Kişisel · 6 Mart 2017 19

#Payitaht Abdülhamid Hakkında
Ubuntu 22.04'te Fail2ban Nasıl Kurulur ve Yapılandırılır

Merhaba arkadaşlar, bu yazıda Payitaht Abdülhamid dizisi hakkında birkaç şey söylemek istedim.

Önce şunu belirteyim ki arkadaşlar kesinlikle tv seyreden bir insan değilim, lise 2 de ilk bilgisayarımı aldığım andan itibaren tv ile alakamı kesmişimdir çok nadiren tv seyrederim bazen tv açarım kenarda ses yapsın diye ben bilgisayarda işimi hallederim.

Şimdi gelelim asıl konuya Payitaht Abdülhamid dizisine, Arkadaşlar yine aynı aynı mantık bugün gün içi saat1-2 civarlarında bilgisayarda oturmuş maillere bakarken trt1 de bu diziye denk geldim aslında kulak misafiri denilebilir 🙂 biraz zaman takıldı işte kendi halinde dizi devam ederken yavaş yavaş gözüm takılmaya başladı yani bilgisayarı açıp ses yapsın diye tv izliyor gibi hissettim kendimi ve bu uzun zamandır ilk kez oldu diyebilirim yani dikkatimi çekmesi güzeldi.

Hemen gugıl amcaya sordum neymiş film zart zurt ayakları yaptıktan sonra ve trt’de olması zaten biraz daha kaliteli olacağını düşündürttü ama yine de çekimser’im.

Bu arada unutmadan bunu da belirteyim ki Osmanlı Padişahları içinde en sevdiğim 2. padişahtır “2. Abdülhamid” tabi ilk sırada Yavuz Sultan Selim gelir 🙂 Aslında hepsi mükemmel padişahtır veya hiçbiri beş para etmez diyemem sonuçta aynı dönemde yaşamadık ancak bu iki padişahın hayatları bana her zaman değişik gelmiş ve ilgimi çekmiştir, dizinin de ilgimi çekmesinin bir sebebi de bu olabilir yani sevdiğim idolümün dizisinin yapılması 😛

Neyse arkadaşlar Diziyi biraz araştırdım ki daha 2. bölümdeymiş ve bugün seyrettiğim kısım Abdülhamid’e suikast kısmıydı merak ettim iyice, neyse nasıl bu dizi işe yarar mı yoksa bir zamanların Kerhane dizisi olan muhteşem Yüzyıl gibi birşey mi diye düşünürken Youtube üzerinden filmi açmış ve izliyor olmamın komikliğine takıldım 🙂 Dizinin genel anlamda nasıl olduğu konusunda fikir araştırması yaparken Diziyi izlerken buldum kendimi.

Arkadaşlar sonuca gelirsek Dizinin ilk bölümünü izledim bana kalırsa İdeal yani gideri var ancak şu da bir gerçek ki bu dizide yaşananları tam manasıyla anlamak için 2. Abdülhamid’in hayatını az biraz biliyor olmanız sizin için iyi olacaktır zira standart yaz dönemi aşk dizileri gibi basit bir konusu yok. Ne kadar anlaşılır çekseler ne kadar her kesime hitab etse de yaptıkları yapmaya çalıştıkları kişi sıradan bir insan değil 2. Abdülhamid han bitmiş denilen Osmanlıyı 33 yıl ayakta tutan bir padişah, yani bu dizi ekibinin işi gerçekten çok zor.

Filmde konu edilmeyen bazı geçiş sahneleri bana çok amatörce geldi yani döneimiz youtuber’larından herhangi birinin edit’i gibi basit olmuş bazı kısımlar çok düşük bütçeli olmuş mesela bir çatışma sahnesi bu kadar basit olmamalı 1985 dönemine ait western filmleri bile daha ustaca çekilmiştir belkide. dediğim gibi ilk bölüme bakarak bunları söyledim ancak tabiki yeni başladılar ekip tam oturmamış olabilir yeni elemanlar olabilir vs vs vs….

Arkadaşlar başrolde Abdülhamid’i canlandıran Bülent İnal gerçekten layıkıyla bu benzetmeye yakışmış ve bu ismin ağarlığının farkında olduğunu düşünüyorum gerçekten güzel iş çıkarıyor.

Mahmut paşa karakteri Hakan Boyav dizide bana çok cıvık geldi belki diğer izleyicilerin beğendiği birisi olabilir ne kadar ünlü tanınmış olduğu umrumda değil bu tür filme böyle bir adam olmamış açıkçası,

Evet arkadaşlar dizi hakkında genel eleştirilerim bu kadar 🙂 Ancak dizi genel anlamda bakacak olursak yukarda dediğim gibi yıllarca tv seyretmeyen biri olarak ilgimi çekmesi ve kesinlikle devamını izleyecek olmam benim açımdan beğenildiğini gösteriyor.

Puanlamaya gelecek olursak 10 üzerinden 8 veririm diğer 2 ise yukarda belirttiğim efect ve geçişler bölümünden kesitim 🙂

Filme ait detaylı bilgileri EsFilm’in kendi sitesinden bulabilirsiniz bakmak için Payitaht Abdülhamid Detaylar

Ayrıca Payitaht Abdülhamid filminin oyuncuarı listesine de buradan ulaşabilirsiniz:  Payitaht Abdülhamid Oyuncuları

Eğer tarihi anlatan bir film kitap veya dizi varsa zaten kaçırmayın ancak kalitesini araştırın 🙂 düşünün ki ben de bir Gazneli Mahmud’u anlatan kitap yazabilirim ancak içindeki bilginin doğruluğundan ben yazarı olarak şüpheye düşerim 😉 umarım demek istediğimi anlamışsınızdır.

Sağlıcakla kalın arkadaşlar görüşmek üzere.