Plesk’te PostgreSQL Uzaktan Erişim Hakkında Her Şey

Share

PostgreSQL uzaktan erişim, birçok kullanıcı için oldukça arzu edilir. PostgreSQL, son teknoloji ürünü, kurumsal sınıf ve açık kaynaklı bir ilişkisel veritabanı sistemidir. Sırasıyla ilişkisel ve ilişkisel olmayan SQL ve JSON sorgulamasını destekler.

PostgreSQL, MS Windows ve Linux gibi çeşitli UNIX sunucusu türleri dahil olmak üzere hemen hemen her platformun işletim sisteminde çalışır. Birçok platform PostgreSQL uzaktan erişimini de destekler.

PostgreSQL nedir?

PostgreSQL, SQL dilini kullanan ve  güçlü, açık kaynaklı bir nesne-ilişkisel veritabanı sistemidir. Karmaşık veri iş yüklerinin güvenli depolanmasını ve ölçeklenmesini adım adım atmak için çok sayıda etkileyici yetenek sunar.

PostgreSQL, UC Berkeley’deki POSTGRES projesi çatısı altında başlayarak, 1986 yılına kadar uzanan bir soyağacı oluşturmuştur. Çekirdek platformu, onu geliştirmek için otuz yılı aşkın girdiden yararlandı.

Bu, PostgreSQL’e uzaktan erişimin bu kadar çok kullanıcı için çekici olmasının birkaç nedeninden sadece biridir.

PostgreSQL’in sağlam mimarisinin güvenilir olduğu bilinmektedir. Verileri korur, güçlü özellikler sunar, genişletilebilir ve sürekli olarak akıllı yollar bulan ve daha da geliştiren özel bir açık kaynak topluluğu tarafından desteklenir.

2001’den beri ACID ile uyumlu olan PostgreSQL, işletim sistemlerinin çoğunda mutlu bir şekilde çalışacaktır. Çok kullanılan PostGIS coğrafi veri tabanı genişleticisi gibi etkileyici ekstralara sahiptir. PostgreSQL’in artık birçok kişi ve kuruluş için tercih edilen açık kaynaklı ilişkisel veritabanı olması şaşırtıcı değildir ve bu da PostgreSQL uzaktan erişim ihtiyacını daha da açıklamaktadır.

PostgreSQL, geliştiricilere uygulama oluşturmada yardımcı olmayı amaçlayan çok sayıda özellik sunar. Diğerleri, yöneticilerin verilerin bütünlüğünü korumasına ve hataları tolere eden ortamlar oluşturmasına yardımcı olur. En büyüğünden en küçüğüne kadar, kullanıcıların hepsini daha etkili bir şekilde yönetmelerine yardımcı olma konusunda son derece yeteneklidir, öyleyse neden PostgreSQL’e uzaktan erişim istemiyorlar.

Açık kaynak, bunun için bir kuruş ödemeniz gerekmediği anlamına gelir, bu da popülaritesine katkıda bulunmasına yardımcı olmuştur, ancak bu kadar çok sadık hayran çekmede işin büyük kısmını yapan sağlam özelliklerdir.

Örneğin, kendi veri tipi tanımlarınızı oluşturmanıza, kendi işlevlerinizi oluşturmanıza, hatta diğer programlama dillerinde yazılmış kalem kodlarını bile veritabanınızı yeniden derlemenize gerek kalmadan oluşturmanıza olanak tanır!

PostgreSQL, geleneksel özelliklere aykırı olmadığı veya kötü mimari seçimlerine neden olabileceği durumlarda SQL standardına uymaya çalışır. Ara sıra hafif sözdizimsel veya işlevsel farklılıklar olsa da, SQL standardının gerektirdiği sayısız özelliği destekler. Uygunluğa yönelik ek çabalar ileriye dönük olarak uygulanacaktır. Eylül 2021’in sürüm 14 yayınından itibaren PostgreSQL, SQL:2016 Core uyumluluğu için 179 yasal özelliğin en az 170’i ile uyumluluk göstermektedir. Bunu yazarken, bu standarda tam olarak uyan tek bir ilişkisel veritabanı yoktur.

PostgreSQL, Plesk ile Nasıl Bütünleşir?

PostgresSQL’e uzaktan erişim, Plesk kullanıcıları için soru işaretleri yaratıyor. Plesk doğası gereği veritabanına dayalıdır, bu nedenle bileşenleri tarafından kullanılan çeşitli veritabanı hizmetlerini kolaylaştırabilecek bir veritabanı sunucusu gerektirir. Örneğin, bazı veritabanları Plesk web postasının barındırılmasına yardımcı olur. Diğerleri, müşteri web siteleri APS uygulama veritabanlarına ihtiyaç duyduğunda içeriği depolayacaktır.

Tüm Plesk kurulumları, veritabanı yönetimine yardımcı olacak bir dizi araç sağlar ve Linux için Plesk, PostgreSQL (PostgreSQL uzaktan erişimini kolaylaştırmak için) dahil olmak üzere çeşitli veritabanlarıyla çalışabilir. Plesk, Plesk’in yerleşik olduğu cihazda bulunan veritabanı sunucularıyla etkileşime girebilir, ancak Plesk ayrıca harici makinelerdeki veritabanı sunucularına bağlanabilir. PostgreSQL veritabanlarınıza erişmesi gereken bir uzak uygulamanız varsa bunu yapmak isteyebileceğiniz Plesk aracılığıyla mümkün olduğunca PostgreSQL’e uzaktan erişim.

Plesk PostgreSQL Uzaktan Erişim

Çoğu durumda, kullanıcıların, veritabanının çalıştığı sunucuda çalışmayan başka bir geliştiricinin yazılım araçları aracılığıyla veritabanlarına bağlantıları kolaylaştırması gerekir. Uzak sunucuların ve ana bilgisayarların Plesk hesabınızın PostgreSQL veritabanlarına bakabilmesi için Plesk PostgreSQL uzaktan erişimini ayarlayabilirsiniz.

Plesk İçinde PostgreSQL Uzaktan Erişimi Açma
PostgreSQL sunucusuna uzaktan erişimi açmak için:

SSH üzerinden PostgreSQL sunucusuna bağlanın.

Şuna benzemesi gereken uygun komutu yazarak postgresql.conf dosyasının konumunu alın: /var/lib/pgsql/data/postgresql.conf:

psql -U postgres -c 'SHOW config_file'

postgresql.conf dosyasını açın ve sonuna şu satırı ekleyin:

listen_addresses = '*'

pg_hba.conf dosyasını bulun:

grep pg_hba.conf /var/lib/pgsql/data/postgresql.conf
/var/lib/pgsql/data/pg_hba.conf

burada /var/lib/pgsql/data/postgresql.conf 2. adımın çıktısındaki dosyadır

Bu satırı /var/lib/pgsql/data/pg_hba.conf dosyasının sonuna ekleyin:

host samerole all 202.0.113.2/32 md5

202.0.113.2/32, bağlantıya izin verdiğiniz uzak IP’dir. Aynısını 0.0.0.0/0 belirterek herhangi bir IP’den yapabilirsiniz.

Kimlik doğrulama yöntemi, istemcinin çift MD5 karma kimlik doğrulama parolası bulmasını gerektiren md5’tir.

Örnek 1 veritabanından Slaweally kullanıcısı yalnızca örnek 1 veritabanına erişebilir.

Ek kimlik doğrulama yöntemleri hakkında bilgi edinmek için PostgreSQL belgelerine bakın.

Değişiklikleri uygulamak için PostgreSQL sunucunuzu yeniden başlatın: Plesk > Araçlar ve Ayarlar > Hizmetler

PostgreSQL bağlantı noktası özelleştirilmediyse, belirli IP’lerin erişim kazanmasına izin vermek için güvenlik duvarında 5432 bağlantı noktasının ayarlanabileceğini unutmayın.

Anlamadığınız yer olursa yorumda belirtin lütfen.