2 Kas, 2016

Hemen çıkma oranı Düşürme
" Hemen çıkma oranı Düşürme "

Google Hemen çıkma oranı Düşürme konusunda bize bu öneriyi veriyor;

Hemen Çıkma Oranı, tek sayfalı oturumların (yani kullanıcının sitenizden, giriş sayfası ile etkileşimde bulunmadan ve bu sayfanın ötesine geçmeden ayrıldığı oturumlar) yüzdesidir.

Hemen çıkma oranını yükselten bir dizi faktör bulunmaktadır. Örneğin, site tasarımı veya kullanımıyla ilgili sorunlar olduğunda, kullanıcılar sitenizi giriş sayfasından terk edebilir. Ayrıca, kullanıcılar ihtiyaç duydukları bilgiyi içeren tek bir sayfayı görüntüledikten sonra ve diğer sayfalara geçmeleri gerekmediğinde veya ilgi duymadıklarında da siteden ayrılabilir.

Devamı için…. Google

Google sıralamasında ve Alexsa değerinizle birebir etkileşimli olan hemen çıkma oranı düşürme konusunda birkaç analiz yapalım. Hemen çıkma oranı; Sitenizde ziyaretçinin kalma bekleme süresidir, aslında bu süre uzadıkça yaptığınız işin kalitesini görürsünüz. Örneğin gelen ziyaretçi sadece aradığı içeriği bulduğunda etkileşimi yapıp ardından çıkıyorsa bu sizin ne derece başarısız olduğunuzu gösterir.

Etkileşim dediğimiz kısım ise şöyle anlatabiliriz; Google’da Antivirüs programı aratarak sizin sitenize geldiğinde sadece antivirüs programını indirip sitenizden çıkıyorsa sizin başarısızlığınız burada kendini gösteriyor.

Gelen ziyaretçi Antivirüs programını indirdi ama sizin programın sunumu analizi değerlendirmesi ve hazırladığınız ziyaretçi için diğer bileşenlerin kalitesi güzelliği bu ziyaretçiyi sitede tutacaktır.

Aslına bakarsanız bu oranı empati yaparak siz kendinize göre ayarlayabilirsiniz, daha da mantıklı ve kaliteli olur, Bu şekilde ziyaretçi ile birebir etkileşime girmeseniz dahi ziyaretçinin düşündüğü tarzda bir site yaparak yapmaya çalışarak bu Hemen çıkma oranı Düşürmeyi başarabilirsiniz.

Hemen çıkma oranı (Bounce Rate)  etkileyen onlarca faktör vardır. Bunların içinde kişisel analizlerimi sıralamak istiyorum;

 

Abartılmış Reklamlar;  Bu konuda gerçekten çok abartılmış reklamlarla dolu her köşeden reklam fışkıran bir site kesinlikle ziyaretçileri siteden uzaklaştıracaktır. Düzgün yerleştirilmiş reklamlar için bir problem yok zaten.

 

Aldatıcı veya kandırmaya yönelik içerik; Bu aldatıcı içerikten kastım şu arkadaşlar, Örneğin ABC

Antivirüs 5.2 full indir adında bir arama yaparak ilk sitelere girdiğinizde çıkan sonuc ve inirdiğiniz programın alkasız olması bu siteye normal olarak hemen çıkma oranını düşürürken geri gelme oranını da düşürür. 2. farklı arama yaptığımızda ilk siteye girmediğinize dikkat etmişsinizdir.

Site düzeni ve tasarım; Bu mevzuda aslında diğerleri kadar etkili olmasa da tasarımın da çok önemli olduğunu bilmeniz gerekiyor, Günümüzde artık birçok internet kullanıcısı bilgisayar yerine daha pratik ve hız – zaman kazanmak açısından mobil teknoloji kullanıyor, Sizin içerik sağladığınız / Ürün sattığınız site tasarımının mobil uyumluluğu yoksa bu zaten sizi 1-0 geride başlatacaktır rekabete ve aynı oranda Hemen Çıkma Oranı artırmış olacaksınız.

 

Yavaş siteler; Bu siteler ziyaretçiyi uzaklaştırır, burada kendinizi ziyaretçi olarak düşündüğünüzde, 2 adet elma satan site var ilk girdiğiniz site yavaş, yükleniyor, yükleniyor, yükleniyooooooooor…. Bu sitede daha elmanın fiyatına bakmadan geri çıkıp diğer siteye girersiniz. 2. site hızlı tasaeım güzel mobil uyumluluk ta var, artık kalıcı bir ziyaretçisiniz.

Başlıklar ve açıklamalar; Yayınladığınız içerikle alakalı başlık ve açıklama girmeye özen gösterin, kullanıcının aradığı bilgiyi kullanıcıya sağlama olasılığınız daha yüksek olacaktır. Google, Yandex ve diğer arama motorları içeriklerinizin hala başlığı ve açıklamasına göre sıralama da gösterim yapıyor, Kullanıcı olarak baktığımızda saçma sapan bir açıklama giren bir ziyaretçi mi yoksa içeriği başarılı şekilde özetleyen siteyi mi tercih edersiniz ?

Zaten bu konuda ziyaretçinin kalıcı olmasını da bekleyebilirsiniz, Temiz tasarım, Düzgün yerleştirilmiş reklamlar, Responsive (Mobil uyumluluk) ve temiz tasarım, Başlıklar ve açıklamalar..

Ek olarak; hemen çıkma oranını ve sitede ziyaretçiyi tutma olayını kişisel görüşümle detaylandırmak istedim, Ben girdiğim sitede ilk önce yazıda kullanılan “Font” a bakarım. Eğer okunabilirlik varsa sitede kalır yazıyı okur ve diğer sayrafalara da bakarım ancak font kötü biri ince diğeri kalın harfler rahatsız edicilik var, sitenin tasarımı berbat heryerden relam fışkırıyor vs vs…

Yukarda bahsettiğim siteden koşarak uzaklaşırım arkadaşlar, Aradığım içerik her ne olursa olsun eminim farklı bir sitede bulunuyordur. eğer bulunmuyorsa gerçekten çok önemli bir içerik ise stil editörüyle siteye bir font veririm önce 🙂 eğer yazı ise kesinlikle okumam gerekiyorsa kopyalayıp word’e yapıştırıp orada okurum yani alternatifler var.

Kısaca söylemek istediğim sitede tutunamayanları oynatmamak adına kaliteli okunurluğu güzel FONT seçilmelidir.

Bunları zaten yaptığınızda standart olarak belirli ziyaretçi kitlesini kazanırsınız, siteye yanlış kelime ile gelen ziyaretçi bile site içeriğinden etkilenip sitede zaman geçirecektir, Ziyaretçi ile etkileşime girmeyi de unutmayın.

Genel olarak hemen çıkma oranı, ziyaretçiyi kalıcı ve devamlı yapma, kısacası kaliteli içerik paylaşıp ziyaretçi kazanarak Hemen çıkma oranı Düşürmeye çalıştık, Her türlü soru ve önerilerinizi yorum yazarak iletirseniz sevinirim.

Bu yazı 4620 Defa okundu, Beğendiyseniz üstteki benzer yazıları okumanızı öneririm, isterseniz site içinde farklı içerikleri arama yapabilirsiniz.

Ali Çömez / Slaweally

Kaldırımda yürürken beyaz çizgilere basmamaya çalışan, Sabah yüzünü yıkarken dirseklerinden su sızmasından nefret eden, Dönerle ayranı aynı anda bitirebilen, son dakikada otobüsü kaçırsada grur yapıp arkasından koşmayan... bir insanım :)

 1. emirhan dedi ki:

  aldatici linkten iyi para kazaniyolar fena ortam var

 2. Kamil dedi ki:

  çok güzel bir makale teşekkür ediyorum 🙂

 3. sami dedi ki:

  işte budur bunun gibi paylaşımlar bu siteye ilaç gibi gelecektir 🙂 tamam bu sitede kendi tarzında özgün yazılar yazıyordun da hitap ettiğin kitle az böyle basit şeylere de değinirsen sitenin kitlesi artar fikrimce 🙂

  • Ali Çömez dedi ki:

   Teşekkürler Sami.
   Sitenin kitlesi konusunda net birşey söyleyemem, Genel olarak tek bir konu üzerinden yazmadığım için fazla bir beklentim yok ama şu anki ziyaretçilerim ve takipçilerimden çok memnunum 🙂

  • Narsist dedi ki:

   Aynı konuya bende değinecektim 🙂 Alinin uzun zamandır takipçisiyim bir aralar sadece sitedeki müziği dinlemek için geliyordum hatırlar beni 🙂
   O döndemler sadece kişisel yazıyordu twitter gibi 3-5 satırlık konular açıyordu şimdi baya faydalı insan olma kararı almış galiba :))))
   Bu arada makale çok güzel olmuş font konusunda aynı fikirdeyiz, kaliteli font seçimi çok önemli bence de..

 4. İsmet dedi ki:

  Eline sağlık güzel yazmışsın. Bu hemen çıkma oranını düşürmek için sitenin sağına soluna sizin gibi diğer yazıları da eklemek yani benzer içerikler eklemek te baya etkili bence. şu and site içi seo yazınızı okumaya gidiyorum 🙂

 5. Kazım Ölmez dedi ki:

  Hemen çıkıyorum! 😀

 6. Furkan dedi ki:

  Hemen çıkma oranını düşürmenin bence tek yolu siteye ilgi çekici içerikler ve ilgi çekici başlıklar gerekli. Başka türlü olmaz ki nabacasın mesela başka.

 7. Arslan Türk dedi ki:

  Yazı için sağ ol. Bu olumsuzlukların hiçbiri yok blogumda diye düşünüyorum.

 8. Yasin Ergül dedi ki:

  Sitenizde bu maddelere uyuyor ancak yinede hemen cıkma düşüremiyorsanız "Reduce Bounce Rate" eklentisini öneririm 🙂

 9. Emre karahan dedi ki:

  Hemen çıkma oranını düşürmek çok kolay birşey değil, her ziyaretçi aynı düşüncede olamaz. Birine uygun gelen diperi ne alaka diyebilir. Farklı alanlarda farklı türde yazılar öneririm bende. Benzer kategoriden ziyade.

  • Ali Çömez dedi ki:

   Haklısınız yerine göre, aslında hem benzer içerikler hemde farklı alanda karışık içerikler olarak yeni alan eklenebilir bahsettiğiniz içeriği deneyebilirim 🙂

  • sadri ercan dedi ki:

   Bu konuda en önemli kriter gelen ziyaretçinin içeriğinizi beğenmesidir. eğer ziyaretçi arama ile geldiği içeriğin doyurucu olduğunu anlarsa sonraki süreçlerde sürekli olarak sitenize direk giriş yapar. Çünkü sizin içeriğinizin kaliteli olduğunu bilir. Hemen çıkma oranını arttırmak sandığınız kadar da zor değil. Sadece biraz emek sarfetmek gerekiyor.

   • Ali Çömez dedi ki:

    Ziyaretçiyi tatmin etmek biraz sıkıntılı işte benim düşünceme göre her kafa yapısı aynı düşünce ile okumaz ki yazıyı 🙂 sen saatlerce özenip yazarsın adam girer bu ne biçim yazı diyerek çıkabilir.
    Genel olarak biz gerekli bilgiyi sağlam iletmeye çalışalım da beğenmeyen utansın.

 10. Erhan Yavuz dedi ki:

  "Reduce Bounce Rate" eklentisi nasıl birşey,kullanan var mı? Ya da başka yöntemler var mıdır? Bu arada yazı için teşekkürler,elinize sağlık.

 11. Beratt dedi ki:

  Hemen çıkma oranı düşürmek için etiket olayı önemli bence de, Google keyword olayını kapattık dese de bence en asit bu hemen çıkma oranı düşürmek için sayfa içinde hala kullanılmalı.

 12. Kurtuluş dedi ki:

  Çok faydalı bir yazı olmuş. Tebrik ederim.

 13. Haydar dedi ki:

  Bu hemen cikma oranini ben cozemedim hemen cikma orani ne kadar olmasi lazim benim web sitem 100/100 iyimi kotumu acaba bilemedim

  • Ali Çömez dedi ki:

   Şu anda siteniz gayet kötü durumda 🙂 gerçi sitenin içeriği de konuyu etkiler yani bloglar için 30-50 arası iyi ancak sizinki baya vahim durumda 🙂

 14. Haydar dedi ki:

  Peki nasil bir yol izlememi.tavsiye edersiniz

 15. Polis dedi ki:

  Başarılı bir yazı olmuş bir çırpıda okudum hocam teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Spam olmadığınızı doğrulamak için aşağıdaki alana slaweally yazın