Genel / Kişisel · 29 Mart 2017 5

#Hosting Kontrol Panelleri
Hosting Kontrol Panelleri

Merhabalar değerli dostlarım bu yazıda Hosting Kontrol Panelleri inceleyeceğim ve bunlar içinde En iyi Hosting kontrol paneli hangisidir artıları ve eksileriyle karşılaştıracağım.

Öncelikle bu yazıyı yazmaya başlama sebebimi söylemek isterim ki benim gibi düşünenler rahat karar versinler.

Dostlar 2010 2011 yıllarından bu yana hosting işleriyle ilgileniyorum ilk zamanlar reseller ardından vps sonrasında ise sunucu vs derken bu günlere geldik. Bu zorlu süreçte birçok hosting kontrol paneli deneme imkanım oldu test ettim kullandım ve şu anda hangisini kullanıyorum bu soruların cevabını aşağıya neden sonuç ilişkisi içinde vermeye çalışacağım.

1- WHMCS

Hosting Kontrol Panelleri

Whmcs yani Web Hosting Manage Complate Solution kısaltmasından türetilmiş müşteri ve hosting yönetim sistemidir bu alanda oldukça eski olan panel bu sektörde neredeyse %70 – 80 oranında söz sahibi diyebilirim yani aklınıza gelen birçok Hosting firması bu sistemi kullanıyor.

Whmcs tamamen kapalı kaynak kodlu olup herhangi bir hata olduğunda sizin kendi çabalarınız ile düzenleme gibi bir şansınız yok malesef olan biten her boku whmcs destek ekibine bildiriyorsunuz şu da var ki berbat bir destek ekibi var.   oluşturulan destek mesajına şu zamana kadar 6 saatten önce cevap aldığımı görmedim 🙂 yani siz bu işte zirveyi oynayan bir firmasınız dimi 15 kişilik ekibiniz varsa yapın bu ekibi 20 kişi bu destek süresini kısaltın dimi yani.

Bunlar Paraya tapan kişiler ve paraya tapan bir firma arkadaşlar WHMCS kullanacak kişi-firmanın cebinde para sayısı bilinmeyecek ki whmcs ile rahatlıkla çalışsın kesinlikle fakir işi değil.

Özelleştirme ve yapılandırma konusunda oldukça esnektir binlerce tema ve binlerce eklenti-modül bulabilirsiniz yine aynı şekilde onlarca firmanın ödeme yöntemi ile ödeme alabilirsiniz bu alanlarda oldukça iyidir.

Türkçe dil desteği ile rahatlıkla kullanabilirsiniz Yönetim paneli ve müşteri paneli Türkçe dil desteği sunuyor.

Ürün ve hizmet konusunda sorun yaşamazsınız dilediğiniz gibi yapılandırma yapıp ürün ekleyip ürün özellikleri vs dilediğiniz gibi özellikler belirleyebilirsiniz gerçi bunu hemen hepsinde yapabilirsiniz yani bunu bir + olarak görmeyin 🙂

Whmcs Yeni sisteme geçti ve bu nedenle artık müşteri sayısına göre ücret (lisans) veriyor bunu dikkate almak zorundasınız 🙂

Whmcs Sitesi: Whmcs

2- HostBill

Hosting Kontrol Panelleri

Beyler Araba sekterönde Mercedes ne ise Hosting sektöründe de HostBill aynen odur işte yani dostum senin benim gibi açlıktan nefesi kokanların işi değil HostBill kullanmak 🙂 biraz şeydir yani kaba tabiriyle sağlam bir malzeme ister kullanmak isteyende bilmem anlatabildim mi ?

Arkadaşlar whmcsden farklı olarak destek sistemi oldukça güzeldir yani parasının hakkını kesinlikle veriyor bu konuda endişeniz olmasın karşılaşılan herhangi bir hata ile anında iletişime geçip anında çözüm alırsınız buna emin olun.

İçinde kendi bünyesinde zaten onlarca eklenti ve modülleri barındırıyor ödeme yöntemi yine aynı şekilde çok geniş kapsamlıdır yukarda dedim ya hostbill kullanmak sağlam malzeme ister diye he işte o malzeme varsa zaten hostbill kullanacak adam bu yazıyı okuyacağını sanmıyorum yani ihtiyacı olduğu her ne ise verir parasını her türlü yaptırır 🙂 senin benim gibiler de biyerde indirim olsa da üşüşsek tepesine diye bekleriz kupon ararız sağda solda 😀

Türkçe dil seçeneği müşteri kısmında sağlıyor admin kısmı için sağlamıyordu sanırım şu anda bunun için kesin bilgi vermek istemem ki yanlış olmasın arkadaşlar.

Eğer madidyatta sorununuz yoksa kesinlikle kullanılması gerekir diye düşünüyorum. zaten birkaç seçeneği var datacenter, hosting, cloud şeklinde lisanslarını alabilirsiniz ancak normal kullanıcıları aşırı kasar.

Hostbill sitesi: Hostbill

3- BoxBilling

Hosting Kontrol Panelleri

Boxbilling bu sektörde pek kullanılmasa da yine ben de burdayım denilecek kadar bilinen ve yine 4-5 büyük firma tarafından hala desteklenip ve kullanılan bir sistemdir.

Bir dönem kullanmışlığım oldu aslında küçük işletmeler için ideal yani kullanılabilir ancak geleceği olmadığı için erken vazgeçmek zorunda kaldım.

Kullandığım bu süre zarfında en çok ve sürekli aldığım hata  admin panel şifresini kabul etmiyordu 2013-14 te kullandım sanırım ve o zamanlarda defalarca bildirmeme rağmen ilgilenen olmamıştı şu anda ne durumda herhangi bir bilgim yok.

Whmcs ve hostbill gibi kapalı kaynağa sahip değildi yani geliştirme işlemini firmadan devralıp ben kendim geliştireceğim diyebilirsiniz tabi bunu da tek başına yapmaya çalışmayın sakın 🙂  neyse bu kısım beni ilgilendirmez.

Diğer 2 sistemden kat kat daha ucuz olması nedeniyle kullanılabilir bir ortam sunuyor belirli bir müşteri sayısına ulaşana kadar ücretsiz kullanım imkanı sağlıyordu şimdi hala öyle mi bilmiyorum.

Boxbilling sitesi: BoxBilling

4-HostBilling

Hosting Kontrol Panelleri

Arkadaşlar Hostbilling diğerlerinden farklı olarak lisanslı satış yapmıyordu Codecanyonda bir döndem satılıp çok kısa sürede satıştan kaldırılan bir sistemdi hemen aldım kaçırmadım 🙂 size net şekilde söyleyebilirim ki  kullandığım en sade en temiz hosting yönetim sistemiydi yani fazladan hiç bir araç eklenti modül vs vs hiç kafa karıştırmadan sadece işinizi yapabileceğiniz çok sempatik ve güzel şeker gibi bir sistemdi.

Ödeme yöntemi olarak paypal ve banka transferi vardı ancak bilirsiniz ki şu anda Türkiyede paypal kapalı gerçi paypal açık olsa da bu sistemi bulamazsınız satışı durduruldu dediğim gibi he ilaki isteyen olursa elimdeki arşivden alıp verebilirim ama geliştirme veya devamlılık konusunda kesinlikle size yardımcı olacak kimse yok kesinlikle kendi başınızın çaresine bakarsınız ve kodlama tipi de oldukça eski yani arkadaşlar 🙂

neyse dediğim gibi bu sistemi buraya ekleme sebebim ben kullandım çok güzel çok sade ve temiz bir sistem ancak günümüz standartlarına kesinlikle uygun değil.

5- BILLmanager

Hosting Kontrol Panelleri

Bu sistem hakkında pek bilgim yok kullanmadım ancak yine azımsanmayacak kadar kullanıcısı olduğu için buraya eklemem gerektiğini düşündüm.

Ek olarak demo kullandığımda ise oldukça geniş bir kullanım alanı var kesinlikle işlerinizi halledebilirsiniz alanında gözle görülür bir şekilde iş yürütebilirsiniz destek sistei nasıl bilmiyorum dediğim gibi kullanmadım.

Konu ile ilgili olarak yabancı kaynaktan çeviri yaparak biraz bilgi aldım ekleyeyim onu da aşağıya;

BILLmanager, ticari bir Linux tabanlı faturalandırma platformudur. Ana özelliklerinin yanı sıra, bağlı programlar, kuponlar, promokodlar gibi yerleşik pazarlama fırsatlarına sahiptir; cPanel veya ISPmanager gibi kontrol panellerini barındıran  çeşitli entegrasyonlar vardır, PayPal, Skrill veya 2CO gibi ödeme ağ geçitleri ve düzinelerce alan adı tescil firmalarıyla entegrasyonu bulunur.


En ilgi çekici özelliklerden biri, BILLmanager’ın, 50 kullanıcıyı yönetmek için kullanılabilen, tamamen işlevsel olan ücretsiz sürümünde bulunmasıdır. Prim fatura çözümü kullanmak ve başlatma maliyetlerini en aza indirmek isteyen başlangıç sağlayıcıları için gerçekten ideal olabilir.

Billmanager sitesi: BillManager

6-ClientExec

Hosting Kontrol Panelleri

Arkadaşlar clienexec bu piyasada uzun yıllardır olmasına rağmen bir türlü canım ısınmadı gerek kontrol paneli gerekse değişik yapısı nedeniyle bir türlü ısınamadım ve kullanmadım ama whmcs alternatifi olarak uzun zamandır bu piyasada varlığından haberdarım.

Diğer sistemlerden farklı olarak dilerseniz kendi sistemleri üzerinden sizin satış yapmanıza izin veriyor yani bloggerin blog altyapısı gibi düşünebilirsiniz örneğin ali.clientexec.com üzerinden satış ve müşteri yönetimi yapabilirsiniz isterseniz biraz daha fazla ücret ödeyip kendi domaininizi onların sistemine bağlayabilirsiniz veya herşey bende olacak derseniz 85$ karşılığında tüm geliştirme ve değişiklik iznini alıp herşeyi siz devam ettirebilirsiniz.

Demo olarak incelemek istersniz kendi sitesi üzerinden demoyu inceleyebilirsiniz kullanımını önerir miyim ? whmcs kullanmak istemiyorsanız hostbill’e o kadar para vermem diyorsanız bu sizin işinizi görür oldukça rahat ve hızlı bir sistem biraz araştırdığımda oldukça olumlu yazılar okudum.

ClientExec sitesi: ClientExec

7-Blesta

Hosting Kontrol Panelleri

Blesta aynı şekilde hosting piyasayında adından söz ettirecek kadar deneyimli sabit kullanıcıları vardır. Blesta, profesyonel müşteri yönetimi, faturalandırma ve destek yazılımıdır. Modüler tasarım, Blesta’nın web barındırma şirketleri, web tasarımcıları, geliştiricileri ve çok daha fazlasını içeren çok çeşitli iş türleri için çalıştığı anlamına geliyor. Blestanın admin paneli diğerlerinden biraz daha kolay kullanılabilir şekilde yapılandırılmış dolayısıyla kullanım ve yönetimi whmcs hostbill veya diğerlerine göre çok daha rahattır.

Yine ücret kısımları var buralara değinmeye gerek yok zaten tümü ücretli zaten.

Blesta Sitesi: Blesta

Arkadaşlar bunlar dışında birçok Hosting yönetim sistemi olmasına rağmen eklemeye bile gerek duymuyorum diğerleri tamamen sizin için zaman kaybı olur denemeye bile gerek olmadığını düşünüyorum tabiki hata payım olabilir siz kullanmışsınızdır önerebilirsiniz veya benim kullanmayıp gözden kaçırdığım olabilir onları da yorum olarak iletirseniz kesinlikle diğer kullanıcılara faydalı olabileceğini düşünüyorum.

Kısacası arkadaşlar değerli dostlar sonuca gelecek olursak size aşağıdaki şekilde bir sıralama yapmak sanırım doğru olur.

1- Ücret konusunda sorununuz yoksa kesinlikle HostBill diyorum.

2- Ücrette aşırıya kaçamam ama işlerim tam olsun diyorsanız kesinlikle WHMCS diyorum.

3- işim görülsün yeterli abartmaya gerek yok müşteri kitlem belli bu işten gelecek beklemiyorum sabit müşterilerim olacak derseniz Blesta veya ClientExec kullanabilirsiniz.

Bu yazı Hosting sektörüne ilk giren veya girmeyi planlayan firma veya kişiler için ideal bir kaynak olması niteliğinde hazırlanmıştır.

İyi çalışmalar dilerim.