Hemen çıkma oranı Düşürme

Share

Google Hemen çıkma oranı Düşürme konusunda bize bu öneriyi veriyor;

Hemen Çıkma Oranı, tek sayfalı oturumların (yani kullanıcının sitenizden, giriş sayfası ile etkileşimde bulunmadan ve bu sayfanın ötesine geçmeden ayrıldığı oturumlar) yüzdesidir.

Hemen çıkma oranını yükselten bir dizi faktör bulunmaktadır. Örneğin, site tasarımı veya kullanımıyla ilgili sorunlar olduğunda, kullanıcılar sitenizi giriş sayfasından terk edebilir. Ayrıca, kullanıcılar ihtiyaç duydukları bilgiyi içeren tek bir sayfayı görüntüledikten sonra ve diğer sayfalara geçmeleri gerekmediğinde veya ilgi duymadıklarında da siteden ayrılabilir.

Devamı için…. Google

Google sıralamasında ve Alexsa değerinizle birebir etkileşimli olan hemen çıkma oranı düşürme konusunda birkaç analiz yapalım. Hemen çıkma oranı; Sitenizde ziyaretçinin kalma bekleme süresidir, aslında bu süre uzadıkça yaptığınız işin kalitesini görürsünüz. Örneğin gelen ziyaretçi sadece aradığı içeriği bulduğunda etkileşimi yapıp ardından çıkıyorsa bu sizin ne derece başarısız olduğunuzu gösterir.

Etkileşim dediğimiz kısım ise şöyle anlatabiliriz; Google’da Antivirüs programı aratarak sizin sitenize geldiğinde sadece antivirüs programını indirip sitenizden çıkıyorsa sizin başarısızlığınız burada kendini gösteriyor.

Gelen ziyaretçi Antivirüs programını indirdi ama sizin programın sunumu analizi değerlendirmesi ve hazırladığınız ziyaretçi için diğer bileşenlerin kalitesi güzelliği bu ziyaretçiyi sitede tutacaktır.

Aslına bakarsanız bu oranı empati yaparak siz kendinize göre ayarlayabilirsiniz, daha da mantıklı ve kaliteli olur, Bu şekilde ziyaretçi ile birebir etkileşime girmeseniz dahi ziyaretçinin düşündüğü tarzda bir site yaparak yapmaya çalışarak bu Hemen çıkma oranı Düşürmeyi başarabilirsiniz.

Hemen çıkma oranı (Bounce Rate)  etkileyen onlarca faktör vardır. Bunların içinde kişisel analizlerimi sıralamak istiyorum;

 

Abartılmış Reklamlar;  Bu konuda gerçekten çok abartılmış reklamlarla dolu her köşeden reklam fışkıran bir site kesinlikle ziyaretçileri siteden uzaklaştıracaktır. Düzgün yerleştirilmiş reklamlar için bir problem yok zaten.

 

Aldatıcı veya kandırmaya yönelik içerik; Bu aldatıcı içerikten kastım şu arkadaşlar, Örneğin ABC

Antivirüs 5.2 full indir adında bir arama yaparak ilk sitelere girdiğinizde çıkan sonuc ve inirdiğiniz programın alkasız olması bu siteye normal olarak hemen çıkma oranını düşürürken geri gelme oranını da düşürür. 2. farklı arama yaptığımızda ilk siteye girmediğinize dikkat etmişsinizdir.

Site düzeni ve tasarım; Bu mevzuda aslında diğerleri kadar etkili olmasa da tasarımın da çok önemli olduğunu bilmeniz gerekiyor, Günümüzde artık birçok internet kullanıcısı bilgisayar yerine daha pratik ve hız – zaman kazanmak açısından mobil teknoloji kullanıyor, Sizin içerik sağladığınız / Ürün sattığınız site tasarımının mobil uyumluluğu yoksa bu zaten sizi 1-0 geride başlatacaktır rekabete ve aynı oranda Hemen Çıkma Oranı artırmış olacaksınız.

 

Yavaş siteler; Bu siteler ziyaretçiyi uzaklaştırır, burada kendinizi ziyaretçi olarak düşündüğünüzde, 2 adet elma satan site var ilk girdiğiniz site yavaş, yükleniyor, yükleniyor, yükleniyooooooooor…. Bu sitede daha elmanın fiyatına bakmadan geri çıkıp diğer siteye girersiniz. 2. site hızlı tasaeım güzel mobil uyumluluk ta var, artık kalıcı bir ziyaretçisiniz.

Başlıklar ve açıklamalar; Yayınladığınız içerikle alakalı başlık ve açıklama girmeye özen gösterin, kullanıcının aradığı bilgiyi kullanıcıya sağlama olasılığınız daha yüksek olacaktır. Google, Yandex ve diğer arama motorları içeriklerinizin hala başlığı ve açıklamasına göre sıralama da gösterim yapıyor, Kullanıcı olarak baktığımızda saçma sapan bir açıklama giren bir ziyaretçi mi yoksa içeriği başarılı şekilde özetleyen siteyi mi tercih edersiniz ?

Zaten bu konuda ziyaretçinin kalıcı olmasını da bekleyebilirsiniz, Temiz tasarım, Düzgün yerleştirilmiş reklamlar, Responsive (Mobil uyumluluk) ve temiz tasarım, Başlıklar ve açıklamalar..

Ek olarak; hemen çıkma oranını ve sitede ziyaretçiyi tutma olayını kişisel görüşümle detaylandırmak istedim, Ben girdiğim sitede ilk önce yazıda kullanılan “Font” a bakarım. Eğer okunabilirlik varsa sitede kalır yazıyı okur ve diğer sayrafalara da bakarım ancak font kötü biri ince diğeri kalın harfler rahatsız edicilik var, sitenin tasarımı berbat heryerden relam fışkırıyor vs vs…

Yukarda bahsettiğim siteden koşarak uzaklaşırım arkadaşlar, Aradığım içerik her ne olursa olsun eminim farklı bir sitede bulunuyordur. eğer bulunmuyorsa gerçekten çok önemli bir içerik ise stil editörüyle siteye bir font veririm önce 🙂 eğer yazı ise kesinlikle okumam gerekiyorsa kopyalayıp word’e yapıştırıp orada okurum yani alternatifler var.

Kısaca söylemek istediğim sitede tutunamayanları oynatmamak adına kaliteli okunurluğu güzel FONT seçilmelidir.

Bunları zaten yaptığınızda standart olarak belirli ziyaretçi kitlesini kazanırsınız, siteye yanlış kelime ile gelen ziyaretçi bile site içeriğinden etkilenip sitede zaman geçirecektir, Ziyaretçi ile etkileşime girmeyi de unutmayın.

Genel olarak hemen çıkma oranı, ziyaretçiyi kalıcı ve devamlı yapma, kısacası kaliteli içerik paylaşıp ziyaretçi kazanarak Hemen çıkma oranı Düşürmeye çalıştık, Her türlü soru ve önerilerinizi yorum yazarak iletirseniz sevinirim.