6 Mar, 2017

Payitaht Abdülhamid Hakkında
" Payitaht Abdülhamid Hakkında "

Merhaba arkadaşlar, bu yazıda Payitaht Abdülhamid dizisi hakkında birkaç şey söylemek istedim.

Önce şunu belirteyim ki arkadaşlar kesinlikle tv seyreden bir insan değilim, lise 2 de ilk bilgisayarımı aldığım andan itibaren tv ile alakamı kesmişimdir çok nadiren tv seyrederim bazen tv açarım kenarda ses yapsın diye ben bilgisayarda işimi hallederim.

Şimdi gelelim asıl konuya Payitaht Abdülhamid dizisine, Arkadaşlar yine aynı aynı mantık bugün gün içi saat1-2 civarlarında bilgisayarda oturmuş maillere bakarken trt1 de bu diziye denk geldim aslında kulak misafiri denilebilir 🙂 biraz zaman takıldı işte kendi halinde dizi devam ederken yavaş yavaş gözüm takılmaya başladı yani bilgisayarı açıp ses yapsın diye tv izliyor gibi hissettim kendimi ve bu uzun zamandır ilk kez oldu diyebilirim yani dikkatimi çekmesi güzeldi.

Hemen gugıl amcaya sordum neymiş film zart zurt ayakları yaptıktan sonra ve trt’de olması zaten biraz daha kaliteli olacağını düşündürttü ama yine de çekimser’im.

Bu arada unutmadan bunu da belirteyim ki Osmanlı Padişahları içinde en sevdiğim 2. padişahtır “2. Abdülhamid” tabi ilk sırada Yavuz Sultan Selim gelir 🙂 Aslında hepsi mükemmel padişahtır veya hiçbiri beş para etmez diyemem sonuçta aynı dönemde yaşamadık ancak bu iki padişahın hayatları bana her zaman değişik gelmiş ve ilgimi çekmiştir, dizinin de ilgimi çekmesinin bir sebebi de bu olabilir yani sevdiğim idolümün dizisinin yapılması 😛

Neyse arkadaşlar Diziyi biraz araştırdım ki daha 2. bölümdeymiş ve bugün seyrettiğim kısım Abdülhamid’e suikast kısmıydı merak ettim iyice, neyse nasıl bu dizi işe yarar mı yoksa bir zamanların Kerhane dizisi olan muhteşem Yüzyıl gibi birşey mi diye düşünürken Youtube üzerinden filmi açmış ve izliyor olmamın komikliğine takıldım 🙂 Dizinin genel anlamda nasıl olduğu konusunda fikir araştırması yaparken Diziyi izlerken buldum kendimi.

Arkadaşlar sonuca gelirsek Dizinin ilk bölümünü izledim bana kalırsa İdeal yani gideri var ancak şu da bir gerçek ki bu dizide yaşananları tam manasıyla anlamak için 2. Abdülhamid’in hayatını az biraz biliyor olmanız sizin için iyi olacaktır zira standart yaz dönemi aşk dizileri gibi basit bir konusu yok. Ne kadar anlaşılır çekseler ne kadar her kesime hitab etse de yaptıkları yapmaya çalıştıkları kişi sıradan bir insan değil 2. Abdülhamid han bitmiş denilen Osmanlıyı 33 yıl ayakta tutan bir padişah, yani bu dizi ekibinin işi gerçekten çok zor.

Filmde konu edilmeyen bazı geçiş sahneleri bana çok amatörce geldi yani döneimiz youtuber’larından herhangi birinin edit’i gibi basit olmuş bazı kısımlar çok düşük bütçeli olmuş mesela bir çatışma sahnesi bu kadar basit olmamalı 1985 dönemine ait western filmleri bile daha ustaca çekilmiştir belkide. dediğim gibi ilk bölüme bakarak bunları söyledim ancak tabiki yeni başladılar ekip tam oturmamış olabilir yeni elemanlar olabilir vs vs vs….

Arkadaşlar başrolde Abdülhamid’i canlandıran Bülent İnal gerçekten layıkıyla bu benzetmeye yakışmış ve bu ismin ağarlığının farkında olduğunu düşünüyorum gerçekten güzel iş çıkarıyor.

Mahmut paşa karakteri Hakan Boyav dizide bana çok cıvık geldi belki diğer izleyicilerin beğendiği birisi olabilir ne kadar ünlü tanınmış olduğu umrumda değil bu tür filme böyle bir adam olmamış açıkçası,

Evet arkadaşlar dizi hakkında genel eleştirilerim bu kadar 🙂 Ancak dizi genel anlamda bakacak olursak yukarda dediğim gibi yıllarca tv seyretmeyen biri olarak ilgimi çekmesi ve kesinlikle devamını izleyecek olmam benim açımdan beğenildiğini gösteriyor.

Puanlamaya gelecek olursak 10 üzerinden 8 veririm diğer 2 ise yukarda belirttiğim efect ve geçişler bölümünden kesitim 🙂

Filme ait detaylı bilgileri EsFilm’in kendi sitesinden bulabilirsiniz bakmak için Payitaht Abdülhamid Detaylar

Ayrıca Payitaht Abdülhamid filminin oyuncuarı listesine de buradan ulaşabilirsiniz:  Payitaht Abdülhamid Oyuncuları

Eğer tarihi anlatan bir film kitap veya dizi varsa zaten kaçırmayın ancak kalitesini araştırın 🙂 düşünün ki ben de bir Gazneli Mahmud’u anlatan kitap yazabilirim ancak içindeki bilginin doğruluğundan ben yazarı olarak şüpheye düşerim 😉 umarım demek istediğimi anlamışsınızdır.

Sağlıcakla kalın arkadaşlar görüşmek üzere.

 

Bu yazı 2312 Defa okundu, Beğendiyseniz üstteki benzer yazıları okumanızı öneririm, isterseniz site içinde farklı içerikleri arama yapabilirsiniz.

Ali Çömez / Slaweally

Kaldırımda yürürken beyaz çizgilere basmamaya çalışan, Sabah yüzünü yıkarken dirseklerinden su sızmasından nefret eden, Dönerle ayranı aynı anda bitirebilen, son dakikada otobüsü kaçırsada grur yapıp arkasından koşmayan... bir insanım :)

 1. Kazım ÖLMEZ dedi ki:

  Ben anlamam bu işlerden Aly 😀

 2. €r@l ÇÖMEZ dedi ki:

  Efferim Ali Çömez..

 3. sami dedi ki:

  Dizi kadrosu kaliteli tarihçi olarak mustafa armagan yer alıyor iyi bir iş çıkacak. Benimde çok hoşuma gitmesine ragmen senin gibi amatörce basit buldum gerçi ben herkesin öve öve bitiremediği diriliş ertuğrulu da basit buluyorum… çok severek izlediğim yabancı vikings dizisi gibi sağlam bir dizi yapamadık orda istanbulun fethini cevirip paris kuşatması olarak kullandılar veya yine bir yabancı game of thrones dizisi ailelerin iktidar savaşı buda tarihte en belirgin türkler arasında var yani yabancılar bizim tarihimizi alıp cevirip çokta güzel diziler yapıyorken biz hala gerideyiz… benim bu kaliteli bekleyişim belkide devlet televizyonu olduğundan kaynaklanıyor yinede çok iyi özellerdeki aşk dizilerinedense veya trtnin eski kalitesiz yayınlarına göre trt güzel bir hızla gelişiyor buraya nasıl geldim bilmiyorum galiba suyu fazla kaçırdım 😀 😀 😀

  • Ali Çömez dedi ki:

   Sami, Yavuza verdiğim cevap aslında senin yorumun için de geçerli oluyor, bütçe mevzusu var benim düşüncem.
   Ayrıca sezonluk aşk dizileri izlemektense gider maymun belgeseli izlerim daha iyi 🙂 yabancıların dizileri konusuna gelince aslında yine bütçeye dönüyor olay 😉

 4. Kanka nekadar güzel olursa olsun ertuğrulun yerini tutamaz 😀 😀 forever diriliş ertuğrul 😀

  • Ali Çömez dedi ki:

   Yok Yavuz Diriliş’in birkaç bölümünü izledim ilgimi çekmedi, ayrıca Diriliş’in bütçesi ile bu filmin bütçesi aynı değildir eminim 🙂 zira biraz ilgi görürse ciddi yatırım alarak daha güzel efect kullanabilirler 😉

 5. adblue iptali dedi ki:

  Bu tarz dizilerde bütçeyi iyi ayarlamak lazım , yatırım yapılırsa karşılığını alır diye düşünüyorum

 6. Sıkılmadan okudum, okurken sonu nasıl geldi anlamadım dahi. Çok teşekkürler

 7. Turan Ak dedi ki:

  Sosyal medyadan gördüğüm üzere kimi zaman tarihi ögeler farklı şekilde yansıtılıyor bu konuda bilginiz var mı acaba?

  • Ali Çömez dedi ki:

   Filmi daha izleyemedim malesef ama izlediğim kadarıyla birkaç saçmalık gördüm ama bir muhteşem yüzyıl ile Osmanlının yıldızını kerhaneden çıkarmayan filme göre bu film başyapıt diyebiliriz 🙂

 8. Serhat Gören dedi ki:

  Filmle ilgili yorumlarınız en yakın zamanda bekliyorum, Muhteşem Yüzyıl’ı hiç beğenmemiştim, büyük ihtimal film sonrası yorumlarımız da benzer olacak.

 9. Lazerci dedi ki:

  Abdulhamit’in kurtlarla dansı diye bir kitap var okumanızı tavsiye ederim. Teşekkürler

 10. sohbet dedi ki:

  Güzel anlatım olmuş teşekkürler. Çok güzel bir dizi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Spam olmadığınızı doğrulamak için aşağıdaki alana slaweally yazın