Press "Enter" to skip to content

Nginx satıldı!!

Aynı adı taşıyan çok popüler açık kaynaklı web sunucusunun da arkasında bulunan en önemli yazılım şirketlerinden biri olan NGINX , yaklaşık 670 milyon dolar değerinde bir anlaşma yaparak rakibi F5 Networks tarafından satın alındı .

NGINX hiç duymadığınız bir isim olmasa da gerçek şu ki, her gün bir fotoğraf gönderirken, video akışı izlerken, çevrimiçi mal satın alırken veya iş yerinizde uygulamalarınıza giriş yaparken NGINX’i kullanıyorsunuz.

NGINX dünyadaki en yoğun web sitelerinin yarısından fazlasına güç veriyor. The Hacker News dahil olmak üzere bugün İnternet’teki sitelerin çoğu ve Instagram, Pinterest, Netflix ve Airbnb gibi yüz binlerce uygulama NGINX kullanan web sunucularında barındırılıyor.

NGINX web sunucusu, dünyada yalnızca en çok kullanılan üçüncü sunucudur – yalnızca Microsoft ve Apache’nin ardında ve Google’ın önünde. Kısacası, bugün bildiğimiz internet, NGINX olmadan olmazdı.

F5, NetOps ve DevOps’u Köprülemek için NGINX’i Satın Aldı

F5 Networks, işletmelerin yazılımlarını ve web uygulamalarını güvence altına almasına ve yönetmesine yardımcı olan bulut ve güvenlik uygulama altyapısında endüstri lideridir.

F5 ve NGINX, geliştiricilerin Amazon Web Servisleri, Microsoft Azure ve diğer en iyi bulut bilişim servisleri gibi mega bulut hizmetleri için modern uygulamalar geliştirmelerine yardımcı olmak için ödemeli premium hizmeti NGINX Plus’ı sunmaya başladığında rakip oldu.

Bu yüzden kazanım mantıklı geliyor.

F5 Başkanı ve CEO’su François Locoh-Donou, “F5’in NGINX’i satın almasını, yazılımımızı ve çoklu bulut dönüşümünü hızlandırarak büyüme rotasını güçlendiriyoruz” dedi.

“F5’in NGINX’in önde gelen yazılım uygulama sunumu ve API yönetimi çözümleri, DevOps topluluğunda benzersiz güvenilirlik ve marka bilinirliği ve devasa açık kaynak kullanıcı tabanı ile performans, kullanılabilirlik ve yönetimi geliştirmek için dünya çapında uygulama güvenliği ve zengin uygulama hizmetleri portföyünü bir araya getirerek “NetOps ve DevOps arasındaki uçurumun bir kurumun çoklu bulut ortamında tutarlı uygulama hizmetleriyle köprülenmesini sağlıyoruz.”

F5 Networks, küresel satış gücünü, kanal altyapısını ve iş ortağı ekosistemini, NGINX satış fırsatlarını işletmeye ölçeklendirmek için de kullanacağından satın alım NGINX’e de fayda sağlayacak.

NGINX CEO’su Gus Robertson , satın almayı ilan eden bir basın açıklamasında , “F5’in teknoloji, açık kaynak projesi ve toplum için ve NGINX’i başarılı kılan aile için harika bir ev olacağına inanıyorum.” Dedi .

“NGINX’in açık kaynaklı yenilikçiliğinin gücünü F5’in ADC liderliğine ve kurumsal erişimine ekleyerek bu yolculuğa devam etmekten heyecan duyuyorum. F5, DevOps için tasarlanan çözümlerle derinlik kazanırken, NGINX on binlerce müşteriye ve iş ortağına erişim ile genişlik kazanıyor. ”

Pazartesi günü yayınlanan basın açıklamasında , F5 Networks, NGINX’in tüm hisselerini toplam işletme değeri için yaklaşık 670 milyon $ ‘lık “belirli ayarlamalara tabi” olarak edinme planlarını açıkladı.

F5 Networks, devralım kapandıktan sonra NGINX markasının San Francisco’daki merkezi gibi kalacağını ve NGINX CEO’su Robertson ve kurucuları Igor Sysoev ve Maxim Konovalov’un NGINX’e liderlik etmeye devam edeceğini açıkça belirtti.

Birleşme kapandıktan sonra, Robertson F5’in kıdemli liderlik ekibine katılacak ve doğrudan Locoh-Donou’ya rapor verecek.

Hem F5 Networks hem de NGINX’in yönetim kurulları, 2019’un ikinci takvim çeyreğinde kapanması beklenen devralma anlaşmasını onayladı.

Makale tamamen çeviri dir, kaynak ; https://thehackernews.com/2019/03/f5-networks-acquires-nginx.html

Bu yazı 115 Defa okundu. Diğer yazılarımı da oku süper yazarım :)

||||

Ali Çömez
Ali Çömez

Kaldırımda yürürken beyaz çizgilere basmamaya çalışan, Sabah yüzünü yıkarken dirseklerinden su sızmasından nefret eden, Dönerle ayranı aynı anda bitirebilen, son dakikada otobüsü kaçırsada grur yapıp arkasından koşmayan... bir insanım :)

View all posts

4 Comments

  1. ilk defa duydum bu ismi sanal alemde ama ne paraya satılmış.
    acaba bizim klavyedeki f5 onlarmı tasarlamıs nedir anlamadım kı hiç duymadığımız firma bu kadar para ediyor 😀

    • Nginx mi duymadın F5 Networks mü ? her ikisi de oldukça köklü.

  2. ben bunun yerine litespeed kullanmayı tercih ediyorum. nginx bana çok karmaşık ve sorunlu gibi geliyor. gerçi çok büyük firmalar kullanıyorsa vardır bi bildikleri tabiki. yinede bence ucuza gitmiş.

  3. Sizden öğrenmiş olduk ilk olarak, hiçbir webmaster forumunda da paylaşılmaması gerçekten ayrı bir skandal..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir