Press "Enter" to skip to content

Evde Kedi Bakımını Kolaylaştırma Yolları

Kedileriln burunlarının ıslak olması hasta olmadıklarını destekleyen bir argumandır. Bu ıslaklık kedinizin salgılarının sağlıklı olduğunun göstergesidir ve çoğu zaman telaşlanacak bir şey olmadığı anlamına gelir. Bu ıslaklığı sağlamak için yapılması gerekenler önemlidir.

Kaliteli bir kedi maması, sıcak bir yuva, vitaminler bunlardan bazılarıdır. Kaliteli kedi mamaları kategorisine alabileceğimiz bazı markalar; Orijen, Acana, N&D, Proplan olarak anılabilir. Bu markaların kaliteli olmasının sebebi kedinizin bağışıklık ve sindirim sistemlerinin gelişimine katkı sağlamak üzerine üretilmesidir. Kedi mamalar kedilerin yaşlarına ve yaşam evrelerine göre sınıflandırılır. Yavru, yetişkin, kısırlaştırılmış, yaşlı bu kategorilerin bazılarıdır. Sağlık durumuna göre de tercih edilebilir olan mamalar bulunmaktadır.

Kediler özgür ruhları ile bazı zamanlar bakımlarını zorlaştırabilirler. Bu yüzden bir kediyi taramak, temizlemek ve ona bakım  yapmak zorlaşabilir. Bakımlarını kolaylaştırmak için kedinize öğretmeniz gereken durumlar olabilir. Kedi ödül maması bu noktada devreye girer. Köpekler kadar olmasa da kediler de ödüllendirilmeyi sever. Bu ödüllendirme yaş mama ya da ödül mamasıyla olabilir.

Kedilerinizin tırnaklarını keserken genelde zorluklar çıkar. Kesim sırasında kolaylık sağladığı anlarda ödül maması vermek kediyi bu hareketi yapmaya itecektir. Bir süre sonra tırnak kesimi onun için işkence değil keyif verici bir etkinlik olacaktır. Kediler genelde kendi istedikleri gibi davranırlar. Evdekilerin konforuyla pek alakaları yoktur. İlgilendiğiniz objelerin üzerine otururlar, bu sayede onların ilgi istediğini anlarsınız. Kedi sahiplerinin de bileceği gibi yatağına uzanıp gazete ya da kitap okumak kedi sahipleri için lükstür.

Kedilerin eve uyum sağlamaya başladığını tuvalet alışkanlığından anlayabiliriz. Bir kedi kumuna alıştıysa eve de alışıyor demektir. Kedi tuvalet çeşitleri çok sayıdadır. Açık kapalı diye ayrılmalarının yanına elekli eleksiz diye de ayrılırlar. Açık tuvaletler kullanımı kediler için rahat tuvaletlerdir. Kapalı tuvaletlere alışma süreleri daha uzun olabilir fakat kesinlikle kapalı tuvalet kullanımı ev için daha uygundur.

Kedi tuvaleti satın alırken dikkaet etmeniz gereken en önemli şey kedinize uygunluğudur. Boyut, açık ya da kapalı olması bu uygunluk kriterlerinden bazılarıdır. Kilolu kedilere diğer kedi tuvaletlerinden biraz daha büyük ölçüde bir tuvalet almak daha doğru olacaktır. Tuvalet alırken malzemesine de dikkat etmek gerekir. Tuvalet kedinizin uzun soluklu kullanacağı bir üründür. Sürekli değiştirmektense en başta en kalitelisini alıp uzun süre kullanmak hem kedinizin alışlanlıkları için hem de sizi cebiniz için daha doğru olacaktır.

Kaliteli ve çeşitli kedi tuvaleti modellerine www.petlebi.com adresinden rahatlıkla ve güvenle ulaşabilirsiniz.

Bu yazı 516 Defa okundu. Diğer yazılarımı da oku süper yazarım :)

||||

Ali Çömez
Ali Çömez

Kaldırımda yürürken beyaz çizgilere basmamaya çalışan, Sabah yüzünü yıkarken dirseklerinden su sızmasından nefret eden, Dönerle ayranı aynı anda bitirebilen, son dakikada otobüsü kaçırsada grur yapıp arkasından koşmayan... bir insanım :)

View all posts

One Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir