manuel olarak tamamlamanız gerekecektir.

  İstemci tarafı tarayıcı önbelleği de yararlıdır, çünkü temelde iki kez önbelleğe alırsınız: sunucu sizin tarafınızda ve tarayıcı kullanıcının üzerindedir. Comet Cache eklentisini kurmak oldukça basittir ve kontrol panelinde gezinmek kolaydır.

  Bunun en iyi WordPress önbellekleme eklentilerinden biri olmasının nedenleri

  • Comet Cache ile hızlı kurulumdan ve iyi bir arka uçtan yararlanabilirsiniz, bu nedenle önbelleği yapılandırmak birkaç dakika sürer.
  • Sayfaları, yayınları, kategorileri ve etiketleri önbelleğe alabilirsiniz.
  • Comet Cache’in ücretli sürümü ile akıllı ve otomatik önbellek temizlemeyi deneyebilirsiniz. Bu, yüklediğinizde önbelleğe alma tercihleri ​​belirlemenizi ve bir süre unutmanızı sağlar.
  • İçerik sendikasyonunuzda gecikmeleri önlemek için RSS beslemelerini önbelleğe alabilirsiniz.
  • Eklenti, ana özelliklerinin çoğunu ücretsiz olarak verir, bu nedenle yükseltmeniz gerekmeyebilir.
  • Ücretli sürüm, WP Rocket’ten alacağınıza benzer, bu nedenle hedeflerinize en uygun olanı görmek için her ikisini de test etmenizi tavsiye ederiz.

  Web sitenizde bu eklentiyi yapılandırırken veya test ederken yardım için Comet Cache resmi belgelerine ve topluluk forumuna göz atın .

  Hiper Önbellek

  WordPress önbelleğe alma Hyper Cache eklentisi yalnızca PHP üzerinde çalışır, bu nedenle endişelenecek karmaşık yapılandırmalar olmadan kurulumu basittir. Bu aynı zamanda her türden WordPress blogu ile uyumludur.

  Hyper Cache’nin ana yararı, mobil ortamların farkında olmasıdır. Sonuç olarak, bir kullanıcı sitenizi akıllı telefonundan veya tabletinden ziyaret ettiğinde önbelleğe alma çalışmaya devam eder. Bu, web sitenizin hızlı kalmasını ve toplam kullanıcı rahatlığı için cihazlar arasında sorunsuz çalışmasını sağlar.

  Hyper Cache açık kaynaklı olduğundan, gelecekteki yükseltmeler için ödeme yapmaya veya strese gerek yoktur. Geliştiriciyi desteklemek ve yaptıkları işin karşılığını ödemek istiyorsanız, bağışta bulunabilirsiniz.

  Hyper Cache kurulum süreci hızlı ve kolaydır. Bu, kapsamlı önbelleğe alma ayarlarından bunalmış hisseden WordPress’in yeni başlayanlar ve vasıfsız kullanıcıları için idealdir.

  Ayrıca, sıkıştırmayı önbelleğe alma, bant genişliğini optimize eder ve sayfa hızını harika bir şekilde artırır. Bu eklentinin ayrıca bbPress ile iyi çalışması amaçlanmıştır, bu nedenle bir forum çalıştırmak istiyorsanız, Hyper Cache sayfalarını önbelleğe almak için harika bir seçenektir.

  Belki de Hyper Cache’in en büyük avantajı basit yapılandırmasıdır. Neredeyse kurabilir ve kurulumdan sonra işlevi hakkında endişelenmenize gerek kalmadan onu unutabilirsiniz.

  Kuşkusuz, bazı ayarlara beklenmedik isimler verildi veya ilk başta biraz zor görünebilir. Ancak genellikle neyi etkinleştireceğinizi ve nasıl çalıştıklarını anlamanıza yardımcı olacak öneriler içerirler.

  Bunun en iyi WordPress önbellekleme eklentilerinden biri olmasının nedenleri

  • Hyper Cache için herhangi bir ödeme planı yoktur: bu ücretsiz, açık kaynaklı bir eklentidir ve tüm özellikler ilk indirmeye dahildir.
  • Hyper Cache mobil cihazlara duyarlıdır, bu nedenle önbelleğe alma mobil cihazlarda da çalışır.
  • Bu eklenti, daha büyük sunucu ağlarına erişmenizi ve web sitenizin hızını daha da artırmanızı sağlayan CDN desteğini içerir.
  • Hiper Önbellek, blogunuza yorum yazan ziyaretçilere önbelleğe alınmış sayfaları sunma seçenekleri sunar. Gönderilerinizin hızını etkileyeceği konusunda endişelenmeden daha fazla tartışma geliştirebilirsiniz.
  • Sıkıştırma, önbelleğe alınmamış sayfalar için de Hyper Cache eklentisi aracılığıyla yönetilecektir.
  • Hyper Cache, daha iyi bir kullanıcı deneyimi için bir sitenin temasının mobil sürümüne geçip geçmediğini tespit etmek üzere tasarlanmıştır.
  • Bu eklenti, önbellek klasörünü blogunuzun ötesine taşıyacak ve önbellek klasörü web sitesi yedeklemelerinize dahil edilmeyecektir. Bu, yerden tasarruf ederken daha küçük yedekleme dosyaları oluşturabileceğiniz anlamına gelir.

  Resmi Hyper Cache belgelerine bir göz atın ve bu eklentiyi sitenizde kurarken daha fazla bilgi edinmek için topluluk forumunu ziyaret edin .

  WP Fastest Cache

  WP Fastest Cache’in adı açıkça bu listedeki diğer WordPress önbellekleme eklentilerine benziyor, ancak aldanmayın: bu, onu öne çıkaran bir dizi özelliğe sahiptir.

  WordPress önbelleğe alma WP Fastest Cache eklentisinin ücretsiz bir sürümünü kullanmaya başlayabilirsiniz, ancak yükseltmek isterseniz ayarlar modülü aracılığıyla premium bir eklenti satın alınabilir.

  WP Fastest Cache’in premium sürümüyle, ücret yalnızca bir kereliktir ve ücretsiz sürümde bulunmayan çeşitli araçlara erişim elde edersiniz. Ancak genel olarak web sitelerinin çoğu, masaüstü önbelleğe alma, CSS ve JavaScript için kombinasyon seçenekleri ve HTML küçültme özelliklerine sahip olduğu için ücretsiz eklentiden memnun olacaktır.

  Ayrıca, ücretsiz WP Fastest Cache eklentisinde GZIP araçlarına ve tarayıcı önbelleğe alma işlemine erişebileceksiniz. Genel olarak, bu eklenti, hiçbir önbellek eklentisi kullanmayan sitelere kıyasla web sitelerinin performansını çok daha hızlı ve sorunsuz hale getirmeye yardımcı olabilir.

  Ayarlar temelde bir onay kutusu listesinden oluşur ve bu da onu keşfedilmesi daha basit ayarlar sayfalarından biri yapar. Bilgi kutuları da dahil edilmiştir ve seçimlerinize rehberlik edecek net açıklamalar sunar. Hayal optimizasyonu, CDN ve önbellek zaman aşımları gibi temel öğeleri yönetmek için sekmeler arasında geçiş yapabilirsiniz.

  Bunun en iyi WordPress önbellekleme eklentilerinden biri olmasının nedenleri

  • WP Fastest Cache’in ücretsiz sürümü sitelerin çoğu için yararlı olabilir ve sitelere birçok rakibinden daha hızlı hizmet veriyor gibi görünüyor.
  • Ayarlar, takibi kolay bilgi noktalarının yanı sıra bir onay kutusu listesi içerir, bu nedenle kullanımı kolaydır.
  • Maksimum rahatlık için WordPress kontrol panelinde ücretsiz sürümden premium sürüme yükseltebilirsiniz. Geliştiricinin sitesinden bir eklenti indirmenize gerek yoktur.
  • CSS ve JavaScript birleştirilebilir ve küçültülebilir.
  • CDN’yi çok fazla yapılandırma gerekmeden entegre edebilirsiniz.
  • Görüntülerin optimizasyonu, önbelleğe alma işleminden ayrı olarak gerçekleştirilir, böylece en büyük kaynak tüketicilerinizden biriyle tasarruf edilen alan miktarını görebilirsiniz.
  • Özellikle bir mobil tema için bir önbellek oluşturmak için bir özellik dahil edilmiştir. Ayrıca, mobil kullanıcılarınıza masaüstü için önbelleğe alınmış bir sürüm sunmamayı da tercih edebilirsiniz.

  WP Fastest Cache tek bir yerde resmi bir dokümantasyona sahip olmasa da , WordPress web sitenizde WP Fastest Cache yapılandırma hakkında bloglarında hala çok sayıda eğitim bulabilirsiniz .

  W3 Toplam Önbellek

  Mevcut en popüler WordPress eklentilerinden biri olduğu için W3 Total Cache’nin farkında olabilirsiniz . WordPress önbelleğe alma W3 Total Cache eklentisi iyi bir ücretsiz, açık kaynaklı çözümdür, ancak bunun herhangi bir web sitesi için ideal seçenek olduğunu iddia edemeyiz.

  Ana dezavantajlarından biri, arka uç ayarlarının kapsamlı olması ve ne yazık ki anlaşılması zor olmasıdır. Yeni gelenlerin kafası karışmış olsa da geliştirme ekibi sizin için uygun ayarları verimli bir şekilde tamamlayabilir.

  Bu soruna rağmen, W3 Total Cache milyonlarca kurulum gerçekleştirmeyi başardı. Bir CDN ile entegre edilebilir ve mobil ve masaüstü web siteleri için güzelce çalışır. Ayrıca, SSL sertifikalarına sahip siteler için yararlı bir arkadaş olarak önerilir; bu, özellikle e-ticaret web sitelerinin yüklemeden fayda sağlayabileceği anlamına gelir.

  W3 Total Cache eklentisinin ücretsiz sürümü tüm özellikleri içerir ve sizi yükseltmeye zorlamak için tasarlanmış hiçbir uyarı yoktur. Eklenti ayrıca HTTP sıkıştırma, besleme optimizasyonu ve küçültme sayesinde bant genişliğinden tasarruf etmenize yardımcı olabilir.

  Evet, şimdiye kadar gördüğümüz en iyi arka uç yapılandırmasına sahip değil, ancak bu kişisel zevkimize bağlı olabilir. Bununla birlikte, W3 Total Cache, web sitenizin performansının iyileştirilmesine ve dolayısıyla dönüşümlerin artırılmasına yardımcı olacağından emin olabilirsiniz.

  Bunun en iyi WordPress önbellekleme eklentilerinden biri olmasının nedenleri

  • W3 Total Cache ücretsizdir ve sitenizin hızını ve optimizasyonunu artırmak için ihtiyaç duyacağınız önbellek eklentilerinin çoğu dahildir.
  • Popülerlik, milyonlarca yüklemesi sayesinde bir eklentinin kalitesinin bir göstergesi olarak kabul edilebilir, ancak kararlarınızı tek başına buna dayandırmanızı önermiyoruz. Bir taahhütte bulunmadan önce W3 Total Cache hakkında daha fazla bilgi edinmek için birçok olumlu incelemeye göz atmak için zaman ayırın.
  • W3 Total Cache, paylaşılan barındırma, kümeler ve özel sunucular dahil olmak üzere çeşitli barındırma seçenekleriyle uyumludur.
  • Herhangi bir mobil ortam için önbelleğe almayı kullanabilirsiniz, böylece bir kullanıcı sitenizi bir akıllı telefon üzerinden ziyaret ettiğinde, bilgisayarlarında olduğu gibi önbelleğe alma işleminden yine de yararlanır.
  • W3 Total Cache, çevrimiçi mağazanızın daha hızlı ve verimli çalışmasına yardımcı olmak için SSL desteği sağlar. Bu, genel olarak müşteri deneyimini iyileştirebilir.
  • CDN, medya kitaplığıyla çalıştığından, resimlerinizin optimizasyonunun kalitesini kolayca kontrol edebilirsiniz.
  • Sıkıştırma ve küçültme işlemlerinin yanı sıra veri tabanlarının, diskinizdeki nesnelerin ve gönderilerin önbelleğe alınmasına erişiminiz olacak.
  • Nesne önbelleğe alma, W3 Total Cache ile desteklenir.

  Mevcut W3 Toplam Önbellek için ayrıntılı belgelerden yardım alarak başlayabilirsiniz.

  Önbelleğe Almaya Alternatif Yaklaşım

  Web uygulaması düzeyinde önbelleğe alma çözümlerini kullanmak yerine NGINX hakkında düşünebilirsiniz – istekleri diğer web sunucularına veya uygulamalara proxy yapabilir. Buradaki sonuç – statik dosyaların sunulması için performans artışı. Diğer bir önemli özellik – NGINX, diğer uygulamalara veya sunuculara bir ağ geçidi görevi gördüğü web sunucularının ‘önüne’ oturabilir. Ek olarak, diğer HTTP sunucularının yanı sıra FastCGI ve uWSGI işlemlerine proxy uygulanan isteklerin sonuçlarını da önbelleğe alabilir.

  NGINX, Plesk tarafından tam olarak desteklenir ve Plesk arayüzü aracılığıyla kolayca yapılandırılabilir / ayarlanabilir . Önbelleğe alma için NGINX’i Plesk ile kullanmayı düşünürseniz , WordPress rutin görevlerini yönetmenize çok yardımcı olacak WordPress Araç Seti hakkında da düşünün .

  Sonuç

  Web sitesi önbelleğe almanın neden bu kadar önemli olduğunu anlamanıza yardımcı olduğumuzu umuyoruz , ancak önbelleğe almayı çalıştıran işlevler, ortalama WordPress kullanıcısının başlangıçta anlaması inanılmaz derecede zor olabilir. Bu nedenle, bir önbelleğe alma eklentisindeki hangi ayarların ilk başta sizin için doğru olacağını belirlemekte zorlanabilirsiniz.

  Yine, yönetilen WordPress barındırmayı seçerseniz, kendi eklentilerinizi düzenlemeniz gerekmez. Ev sahibi bunu sizin için yapacak ve önbelleğe alma sunucuda gerçekleşecektir. Ancak, paylaşılan veya kendi kendine yönetilen barındırma kullanıyorsanız, önbelleğe alma eklentileri çok önemlidir.

  Artık bu kılavuzun sonuna geldiğinize göre, WordPress web siteniz için en iyi eklentileri seçmeyi daha kolay bulacağınızı umuyoruz. En iyi kararları vermenize yardımcı olmak için size en çok hitap eden herhangi bir WordPress eklentisi hakkında olabildiğince çok şey öğrenmeye odaklanın.

  Makale kaynağı için buraya bakın zira makale tamamen çeviridir kelime hataları cümle hataları olabilir.