Nmcli Nasıl Kurulur ve Yapılandırılır ?

Şubat 28, 2020
Share

Nmcli Nasıl Kurulur ve Yapılandırılır ?

nmcli nedir?

nmcli, Ağ Yönetimi Komut Satırı Arayüzü anlamına gelir ve NetworkManager uygulamasını yönetmek ve ağın durumu hakkında rapor vermek için kullanılan bir araçtır. Nm-applet veya diğer benzer grafik istemcilerin yerine kullanılabilir. nmcli, ağ bağlantılarını görüntülemek, oluşturmak, silmek, düzenlemek, etkinleştirmek, devre dışı bırakmak ve ağ cihazı durumunu kontrol etmek ve görüntülemek için kullanılır.

Tipik kullanımlar şunlardır:

Betikler: Ağ bağlantılarını manuel olarak yönetmek yerine NetworkManager’ı nmcli aracılığıyla kullanın. nmcli, komut dosyası sürecine daha sağlıklı bir şekilde uyan kısa bir çıktı biçimini destekler. NetworkManager’ın ağ olaylarına yanıt veren “dispatcher scripts” olarak adlandırılan komut dosyalarını bile çalıştırabileceğini unutmayın.

Sunucular, başsız makineler ve terminaller: nmcli aracı, ağ bağlantılarını oluşturma, silme, düzenleme, başlatma ve durdurmanın yanı sıra ağ durumunu görüntüleme dahil olmak üzere NetworkManager’ı grafiksel bir kullanıcı arayüzü olmadan kontrol etmek için kullanılabilir.

Ön Koşullar

Her kurulumdan önce, tüm paketlerin mevcut tüm yükseltmelerini uygulayın.

apt-get update && apt-get upgrade

Kurulum

Sistem güncellendikten sonra, nmcli’yi kurmak için bu komutu çalıştıracağız.

apt-get install network-manager

“Devam etmek istiyor musunuz?” sorusu sorulduğunda “y” tuşuna basın. [Y/n]”. Kurulum tamamlandıktan sonra bu komut ile Ağ Yöneticisini başlatabiliriz.

systemctl start NetworkManager.service 

Daha sonra, aşağıdaki systemctl komutunu kullanarak Ağ Yöneticisinin sistem açılışında başlamasını sağlayacağız.

systemctl enable NetworkManager.service

Bu kadar. Teşekkürler.

 

Yandex.Metrica