8 Nis, 2017

Engintron Nedir ve [Kurulumu]
" Engintron Nedir ve [Kurulumu] "

Merhaba Dostlar. Bu yazıda size Engintron kurulumu anlatacağım ancak öncelikle engintron nedir? sorusunu cevaplayalım.

Nginx Dünya çağında milyonlarca web isteğini en rahat şekilde karşılayabilen bir websunucusudur zira Nginx nedir adlı makalemde bunu anlatmıştım ancak Engintron’u da basitçe anlamak için bakmanız gerekir ilgili makale: Nginx nedir 

Whm ise dünyanın en popüler web kontrol panelidir sunucunuzu en rahat ve en iyi şekilde kontrol edebilirsiniz bunları anlatmaya gerek yok zira Wikipedia da bunlar var zaten 🙂

Gelelim Engintron nedir sorusuna arkadaşlar değerli dostlar.

Engintron, CPU / RAM yükünü aynı anda düşürürken sunucunuzun performansını ve web sunum kapasitesini artıracaktır. Bu, popüler Nginx web sunucusunu, WordPress gibi CMS’ler tarafından üretilen dinamik içeriğin performansını önemli ölçüde artırmak için ek bir mikro önbellek katmanı ile statik dosyalar (CSS, JS, resimler vb. Gibi) için ters önbellekleme proxy’si olarak davranacak şekilde kurup yapılandırarak yapar , Joomla veya Drupal’ın yanı sıra vBulletin, phpBB, SMF, IPB veya Magento, OpenCart, PrestaShop ve diğerleri gibi e-ticaret çözümleri gibi forum yazılımlarını da olumlu yönde etkiler.

Nginx’i hiç bilmeseniz de ne işe yaradığını apache oranla ne kadar hızlı olduğunu bilmeniz yeterli sizin nginx’i tercih etmeniz için.

Şimdi düşünüyorsunuz iyi hoş da ben nginx’ten anlamam ki apache’nin heryerde dökümanı var bulup okuruz nginx nasıl kuracağın nasıl kullanacağız ? işte burada devreye Engintron giriyor arkadaşlar.

Engintron Kurulumu

Öncelikle sunucunuza SSH ile bağlanın ve alttaki komutu uygulayın;

yum update
cd / 
rm -f engintron.sh 
wget --no-check-certificate https://raw.githubusercontent.com/engintron/engintron/master/engintron.sh 
bash engintron.sh install

Kurulum sunucu özelliklerine göre 5-20 dk arasında kurulum tamamlanacaktır. Kurulumun ardından whm panelinize girip plugin bölümünde en aşağıda göreceksiniz.

Kurulumun ardından plugins kısmına girince bu şekilde bir panelle karşılaşacaksınız size önerim sol üstteki menü;

System

 • System Status & Info
 • Restart Apache & Nginx
 • Restart all services

Restart All service tıklayıp servisleri yeniden başlatmanızdır. Şimdi kurulum tamamlandı peki ek olarak ne yapmamız gerekiyor ? ek olarak birşey yapmanız gerekmiyor arkadaşlar şu anda sunucu çatır çatır çalışıyor zaten hız farkından anlayacaksınız 🙂

Biz burada yalın halde nginx kurmadık bunu da unutmayın yine asıl işlem apache üzerinde ancak nginx istekleri alıp apache gönderiyor istekleri apacheden önce nginx karşılıyor yani aslında buralar teferruatlı kısımlar sizi ilgilendiren kısım sitelerin hızlandığıdır arkadaşlar ve siteniz hızlandı 🙂

Kurulum işlemi bu kadar şlimdi birkaç optimizasyon yapabilirsiniz isteğe bağlı;

1- Sunucunuzun zaman ayarını yapın

2- Shell Fork Bomb Aktif Hale Getirin

3– cPHulk Brute Force Aktif Hale Getirin

4– CFS Yükleyin (zaten hemen herkes bunu ilk başta yüklemiştir 🙂 ) ve 8081 Portunun Açık Olduğuna Emin Olun

5- Resolver Konfigrasyonunu Düzenleyin

Evet arkadaşlar işlem bu kadar Hızlı güzel günler dilerim saygılar sevgiler 🙂

Bu yazı 1384 Defa okundu, Beğendiyseniz üstteki benzer yazıları okumanızı öneririm, isterseniz site içinde farklı içerikleri arama yapabilirsiniz.

Ali Çömez / Slaweally

Kaldırımda yürürken beyaz çizgilere basmamaya çalışan, Sabah yüzünü yıkarken dirseklerinden su sızmasından nefret eden, Dönerle ayranı aynı anda bitirebilen, son dakikada otobüsü kaçırsada grur yapıp arkasından koşmayan... bir insanım :)

 1. Ömer Çulha dedi ki:

  nasıl diyordu pikachu? aaa-paaaaccc-hiiii! severüz 😀

  • Ali Çömez dedi ki:

   Usta sen Nginx denememişsin ondan böyle diyon valla 🙂

   • Ömer Çulha dedi ki:

    Açıkçası tek tek kurmaya üşeniyorum paketleri, bir ton sorun bir ton ayar.. XAMPP gibi hazır paketler kolay kurulumda bir numara. Dolayısı ile Apache ilk tercihim, apache dostlarındanım ve bi zararını da görmedim 🙂 Ve evet denemedim..

    • Ali Çömez dedi ki:

     Apache kolaylık anlamında zaten güzel gayet açık herşeyi ona birşey dediğimiz yok ama hıza gelince nginx litespeed bile ters çevirip düz 😀 yatırır.

 2. Kurulumu sorunsuz yaptim fakat
  502 Bad Gateway
  nginx

  hatasi veriyor siteye girdiğimde. nedendir acaba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir