Genel · 12 Ekim 2016 19

#Okul sadece Zaman kaybı
Okul sadece Zaman kaybı

Okul sadece Zaman kaybı

Okul sadece Zaman kaybı, Evet yanlış duymadınız arkadaşlar, Okul dediğimiz kurumlar sadece gençlerimizin hayatlarını, zamanlarını çalan beton yığınlarından başka birşey değil.

Gelin bu yazıyı bana yazdıran sebepleri inceleyelim haklı mıyım haksız mıyız birlikte görelim ?

Öğretilmesi gereken temel İnsani değerler öğretilmiyor.

Gerçekten Bilgi verilmiyor ve Ar-Ge desteği yok ayrıca gelişime dair birşey öğretilmiyor.

Kişisel hak ve özgürllükler öğretilmiyor aksine bunlara nasıl tepkili insan yetişir bu öğretiliyor.

Zararlı maddeler Kötü alışkanlıkların en hızlı çoğalıp yayıldığı yer buralar (Okullar)

Birde bu okullardan mezun olarak yetiştirilip İnsanlığa  /  Hayata atılanlar var ki dramatik kısım aslında orada, ama konumuz orası değil.

Şimdi sırayla gidelim İnsani değerler öğretilmiyor dedik peki anlamı nedir bu cümlenin, Öncelikle insanlık

Okul sadece Zaman kaybı

dediğimiz kavram insanı insan yapan kavramlar vardır sevgi saygı toplumsallaşma kişisel hak ve özgürlükler vs vs işte öğrenci okulda bu değerleri gerçek manada öğrenmiyor kimse tutup öğretmiyor hatta aksine okullarda bu tür sevgi saygı kavramlarından çok Askeri disiplini andıran Egoizm var, Çünki bu okullarda öğretmen olabilmek için yıllarını vermiş KPSS illeti ile uğraşmış o kadar beklenti sonucunda atanmış Öğretmenler var aslında kendileri açısından bakarsak haklılar da…

Ar-Ge dedik, nedir bu ar-ge ?

Araştırma ve geliştirme (veya kısaca Ar-Ge) OECD tarafından, “bilgi dağarcığını artırmak amacıyla sistematik olarak sürdürülen yaratıcı çalışma ve bu bilginin yeni uygulamalar yaratmak için kullanılması” olarak tanımlanmıştır.[1] Araştırma ve geliştirmenin üç bölümü vardır:[1]

Detaylı şekilde Wikipedia‘da bakabilirsiniz.

Araştırma geliştirme dediğimiz ar-ge okullarda yok, Aslında hemen her okula bir bilgisayar sınıfı, bir gizik sınıfı, bir kimya sınıfı mevcuttur hiç bir okul diğerinden alt kalmak istemez ancak okullardan çıkarılan bu sınıflardan çıkarılan projelere bakarsanız ? fossss tamamen boş yani tamamen normal sınıf olarak kullanılan tüpler bilgisayarlar ve diğer alet edavatlar var ve işin garip yanı bu alet edavatlara öğrencilerin dokunması yasak 🙂 yani düşünsenize kimya sınıfındaki tüplere öğrencilerin dokunması yasak olan bir eğitim sisteminde okumanın mantığı nedir ?

Zararlı maddelerle mücadele demişiz peki neler bunlar ? Uyuşturucu alkol sigara gibi toplum olarak zararlı gördüğümüz  madde kullanımıdır, Peki bu maddelerle mücadele nasıl ? Okullarda bu tür madde kullanan gençler ile mücadele aynen u şekildedir,

Öğretmen; Gençler sınıfınızda sigara kullananlar var kimler olduğunu gayet iyi biliyyoruz bu arkadaşlar kendini biliyor zaten en yakın zamanda ailelerine bu hareketleri bildirilecektir. ve biraz da tehdit içerikli biraz sağlık içeirkli dramatik cümleden ileri gitmez.

Okul sadece Zaman kaybıAma tutup bir öğretmen gelip bu gencin yanına neden sigara içiyorsun derdin sıkıntın mı var demez ? dediğini varsayalım (Ali onlar dert değil boşver takma daha büyük meseleler var geleceğine odaklan sigarayı bırak)

Genel olarak okullardaki eğitim sistemine zaten girmiyorum ki hemen herkes biliyor hepimiz en basit de olsa lise-ünv bitirmişizdir.

Pekii kendimden örnek vereyim Ünv ilk gittiğim yıl hatta yanlış hatırlamıyorsam ilk derste öğretmenin dediği kelime “Gençler hepiniz okumak için memleketlerinizden buraya kadar gelmişsiniz güzel ama bu bölümen mezun olunca tekniker olarak alacağınız maaş Asgari ücret….”

Lan zaten orada 2-4 yıl harcamadan bir tekstil fabrikasında alacağım ücret asgari ücrettir 🙂 Yani okumam için bir sebep kaldı mı ki ? Şahsen bu kelimeden sonra zaten okumamak için sebep arayan bana bahane oldu ve okulu bıraktım. Şöyle düşünün 2 yıl orada kalacağım okuyacağım farklı memleket farklı ortam kısaca tamamen hayatın içinde yapayanlızsıız liseden yeni mezun bir çaylaksınız, Akbabaların içinden leş koparmaya çalışıyorsunuz ?? Yedirmezler koçum…

Pekii ne olacak bu düzen ? Düzenin ne olacağına dair bir bilgim yok lakin, benim düşüncem şudur arkadaşlar;

Okumak için hevesli değilseniz, Hedefinniz yoksa okul ile alakalı örn (Polis, Avukat, Mühendis vb) gibi meslek dallarını seçecekseniz okumanızı şiddetle tavsiye ederim. İnsan hayali için hedefi için yaşar yaşamalıdır da zaten.

Ama tuttunuz meslek lisesinde dandik bir elektrik bölümünde not ortalaması 0-1-2 olarak gelen bir öğrenci iseniz okul sizin için tamamen bir zaman kaybıdır. Okumayın net bir dille söylüyorum Okumayın.

Okul sadece Zaman kaybıEn basit örnek lise 1 deolduğunuzu varsayarsak lise 4 yıl siz lise 1 den itibaren bir otomobil tamircisi yanında çıraklığa başlarsanız ilk yıl çırak 2. yıl kalfa hadi 3. yıl da kalfasınız ama 4. yıl ustasınız arkadaşlar ve emin olun alacağınız maaş Usta olarak günlük 100 TL ve aylık 3bin TL yapar ki bu memur maaşından fazladır.

Peki okuduğunuzu düşünelim,

Lise 4 yıl, Bitti çabaladınız bir şekilde bitirdiniz, Ünv adam akıllı bir bölüm ile işe yarar bir Ünv’de okumak için sağlam puan gerekir ki Lisedeki eğitimi az çok biliyoruz bu düzendeki eğitim ile mümkün değil, 1 yıl dershane hadi olmadı 2 yıl dershane olsun. 4 yıllık bir Türkçe Öğretmenliği bölümünü güzel bir ünv’de kazandığınız, 4 yıl da orada gitti.

Geldik KPSS mevzusuna ki orada zaten ilk yıl aldıız aldınız yoksa kafadan 3 yıl gidecek, Hadi alamadınız diyelim 3 yıl da kpss ? ardından atandınız ve öğretmenlik yapıyorsunuz 🙂 herşey tıkırında peki yaş kaç oldu ?

Hepsini geçtik toplamda 22-25 yıl arası okuyorsunuz en düşük yaş olarak 28 diyelim, 8 yaşındn sonra Sırayla düşünelim hayatı yaşamak için kısacası asıl hedef evlilik için sağlam kariyer için çabalayıp öğretmen oldunuz ya hani Ev alacaksınız araba alacaksınız gelin hesaplayalım 200Bin TL ev 50bin TL araba 70Bİn TL evlilik masrafları 🙂 320 Bin tl peki öğretmen maaşı kaç tel 2200 TL hadi ek ders filan 3000 olsun 🙂

Şimdi hiçbirşey yemeden 320 Bin tl kazanmak için bir öğretmen 26 yıl civarında çalışması gerekiyor :)))))

Farklı birşey söylememe gerek yok diye düşünüyorum.

Peki farklı açıdan bakalım olaylaraÇocuk 15 yaşında çırak olarak başladı 19 yaşında usta ve 3000 tl maaş 🙂

arada yaklaşık 10 yıl var hani yine aynı hesaplamaları yapmayalım yine siz düşünün 19 yaşında 3000 tl ile hayatı yaşamak birde 3000 tl için 29 yaşına kadar dirsek çürütmek var ki mecazi değil gerçek anlamda dirsek çürütüyorsunuz.

Aslında suç ne öğretmende ne öğrencide, Suç bu düzende, Ama düzene yapacak hiçbirşey yok sadece hayatınızı iyi değerlendirmek için en iyi kararı siz verin.

Kısaca diyorum ki dostlar Okul sadece Zaman kaybı…

Zaman değerli geri dönüşü yok…