Press "Enter" to skip to content

Her son yeni bir başlangıç

Merhabalar Değerli dostlar,

Dostlarım değerli okurlarım, Bu yazımda herhangi bir bilgi verici döküman yazmayacağım.

Uzun süredir birşeyler yazmıyordum yine de yazmaya niyetim yoktu ancak sağolsun bazı arkadaşlarımız merak ettiler arayıp sordular durumlar nedir neden piyasadan çekildin nerelerdesin gibi…

Arkadaşlar bildiğiniz üzere uzun yıllardır internette oldukça aktif tam zamanlı çalışıp ekmeğimi kazanıyordum tanıyanlar bilir ki Kodespa Hosting & Server firmasının Kurucu ortağıydım { Co Founder – İngilizce de yazayım havamız olsun 🙂 }, Büyük çabalar ve zahmetlerle kurduğumuz firmamız ile 2016’dan 2018 Temmuz’a kadar 1000+ müşteriye hizmet verdik Allaha şükürler olsun ki alnımızın akıyla bu işi başardık. bu iki yıl süre içinde 2 stajer ile bir işçi yetiştirdik sektör içine aldık.

Adımız herhangi bir olumsuz yorum ile lekelenmedi (birkaç dengesiz sağda solda yazdı ama onları da hallettik 🙂 sorunun kendilerinde olduğunu anlatmak zor oldu ama anladılar…)

Neyse arkadaşlar bu sektöre girerken de çıkarken de her zaman yanımda olan Ogün’e buradan TEŞEKKÜR’lerimi iletiyorum bu yazıyı okursa…

Piyasadan çekililme kararını ben aldım arkadaşlar Ogün’de destekledi sorunsuz ayrıldık. Ben bırakınca kendisi de devam etmek istemedi veya bana öyle söyledi daha sonradan tekrardan devam eder mi bilemem :/

Arkadaşlarım bu süre zarfında çekilme kararını almamda birçok etken vardı tek bir sebebe bağlayamam ancak buraya yazabileceklerimi üstü kapalı yazayım;

1- Dolar yükselme faktörü:  Normal şartlarda Türkiye menşeili bir firma nasıl olur da dolardan etkilenir diyebilirsiniz ancak kullandığımız yazılımların lisansları yurtdışı olduğu için malesef etkiledi 🙁

2- Kişisel yorgunluk: Arkadaşlar iki yıldır tek başıma bu firmanın her alanı ile ilgilendim bazzen günlerce uyumadım bazen de günde 1-2 saat uyku ile müşterilere destek verdim bu sürede stajerler’in faydasını görmeye başladığımda yıl sonuna yaklaşmıştık zaten dolayısıyla yine iş bitiminde yük bendeydi. Okulda öğretmenler 30 öğrenci ile uğraşamazken ben 1000+ kişiyle nasıl başaçıktığımı siz düşünün..

3- Kişisel sorunlarım: Arkadaşlar hayatımdaki bazı açıklayamayacağım sorunlar ve bu sektörün getirdiği zaman kaybı (kişisel hayatına zaman ayıramama) malesef normal insan hayatından farklı olarak mutantlaştırıyor insanı.

Sadece hosting sektörü için değil genel olarak internetten ekmeğini kazananlar için kimsenin bilmediği veya bilmek istemediği olaylar vardır örneğin oturduğun yerden para kazanıyorsun neden şikayetçisin ? veya havadan para geliyor taş atıp kolun mu ağrıdı gibi… Ben internette 2008’dan bu yana gün geçiren para kazanan adamım, bunca yıldır kimseye anlatamadım, siz de anlatamazsınız denemeyin zamanınızı boşa harcamayın..

Her son yeni bir başlangıç

Şimdi ne yapacağım ?

Arkadaşlar şu anda Trabzon’dan ayrıldım (merkez’den) Köye geldim tamamen taşındım bir kaç ay kafamı dinleyeceğim hiç bir şey ile kafamın rahatını bozamam diye düşünüyordum ama öyle olmuyormuş ancak bir ay kadar dinlenebildim 🙂

Kişisel sorunlarım vardı onları çözdüm / Çözmeye çalıştım /Çözmeye devam ediyorum.

Bu aralar yarım zamanlı iş olursa çalışırım ancak tam zamanlı iş düşünmüyorum kafamda farklı planlarım var.

Allah’ın izni ile kendime sıfırdan bir hayat planı yaptım bir aksilik olmazsa  planlarımı gerçekleştirebilirsem sanırım internet sektörüne artık dönmeyeceğim (Takip ederim ancak iş olarak bu sektörü artık düşünmüyorum)

Uzmanından Nasihatler

Bunca yılın bana verdiği tecrübeleri size paylaşayım ister yararlanın ister aynısını yapıp kendiniz tecrübe edinin 🙂

 1.  İnternette kimseye güvenmeyin !!!!
 2. İş yaptığınız kişi ile ücreti konuşup anlaşın ardından iş yapmaya başlayın.
 3. Ücretin yarısı işten önce yarısı iş bitiminde şeklinde çalışın (Kandırılsanız da elinizde para kalır.)
 4. İş yapacağınız kişinin geçmişine bakın forumlarda adına şikayet var mı ?
 5. KESİNLİKLE ORTAK işe girmeyin (Şirket kurulumu, site açıp ortak arkadaşla ilgileniriz vs…. Kesinlikle yarı yolda kalırsınız yaptığınız işin önemi yok..)
 6. Kız arkadaşınız varsa ve bu sektöre olumsuz bakıyorsa ya sektörden ayrılın ya da kızdan. İkisi aynı anda gitmez….
 7. Eğer büyük projeler peşindeyseniz kesinlikle ucuz hosting – vds -server almayın. Global çalışan firmalar ile çalışın..
 8. Ne iş yaptığınızın önemi yok kesinlikle bir blog açın ve yaptığınız işin yanı sıra kendinizi pazarlayın bloğunuzda işiniz hakkında püf noktalar paylaşın kesinlikle çok fazla faydasını göreceksiniz.
 9. Klavye delikanlılığı yapmayın Olabildiğiniz kadar efendi ve alçak gönüllü olun. (Bunca yıldır internette tartıştığım insan sayısı 10 -20 geçmez varsa benimle sorunu olan arkadaşlar iletişim bilgilerini yorumda bıraksın arayalım görüşelim 🙂 )
 10. Yanar döner olmayın herkese farklı olmayın laf taşımayın kimsenin ağzıyla kimseye muhalefet olmayın.
 11. Bir sorun yaşadığınızda öncelikle Google’da arayın kesinlikle sorunun çözümünü bulacaksınız google kullanmanın püf noktalarını öğrenin.
 12. Çözümünü bulduğunuz sorunu bloğunuzda yazın ki aynı sorunla karşılaşanlar sizden faydalansın, internet paylaşım dünyasıdır paylaşmazsanız başkası da sizinle paylaşmaz.
 13. İnternette çözümü olmayan sorun yoktur, sadece araştırmasını bilin, sorunlara karşı bakış açınızı değiştirin.
 14. Bir web site açtıysanız sitenizden ilk 3-4 ay hiçbir beklentiniz olmadan sadece içerik ekleyin. Emin olun geri dönüşü olacaktır size bunun garantisini veriyorum. Sadece ilgilenmekten vazgeçmeyin.
 15. Başkalarının, yapamayacağınızı iddia ettikleri şeyleri sadece bir kere yapın!
  Bir daha onların söylediklerini dikkate bile almak zorunda kalmazsınız.
  – James R. Cook
 16. Boş konuşan insanları dikkate almayın, bu insanlar her zaman vardır, her zaman olmaya devam edecek.
 17. Her ne iş yaparsanız yapın bolca kitap – dergi -blog okuyun (işiniz ile ilgili olması size ekstra fayda sağlar)
 18. İlgi alanınız ne ise o alanda çalışın, aynı anda 2-3 iş yapmayın ilerleyemezsiniz ilerleseniz de gittiğiniz yol arpa boyunu geçmez.
 19. Aynı sektördeki insanlar ile sürekli iletişim halinde kalın bilgi alışverişi yapın ama asla kıskançlık yapmayın çekememezlik yapmayın, insanları aşağılamayın !!
 20. Pes etmeyin Asla pes etmeyin…

Sizi motive edecek bazı sözler;


İyi bir fikre sahip olmanın en iyi yolu, birçok fikre sahip olmaktır.

Albert Einstein


Başkalarının, yapamayacağınızı iddia ettikleri şeyleri sadece bir kere yapın!
Bir daha onların söylediklerini dikkate bile almak zorunda kalmazsınız.

James R. Cook


Bazı insanlar olmasını ister, bazıları olmasını bekler, bazıları ise oldurur.


Michael Jordan


Ya başlamamalı, ya da bitirmeli.

Ovıdıus

Finalde söylemek istediklerim;

Arkadaşlar Kimseye güvenmeyin, Babanızın oğlu dahi olsa güvenmeyin. En çok sevdiğiniz kişi hakkınızda en çok şey bilen kişidir aranız bozulduğunda düşman olduğunuzda en çok korkunuz olur.

Kesinlikle okuyun, Ne olduğu önemli değil sadece okuyun !!!

Erişim bilgilerinizi kimseye vermeyin en yakınınız da olsa vermeyin !!! her siteye özel şifreler kullanın örneğin facebook: f4C3b0Ok#<;.!

Sosyal medya’yı ne kadar az kullanırsanız işinize o kadar fazla odaklanırsınız, mümkünse hiç kullanmayın…

Boş vaktiniz olduğunu düşünüyorsanız kesinlikle bir programlama dili öğrenin tavsiyem Python – Ruby – C/++/#   – Php 

Bir dil öğrenmeden kesinlikle farklı bir dil öğrenmeye çalışmayın her ikisini de yarım bırakırsınız ikisi de öğrenilemez 🙂

Öğrendiğiniz dil ile sürekli olarak pratik yapın 2-3 yıl sonra sadece merhaba dünya yazdırabilirsiniz aksi taktirde.

Her son yeni bir başlangıç

Son olarak ise; Kendinize güvenin sizi kurtaracak olan tek şey kendinizdir, inancınız azminizdir, hiç kimseden en küçük beklentiniz olmasın…

Selam ve dua ile

Saygılar….

Bu yazı 1683 Defa okundu. Diğer yazılarımı da oku süper yazarım :)

||||

Ali Çömez
Ali Çömez

Kaldırımda yürürken beyaz çizgilere basmamaya çalışan, Sabah yüzünü yıkarken dirseklerinden su sızmasından nefret eden, Dönerle ayranı aynı anda bitirebilen, son dakikada otobüsü kaçırsada grur yapıp arkasından koşmayan... bir insanım :)

View all posts

43 Comments

 1. Makalen çok hoşuma gitti abi inşallah her şey gönlünce olur. Her yazını okuyan insanın anlattıklarından bir şey çıkarmasını umut ediyorum.

  • Ertuğrul Ertuğrul

   Adam bırakmış işi gücü herşeyden çekilmiş ne başarısı 😀

 2. Sektörden çıkman oldukça üzücü, hedeflerine ulaşamamana da ayrıca üzüldüm, zor bir karar. Yazıda paylaştığın deneyimlerinde oldukça iyi, benimde eklemek istediğim bir deneyimim var.

  En çok sevdiğimiz yani hakkımda en çok şey bilen kişi konusu çok kritik, ben hayatımda en büyük hasarı bu konuda yaptığım yanlış insan seçimi ile aldım. 16 yıllık en yakın arkadaşım yaptığım işe ortak etmedim diye tavır alıp kazandım paradan pay almak istemesi ve -hiç bir şey yapmadığı halde bir miktar vermeme rağmen yetinmedi- bende sert bir şekilde hayatımdan çıkardım. Sonuç olarak 16 yıldır beni tanıyor olmanın gücü ile hayatımda bir çok dostumun çıkmasına neden oldu, müşterilerimi bile olumsuz etkileyip kaçırdı. Üstelik ben bunu akrabalarımı ve dostlarımı kaybettikten sonra fark ettim, her şey bitti derken intikam aldığını/alabileceğini hiç düşünmedim ve düzelmesi mümkün olmayan seviyelere varmıştı. Üstelik kin beslercesine olayın üstünden 6 ay geçtikten sonra acısını çıkarmak için harekete geçti -belkide aha rahat hareket etmek için askere gitmemi bekledi-. Ben burada çıkarmam gereken en büyük ders ile benim yanımda başkalarının arkasından konuşan ve laf taşıyan birinin aramız kötü olduğunda benim arkamdan konuşacağı ve söylemediğim şeyleri bile söylemiş gibi taşıyabileceği idi.

  Uzun zamandır görüşemedik, yarın bir görüşme yapalım 😉

  • Murat uzun zamandır bu sektörde yim birçok şey yaşadım senin değindiğin ve benim konu içinde yazdığım o kısım çok önemli.
   İnşallah görüşürüz saygılar sevgiler.

 3. Onur Onur

  Hayırlısı olsun Ali uzun zamandır tanırım seni efendi dürüst adamsın ne iş yapsan başarırsın.
  Konu içinde verdiğin tavsiye de çok iyi. İnternetden çekilirken milleti dolandırıp gidenler de var senin gibiler de..
  Üzüldüm ama hakkında hayırlısı olsun.

 4. eminonder eminonder

  Real’de başarılar

 5. her güzel şeyin bir sonu vardır… önce kodespa sonra sen. herşey gönlüne göre olsun sende ogünde tanıdığım en dürüst en iyi insanlardansınız. her şeyin en güzelini hak edenlerdensiniz. yeni yolunda başarılar 🙂 zamanında bana vermiş olduğun tavsiyeler 🙂 tavsiyelerini uygulayanlar zarar etmez

  • Çok teşekkür ederim Sami, İyi ki tanıdım dediğim insanlardansın, Eyvallah.

 6. hayirlisi olsun Ali, Blogunun tekrar acilmasina cok sevindim .

 7. Yaşadığın olayları çok detaylı ve güzel bir şekilde anlatmışsın kardeşim. Seni bilen zaten biliyor nasıl bir insan olduğunu. Hakkında hayırlısı olsun inşallah, benim yapabileceğim bir şey olursa her zaman elimden geleni yapmaya çalışırım aklında olsun.

  Bu bloğuda kapatma 🙂 her zaman olmasa da zaman zaman yaz. Buralarda olduğunu bilelim. Allah karşına iyi insanlar çıkartsın inşallah.

  • Çok teşekkür ederim Gökhan Abi. Yaşadığım bazı sorunlar var onları çözmek ve artık sakin bir hayata başlamak istiyorum.
   Bloğu da kapatmıştım ama sağolsun takipçim varmış 3-5 tane neden kapattın dediler dayanamayıp açtım tekrar :))
   Karşıma da iyi insan çıkıyor tabi nadir de olsa senin gibi değerli abiler kardeşlerim var buralarda 🙂

 8. Onur Şahin Onur Şahin

  Makele hoş olmuş kardeşim eline sağlık. Hayat tecrubelerini bizimle paylaştığın içinde teşekkür ederim

 9. Ali kardeşim selamlar,
  Herşeyin bir sonu olduğu gibi bu işlerinde malesef bir sonu var. Seni çok iyi anlıyorum. Çektiğin sıkıntıların büyük kısmını bende çekiyorum. Fakat bunu bir şekilde özel hayat – internet şeklinde dengelemeye çalışıyorum da nereye kadar böyle gider bilinmez. Takip ettiğim sayılı kişilerden birisin. Dolayısıyla böyle bir karar da senin için sevindim açıkçası. Çünkü hayat gerçekten klavye den ibaret değil. Dışarıdaki hayat bizi biz yapan hayat. yolun bahtın açık olsun kardeşim.

  • Selamlar Başkan,
   İyi dileklerin için sonsuz teşekkürlerimi sunarım. İnternet ve normal hayat ikileminden kurtuldum artık bilgisayar açmıyorum diyebilirim.
   Bu aralar marangozun yanına girdim şimdilik çırak olarak çalııyorum ilerde beki ustalık olur 🙂
   Hayatımdan memnunum. Birçok kişi tarafından değişik bakışlara maruz kalıyorum etrafımdakilerden böyle acıyarak bakmalar vs Şirket sahibiyken marangoz çırağı oldu vs gibi. Bazıları da diyormuş haram para milleti dolandırmış internetten 😀 bazıları da diyormuş o paralarla karıya kıza gitti ondan bu hale düştü :)))

   Ne desem bilemiyorum başkan. Hakkımızda hayırlısı olsun…

 10. Seni geç tanıdım ama kaybetmek takdir edersin ki üzücü olur. Bence bu kararını yeniden gözden geçir ve geçmişini bir çırpıda silip atma. Bu kadar efendi bir adam bulmak sektörde çok zor. Yine de kararın kesinse en azından blog yazarak devam edersin diye düşünüyorum. Bari blog kalsın 🙂

  Her şey gönlünce olsun.

  • Eyvallah abi güzel düşüncelerin için teşekkür ederim. Hayırlısı böyleymiş diyelim..

 11. Merhabalar,
  çok özgün ve harika olmuş yazınız.
  3cü nasihatınızı uyguluyoruz))
  6cı da seçimimizi yaptık baştan.
  Bir sorum olucaktır, 14cü nasihatınızı uygulamakla ilgili biriyle mi çalışıyım yoksa kendim mi üretiyim sosyal medya pazarlama konusunda. Azeriyim ve ingilizceye tüketiyorum onları türkçeye nasıl aktarma mı önerirsiniz?
  Teşekkürler.

  • Merhabalar,
   Öncelikle yazımı okuyup yorum yaptığınız önerilerimi dikkate aldığınız için teşekkür ederim.
   Konuya gelecek olursak hayalinizi sizden başkası yaşayıp sizin gibi yansıtamaz ancak tabiki yardım alabilirsiniz hedefe ulaşmanız hızlanır.

 12. Tekrar hoşgeldiniz , sanırım şu kişisel sorunlar ve web sektörü biraz birleşince bayıyor insanı gerçekten severek yapsakta farklı bir yorgunluğu var bu işlerin sizce de öyle sanırım. Sağlıcakla kalın.

 13. Her son yeni bir başlangıçtır. Bunu uygulayan biri olarak söylüyorum. Gerçekten hayatta her yol için başarını dilerim. Nerede hayırlısı ise orası olsun. Güzel gaza getiren sözlerde var. Yazını beğendim.

 14. Evet, her son yeni bir başlangıçtır 🙂 Dövmesini de vücudum da seve seve taşıyorum…

 15. Bitti denilen her şeyin sonunda daha güzelleri bizi bulur.

 16. Her son bir başlangıç tabi öyle düşünmek lazım yoksa yaşamının anlamı kalmaz, teşekkürler

 17. Keep up the fantastic piece of work, I read few articles on this internet site and I think that your weblog is real interesting and has lots of superb information.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir