Press "Enter" to skip to content

Anladım ki Hayat…

Merhabalar değerli dostlarım, okurlarım.

Uzun zamandır bloğumu boşlamıştım birşeyler yazmayalı neredeyse 4-5 ay olacak blog açıldığından beridir hiç bu kadar boşlamamıştım ama haklı sebeblerim var kendimce.

Yaklaşık 8 – 9 ay önce hayatımda büyük sorunlar olmaya başladı şahsi sorunlardı ilk başta küçük şeyler dert etmeye gerek yok dedim ama bir süre sonra bunlar küçük bir tümör gibi büyüyüp hayatımı zora sokmaya başladı. Başlarda umursamadığım şeyler bir süre sonra mecburi olarak çözmem gereken sorunlara dönüştü herşey üst üste geldiğinde ise (Ağustos ayı) hayatım tamamen dibe vurmuştu. Herşeyimi birer birer kaybetmeye başladım.

Öncelikle hayatımı adadığım herşeyin üstünde tuttuğum Kodespa şirketinden ortaklığımı çektim benden bu kadar demek zorunda kaldım (Bunun arkasında yatan birsürü sebep var açıklamayacağım) ben çekilince diğer ortağım devam etmek istemedi ve tamamen kapatma kararı aldık.

Ardından yakın çevremden gördüğüm duyduğum ve hissttiğim şeyler beni onlara karşı uzaklaştırdı iyice dibe gitmeye başlamıştım kendi dünyamda, Dışardan sürekli gülme ve neşeli olma çabasındayken arkaplanda evde yalnız kaldığımda sürekli kendi kendime düşünüp ne oluyor neden bu haldeyim düşünmeye başlamıştım. Şizofren olduğumu düşünmeye başladım (Daha önce buna benzer bir dönem geçirmiş ve 3-5 ay kendi kendime hayaller kurup insanlarla muhabbet ettiğim oluyordu askere gidince bunu atlattım) acaba tekrarlıyormuydum ?

Daha sonra inancımı kaybetmeye başladım yaşadığım herşeyi bir nedene bağlıyor ve nedenler sonuçsuz kalınca inancımı kaybettim. Hiç bir şeye hiç kimseye inanmıyordum..

Sonrasında Aile sorunlarım başladı (yaşadığım yerden çıkıp köye anne babamın yanına taşınmıştım işi kaybedince) köye geldim ancak aynı evde kalmıyorum yalnızlığa alışan insanlar bilir ki kolay kolay aile ortamına ayak uyduramıyor ben de öyleyim şite.

Maddi sorunlarım başladı, Şirket kapanmış biraz borç bırakmıştı bulunduğum şehirde sektörde işyeri yok denecek kadar az dolayısıyla ayı işi yapabileceğim bir yer yok farklı iş ilanlarına başvurular yaptım, 10 20 şirkete CV gönderdim dönüş olmadı.

Köyde günlük işler yapmaya başladım Hamallık, odun taşıma, inşaatta kum çakıl taşıma vb… Normalde kesinlikle yapmam dediğim işler olsa da yapsam demeye başladım, Fotoğrafımı çekip nereden nereye…. diye paylaşanlar oldu 🙂

Bir süre sonra Ali abi, (Şu anki patronum) beni aradı yaylada kısa süreli iş var yapar mıyız dedi, olur abi dedim 16 gün yaylada dağın tepesinde inşaatta dış cephe yaptık (O usta ben amele)

Bu süre zarfında konuştuğum bir de kız arkadaşım vardı onunla da muhabbetimiz bitti sanırım benden kaynaklı zor dönemler yaşadım ki böyle bir çalkantılı hayatı olan bir insanı kabul edecek bir kız da olacağını sanmıyorum kız kendince haklıydı. Yine de iyi bir kız Allah gönlüne göre versin… dediğimde yine yanımda Ali abi vardı ve güzel nasihatleri ile bu süreden kendimi kurtarmamda yardımcı oldu.

Bu süre zarfında Ali abi ile konuştukça benim yaşadıklarımı yaşadığını ve bu dönemin üstesinden nasıl geldiğini anlamaya çalıştım kendisi de sürekli destek verdi sağolsun. İş bitip köye gelince tekrar bir kaç gün yattım evden çıkmadım sonrasında Ali abi ile tekrar görüşüp yanında çalışmak istediğimi söyledim kabul etti (Kendisi Marangoz bende çırak oluyorum :))

Bu yazıda ona neden bu kadar yer verdiğimi bilmek isterseniz de söyleyeyim, Adam beni ipten aldı 😉

8 Ekimden bu güne kadar yanında çalışıyorum hayatım düzene girmeye başladı bu konuda Ali ustanın emeği çok var dolayısıyla yaşı küçük olup (35) çok büyük sorunlar yaşayıp üstesinden gelen bir insandan öğreneceğim marangozluk dışında birsürü hayat dersim varmış.

Bu süre zarfında anladığım ve kendime not aldığım bazı şeyler var paylaşmak isterim sizin de işinize yarar belki.

 1. Herkesin kötü dediği şeylere gözünü kapatıp onaylamayın.
 2. Ayağın kaydığı anda tutunacak bir dal kalmıyor .
 3. Ne olursa olsun inancın seni ayakta tutuyor, Bu Dini inancın olur, aşkın, ailen, köpeğin bile olabilir sadece inancın…
 4. Yaşadığınız şeyin hiç bir önemi yok sadece unutup daha iyi bir hayat için uğraşın sizi ayakta tutacak olan şey bu.
 5. Alkol sigara uyuşturucu almak hiç bir boka yaramıyor, hayatınızda hiç bir sorunu çözmüyor.
 6. Bir tane hayatınız var en iyi şekilde yaşamak için elinizden geleni yapın.
 7. Size verilen tavsiyeleri dinleyin ama uygulamayın.
 8. 7. Maddeyi uygulayın.

 • Neyse yazıya daha çok ekleyeceğim şeyler var ama kısa kesmek sizi daha fazla bunaltmamak adına burada bitirmek iyi olur.

Sağlıcakla kalın dostlar.Buna benzer diğer yazılarım

Metro Turizm Rezaleti Merhaba değerli arkadaşlar. Bu yazıda / Eleştiri mi iğneleme mi artık ne diyeceksek, Metro turizm rezaletinden bahsetmek istiyorum. Arkadaşlar t...
Wp Core Hack yapalım Merhabalar efenim. Şimdi sizinle Wp Core Hack yapalım mı ? hadi başlayalım, ama başlamadan önce neden yaptığımızı konuşalım isterseniz. Wp Core ...
Her son yeni bir başlangıç Merhabalar Değerli dostlar, Dostlarım değerli okurlarım, Bu yazımda herhangi bir bilgi verici döküman yazmayacağım. Uzun süredir birşeyler ...
Kodespa Öğretmenler gününe özel %50 indirim "Öğretmenler yeni nesil sizin eseriniz olacaktır" - M. K. ATATÜRK Başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm öğretmenlerimizin öğretmenler gününü...
Whm Yandex senkronizasyon nasıl yapılır ? Whm Yandex senkronizasyon yapımını ve bu şekilde sunucunuza alınan yedeklerin anında yandex diskinize gönderilme işlemini yapacağız. Bu işlem sayes...
Google AdSense / Google Adwords açığı Çoğunuzun bildiği gibi, Google, reklamverenlerin reklam platformunu manipüle edebildiği bir AdSense kullanımını doğruladı; bu da, birçok AdSense yayın...

Bu yazı 40 Defa okundu. Diğer yazılarımı da oku süper yazarım :)

||||

Ali Çömez
Ali Çömez

Kaldırımda yürürken beyaz çizgilere basmamaya çalışan, Sabah yüzünü yıkarken dirseklerinden su sızmasından nefret eden, Dönerle ayranı aynı anda bitirebilen, son dakikada otobüsü kaçırsada grur yapıp arkasından koşmayan... bir insanım :)

View all posts

6 Comments

 1. Benden de küçük bir tavsiye yazmak rahatlatıyor sürekli yaz hocam ister buraya ister bir kağıda yada telefonundaki not defterine… ben yazarak atlatmıştım sonra bir bıraktım herşeyim altüst oldu. Geçen gün gmail spam kutuma kodespadan mesaj geldi alan adımın süresi doluyormuş kapandı ama unutturmuyor kendini 🙂 bazı şeyler yenilenmedikçe veyahut kaybedilmedikçe değerlenmiyor hayatta böyle tepeden düşmedikçe olmuyor zevki çıkmıyor 🙂 Yol açık tekrar tepeye çıkılır 🙂 Ali usta Ali hocaya aktarıyor bizde Ali hocadan alıyoruz tecrübeyi

 2. “Sen, ben, hiç kimse hayat kadar acıtamaz. Ama hayat, ne kadar ağır darbe aldığın ile ilgili değil, darbeleri nasıl aldığın ve ilerlemeye nasıl devam ettiğin ile ilgilidir. Ne kadar çok darbe alabilir ve ilerlemeye devam edebilirsin? İşte, kazanmak böyle bir şey.”

 3. Great post, I believe people should learn a lot from this blog its real user pleasant.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir