Genel / SEO · 7 Eylül 2017 6

#Google AdSense / Google Adwords açığı
Google AdSense / Google Adwords açığı

Çoğunuzun bildiği gibi, Google, reklamverenlerin reklam platformunu manipüle edebildiği bir AdSense kullanımını doğruladı; bu da, birçok AdSense yayıncısının TBM’lerdeki büyük düşüşü fark etmesine neden oldu.

Google’ın, yayıncılara, TBMM’leri forumlarda düşürmekten şikayetçi oldukları açıklaması şöyle:

Geçtiğimiz 48 saat boyunca, bir dizi AdSense yayıncısı, sitelerindeki reklamlar için azalan tıklama başına maliyetle ilgili bir sorun uyarıda bulundu. Sorunun nedenini hızlı bir şekilde tespit ettik ve çabucak çözdük: Bazı reklam alıcıları sorumsuzluk içindeki kampanya parametrelerini kullanıyor ve bazı ülkelerde belirli reklam türleri için sorgu kapsamını düşürüyordu. Sorumlu olan reklam alıcıları kara listeye alındı ve etkilenen yayıncılar, kapsama alanlarının AdSense hesabında normale döndüğünü görmeliler.

Kaynaklarımızdan biri, bunun nasıl olduğunu açıklayabiliyordu ve şimdi bunun birkaç hafta önce Twitter‘da yayınlandığını gördüğümden beri, olanları paylaşacağımı düşündüm.

Buzzfeed’den Craig Silverman, birkaç hafta önce garip görünümlü Google AdSense reklamlarıyla ilgili şikayet etti.

Medya şirketiniz için yeni bir sahip hakkında yazdığınız makale, bu talihsiz reklamın üst kısmında gelir. pic.twitter.com/BhiYL1YmZC
– Craig Silverman (@CraigSilverman) 28 Temmuz 2017

Birçok millet onu ABD dışından görüyordu ve bazıları şunlardı:

Bunları bugün her yerde gördüm. Büyük reklam, sanırım tupster için harcıyor.
– Jake Carney (@JakeSurfs) 28 Temmuz 2017

Reklamlar tıklanabilir değildi, dolayısıyla Google açıklamasında “sorumsuz kampanya parametreleri”:

Bu bir aldatmaca. Reklamları tıklanabilir DEĞİLDİR, bu nedenle temelde bankacılık ücretsiz görüntülemeler ve tıklamalardan kaçınmaktır. Birçoğu Google hakkında bunu söylediler.
– Fat Stevie Glaser (@FatStevieGlaser) 29 Temmuz 2017

Muhtemelen birçok millet bu konuyu o zamana kadar Google’a bildirmiştir ancak Google yanıt vermedi. En azından TBM’lerdeki düşmeleri kaplayana kadar yanıt vermediler.

Amaç, Google’da bir sürü ücretsiz reklam almaktı, reklamveren, kullanıcı tıklamış olsaydılar, gözlük kullanıyorlardı. Aslında, (1) bir tıklama için hiçbir zaman ödeme yapmayacaklarını ve (2) diğer reklamları geride bırakacaklarını, reklamlarına bir ton görünürlük sağlayacaklarını belirterek TBM’lerini bir ton artırdılar. Hedef URL’ler reklamların kendisiyle ilgili hiçbir şey değildi, sadece alanı doldurmak için oradaydılar. AdSense yayıncısı hedef URL’yi engellediğinde ve reklamveren, yalnızca farklı bir hedef URL kullanardı. Böylece reklamveren, reklamların kendilerini tanıtmak için bu reklamların tonlarını sahte URL’lerle birlikte yayınlamıştı. İnsanlar reklamları tıklamaya çalıştığında işe yaramadı ve reklamlara daha fazla dikkat çekti.

Reklam satıcısı, herhangi bir siteden herhangi birinden daha fazla para harcayarak bu reklamlarda inanılmaz derecede serbest poz elde edebildi.

Bir AdSense yayıncısının engellediği reklamlardan bazıları:Google AdSense / Google Adwords açığı

Yine, Google bu reklamverenlerin kara listeye alındığını en azından şimdiye kadar doğruladı.

Twitter’da ve WebmasterWorld’da forum tartışması.

Güncelleme: Google, yukarıda belgelenenlerin geçen hafta yaptıkları TBM damlaları ve kara listeye alakasız olduğunu belirtti.

Yazı çeviridir yazım hataları olabilir.