Github Üzerinde Sitenizi Barındırın

Share

Merhabalar, Dostlar bu yazıda Github Üzerinde Sitenizi Barındırma nasıl yapılır detayları ile anlatılan bir makale olacak. Makaleyi aslında şans eseri buldum diyebilirim herşey github üzerinde website barındırma olayını araştırmayı not almam daha sonra unutup Suskumru’nun haftanın bloglarını yayınladığı yazısını okurken gördüğüm Sercan’ın bloğunda rastgele denk geldiğim bir makaledir. ve zaten notlarım içinde olan konuyu da şansa bulmanın farklı güzelliği de var 🙂

 Beğeneceğinizi ümit ediyorum zira makale sahibi Sercan Eraslan ve bu makale için teşekkürler 🙂

Bu yazıda HTML, CSS ve JavaScript ile hazırlanmış web sitesini hosting/barındırma ücreti ödemeden Github aracılığıyla ve kendi domaininiz/alan adınız üzerinden nasıl yayımlayabileceğinizi anlatmaya çalışacağım.

Github Reposu Oluşturma

Öncelikle Github kullanıcı adınız ile başlayacak şekilde ve “.github.io” diye devam eden bir repo/depo oluşturun. Örneğin, “kullaniciadi.github.io”.

Dosyaları Ekleme

HTML, CSS ve JavaScript dosyalarınızı oluşturduğunuz repoya ekleyin.

CNAME Ekleme

Reponuza “CNAME” adında uzantısı olmayan bir dosya ekleyin. Birinci satıra kodlarınızı hangi URL’den sunacağınızı yazın, ikinci satıra ise birinci satırda bulunan URL’e yönlenmesini istediğiniz URL’i yazın.

Örneğin aşağıdaki satırlar, bu reponun “siteadi.com”da çalışacağını ve “www.siteadi.com”a gelen istekleri “siteadi.com”a yönlendireceğini belirtiyor.

  
siteadi.com
www.siteadi.com
  

Not: Eğer sitenizi “www.siteadi.com” şeklinde kullanacaksanız “siteadi.com” alanını silebilirsiniz.

DNS Kayıtları

Domaini aldığınız firmanın siteninden “DNS” ayarlarının yapıldığını alana geliniz.

Not: Eğer sitenizi “www.siteadi.com” şeklinde kullanacaksanız aşağıdaki “CNAME” kaydı ekleme adımı atlayın ve aşağıdaki “siteadi.com” yazan yerleri “www.siteadi.com” şeklinde değiştirin.

 • “A” tipinde bir kayıt ekleyin. Domain adı “siteadi.com” olmalı, IP adresi ise “192.30.252.153” olmalı.
 • Tekrar “A” tipinde bir kayıt ekleyin. Domain adı yine “siteadi.com” olmalı, IP adresi ise “192.30.252.154” olmalı. Burada ki IP adresleri Github Help‘te yayımlanan IP adresleridir.
 • “CNAME” tipinde bir kayıt ekleyin. Domain adı “www.siteadi.com”, CNAME değeri ise “siteadi.com” olmalı. Bazı firmalar domain adı alanının sonuna otomatik olarak “.siteadi.com” ekleyebiliyor dikkat edin.

Domaini aldığınız firmaya bağlı olarak eklediğiniz kayıtların aktif hale gelmesi 24 saat ya da daha fazla sürebilir, endişelenmeyin.

Konsoldan aşağıdaki komutu çalıştırarak IP adreslerinin değişip değişmediğine bakabilirsiniz.

  
dig siteadi.com +nostats +nocomments +nocmd
  

IP adresleriniz değiştikten sonra “siteadi.com”a girdiğinizde “kullaniciadi.github.io” adlı reponuzda bulunan kodlarınız çalışmaya başlayacaktır.

Yeni bir URL eklemek istediğinizde reponuza o isimde bir klasör ekleyip içine “index.html” dosyası eklemeniz gerekmektedir. Eğer Single Page Application (Tek Sayfa Uygulama) kullanıyorsanız önceden yazmış olduğum Grunt Github Pages Foldering Grunt eklentisini kullanabilirsiniz. Bu eklenti ile tanımladığınız URL’ler için sizin yerinize otomatik olarak klasörleri ekleyecek ve içlerine tanımladığınız Single Page Application dosyanınızı ekleyecek.

Not: Unutmayın, “kullaniciadi.github.io” adıyla repo açıp onu kendi domaininize yönlendirdiğiniz zaman diğer repolarınızdaki Github Pages ile hazırlanan sayfalar sizin domaniniz altında yayımlanacak.

Örneğin, “sercaneraslan.github.io” isimli repomu “sercaneraslan.com”a yönlendirdim diyelim. “genius” adındaki diğer repomunda Github Pages ile hazırlanmış bir sayfası olduğunu varsayalım. “sercaneraslan.com/genius” adresine gittiğimde “genius” isimli repoda çalışan Github Pages sayfası ile karşılacağım.

Not 2: Ekleyeceğiniz görsellerin boyutunun büyük olmadığına emin olun çünkü Github üzerinden büyük olan görseller yavaş yüklenebiliyor.

Adımları doğru şekilde uyguladıysanız ücretsiz barındırma hizmetinizin tadını çıkartabilirsiniz 🙂

Ayrıca Github Pages’ın desteklediği Jekyll‘i kullanarakta istediğiniz tarzda statik siteler oluşturup Github Pages üzerinden yayımlayabilirsiniz.