Kurulumlar · 4 Nisan 2018 0

#OpenLiteSpeed ve CyberPanel Nasıl kurulur ?
OpenLiteSpeed ve CyberPanel Nasıl kurulur ?

CyberPanel‘i bir tıklamayla OpenLiteSpeed’de LSCache ile birlikte nasıl kurulacağını göreceksiniz dostlar.

OpenLiteSpeed, LiteSpeed tarafından geliştirilen ve geliştirilmesi sürdürülen yüksek performanslı, olay odaklı bir açık kaynak web sunucusudur.

LSCache nedir?

LSCache, OpenLiteSpeed web sunucusuna doğrudan yerleştirilmiş tam sayfa önbellektir, Varnish’e benzer ancak daha verimlidir, çünkü LSCache kullanıldığında ters proxy katmanını kaldırır.

LSCache WordPress Eklentisi!

LiteSpeed aynı zamanda OpenLiteSpeed web sunucusu ile iletişim kurarak dinamik yükü ön plana çıkaran, yük süresini büyük ölçüde azaltan, performansı artıran ve sunucunuza daha az yük getiren bir WordPress eklentisi geliştirdi.

Tüm bunları sunucunuza dilerseniz tek bir satır komut ile kurabilirsiniz işte cyberpanel buna olanak sunuyor (Gerçi diğer paneller de sunuyor ama neyse konumuz cyberpanel 🙂 )

Cyber Panel Kurulum

Not: CyberPanel sadece CentOS 7 ve üzeri sürümlerle uyumludur 6x sürümlerinde kurulum yapılmaz yapılsa dahi sorun yaşarsınız.

Cyberpanel Kurulum için centos 7 kurulmuş sunucuya root olarak giriş yaptıktan sonra aşağıdaki komutu tek seferde yapştırıp enter yapmanız yeterli.

sh <(curl https://cyberpanel.net/install.sh || wget -O - https://cyberpanel.net/install.sh)

Kurulum biraz sürecektir.

Kurulum tammalanınca aşağıdaki şekilde size bilgi verecek SSH’ta

###################################################################
CyberPanel Successfully Installed         
Visit: https://ip-adresiniz:8090        
Username: admin                  
Password: 1234567                 
###################################################################

Şimdi giriş için ip-adresiniz:8090 olarak giriş yapın;OpenLiteSpeed ve CyberPanel Nasıl kurulur ?

Şükürler olsun ki ücretsiz panellerden Ehcp dışında Türkçe olan bir panel daha var ve yine şükürler olsun ki bu panel oldukça güzel CyberPanel 🙂 Admin için dil seçimi yapıp giriş yapın.

OpenLiteSpeed ve CyberPanel Nasıl kurulur ?

Panel kurulumu bittikten sonra hemen test için bir film sitesini bu sunucuya taşıdım sunucu özelliklerini de beirteyim;

2gb Ram / 2CPU / 20gb Disk ve tabiki Kodespa.Net kalitesi 🙂

Birkaç gündür bu yazzıyı yazmadan önce sunucuyu test ediyorum yukarda da belirttiğim gibi Film sitesi var ve WordPress değil cache yapmayan bir video scripri kurulu durumda ve inanın ki gerçekten performans mükemmel.

Şmyle ki ücretsiz panel cwp yerine bu kullanılabilir. Eksileri de var tabiki daha yolun çok başında ama dediğim gibi kullanılabilir şu anda.

Oy vereek olsaydım eğer 10/7 alırdı benden kesilen 3 ise geliştirilmesi gereken kısımlar yani belki aşırı basit olmasına odaklanmış olabilirler ancak birçok özellik eklenmesi gerekecek.

Unutmadan eklemeliyim, WordPress kurulumu panelde direkt olarak yapabilirsiniz LSCache ile birlikte kurulur tabiki kurulumdan sonra tüm güncellemeleri yapmayı unutayın.

Sormak istediğiniz birşey olursa yorum yazın arkadaşlar.