LXC vs Docker

Share

LXC vs Docker

Docker vs LXC tartışmasıyla dev ve test ortamları da dahil olmak üzere BT operasyonlarını göz önüne almalıyız.  BSD, BT Operasyonları üzerine odaklanmışken, Docker geliştirme ve test organizasyonlarına odaklanmıştır.

Sonuç olarak, Docker, büyük kurulum üsleri ve ekosistem ortaklarıyla birlikte, bu çözüm için özel olarak geliştirilmiş gelişmiş araç ve tesislerin yanı sıra, konteynırlaştırmayı piyasaya sunmak için önemli bir yol kat etti. Bu neden? Docker, aşağıdakileri sağlayan bir çözümle çok erken pazara girdi:

 • Uygulamaları ve tüm bağımlılıklarını paketleyip sunmanın basit bir yolu, bunlardan biri de sorunsuz uygulama taşınabilirliği ve mobilite sağlar.
 • Nispeten kolay kullanım ve düşük yönetim gereksinimleri.
 • Zengin araçlar ve araçlar grubu.
LXC vs Docker

Donatör Paradigması

Liman avantajları:

 • Bir kabı, Docker araçları ile kolayca yönetilen tek bir işleme indirgiyor.
 • Bu faaliyetleri manuel olarak tekrarlama gereğini önemli ölçüde basitleştirmek ve ortadan kaldırmak için uygulama yapılandırmasını ve teslimat karmaşıklığını kapsüller.
 • Önemli uygulamalar için konteynırları kullanmanın birçok yönü için güçlü bir destekleyici kullanıcı topluluğu sağlar.
 • Durum bilgisi olmayan ve mikro hizmetler tabanlı uygulamaların yanı sıra veritabanları, mesaj veriyolu, vb. Gibi birçok durum bilgisi olan uygulamalar için son derece verimli bir hesaplama ortamı sağlar.
 • Katmanları kullanır ve Docker görüntülerini çok hafif hale getirmeye yardımcı olan depolama sürekliliğini devre dışı bırakır.
 • Birçok grup, özellikle de Dev ve Test, mikro hizmet-tabanlı üretim ortamları tarafından başarılı bir şekilde kullanılır.
 • İş ortağı ekosistemleriyle etkileşim kurmak için hacim, ağ ve kimlik doğrulama için eklenti mimariyi destekler.

Liman sınırlamaları:

Kapları, ana bilgisayarın IP adresini paylaşma ve seçilebilir bir bağlantı noktası yoluyla kapsüle erişim sağlama gibi standart bir ana bilgisayardan farklı şekilde davranır. Bu yaklaşım, cron, ssh, cinlere ve günlük kaydına benzer Linux araçlarına erişmek için gereken geleneksel uygulamaları ve yönetim araçlarını kullanırken yönetimle ilgili sorunlara neden olabilir.
Katmanları kullanır ve depolama sürekliliğini devre dışı bırakır ve bu da disk altsistemi performansının düşmesine neden olur.
Konteyner yerine oturma durumunda hacim yönetiminin sınırlı olması nedeniyle durum bilgisi olan uygulamalar için ideal değildir.
İşletim prosedürlerinde yapılan değişiklikleri anlamak için yöneticilere biraz eğitim gerektirebilir.
Kabinde çalıştırılacak uygulamada değişiklikler gerektirebilir.
Docker, BT iş yüklerinin çoğunluğu için niçin benimsenmedi?

Sınırlamalar ve yukarıda özetlenen sorunlar nedeniyle, BT endüstrisi daha operasyonel ve kurumsal uygulama dostu olan başka bir konteyner teknolojisi türü için arama yaptı. LXC daha eski bir konteynırlaştırma teknolojisi olmasına rağmen, LXC’yi liman otoritesi tartışmalarını başlatarak birincil bir seçenek olarak tekrar ortaya çıkmıştır, çünkü:

Aslında kendi ana bilgisayar adını, IP adresini, dosya sistemlerini ve tam OS init.d’si olan hafif bir VM’dir ve doğrudan SSH erişimi sağlar.
Neredeyse tüm kullanım durumlarında, çıplak metal kadar ve geleneksel VM’lerden daha iyi performans gösterir; özellikle de uygulama paralellikten yararlandığında.
Bir veya daha fazla çok işlemli uygulamayı verimli bir şekilde çalıştırabilir.
OS’in kendisi tarafından desteklenen, Linux’a özgü, son derece kararlı, güvenilir ve verimli bir konteyner teknolojisi.
LXC tabanlı bir konteyner, performansı veya operasyonel kullanım kolaylığını ödemeksizin neredeyse tüm Linux tabanlı bir uygulamayı çalıştırabilir. Bu, LXC’yi, performansa duyarlı, veri yoğun kurumsal uygulamaları kapsayıcı hale getirmek için ideal bir platform yapar.

LXC Paradigması

LXC’nin Faydaları:

 • Linux ortamında bulunan tüm özellikleri ve yetenekleri destekleyen “normal” bir işletim sistemi ortamı sağlar.
 • Geleneksel VM’ye çok benzer şekilde davranır ve bu nedenle bazı kuruluşlar için giriş için daha düşük bir engel oluşturur.
 • Uygulamanın dağıtıldığı değişiklik yapılmasını gerektirmez.
 • Katmanları destekler ve Copy-On-Write klonlama ve enstantaneleri etkinleştirir ve aynı zamanda dosya sistemi etkisizdir.
 • Kaplara erişmek için basit, sezgisel ve standart IP adreslerini kullanır ve ana bilgisayar dosyasına tam erişim sağlar.
 • Statik IP adresleme, yönlendirilebilir IP’ler, çoklu ağ aygıtlarını destekler.
 • Tam kök erişimi sağlar.
 • Kendi ağ arabirimlerinizi oluşturmanıza izin verir.

LXC Sınırlamaları:

 • Docker’ın yaptığı gibi yaklaşık olarak üretken veya tepki veren kullanıcı topluluğu yoktur.
 • Farklı Linux dağıtımı boyunca tutarsız özellik desteği. LXC öncelikle Canonical tarafından Ubuntu platformunda korunuyor ve geliştiriliyor.

Özetle

LXC’yi Docker tartışmasını tamamlamak için hem Docker hem de LXC hem Dev / Test’te hem de Üretim’de kullanılmaktadır ve ileri teknoloji taşıyan liderlerin kullanmaları için güçlü nedenler vardır.

Bir konteyner türünün diğerine kıyasla seçilmesi, işletme kullanımı durumuna ve uygulama türüne özgüdür. Docker, yeni web ölçekli, mikro servis uygulamaları veya optimize edilmiş Dev / Test organizasyonları oluşturmak için harika bir platform ise LXC konteynırları, geleneksel hypervisor tabanlı sanallaştırmaya hafif, sıfır performans etkisi sağlayan alternatifler sunar ve bu nedenle I / O için daha uygundur yoğun veri uygulamaları.