Radore elektrik kesintisi hakkında

Share

Merhabalar arkadaşlar, son zamanlarda gündemde olan Radore’in elektrik kesintilerinden bahsedeceğim şahsi olarak düşüncelerimden..

Öncelikle olay nedir ne değildir bilmeyenler için kısaca özet geçeyim;

28 Nisan Cumartesi Radore’de gece sabaha karşı 4.30 civarında bir elektrik kesintisi olmuş 37 dk’lık bir kesinti.

aynı gün saat 17:00 civarında yeni bir kesinti 3 saat 25 sürdü.

5 Mayıs Cumartesi 01:03 ve 02:07’de yeni bir elektrik kesintisi (bakım zart zurt deseler de kesildi)

Toplamda 4 saat 6 dakika‘lık kesinti.

Şimdi gelelim konumuza,

Arkadaşlar bildiriğiniz gibi Radore Türkiyede en yenilikçi Datacenter olarak kendini tanıtıyor her konuda son teknolojiyiz kralız diyor ama geçtiğimiz hafta boyunca hiç te öyle olmadıklarını net bir şekilde anlamış olduk.

Bu sektörde bu şekilde kesintiler olabilir bunu kimse yadırgayamaz Allah yapısı olmayan mekanik ürünler sonuçta ve her ürünün bir yaşam süresi var buraya kadar sorun yok yani bir UPS arızalanabilir kimse bunu inkar edemez önemli nokta şu ki bu UPS arızalandığında senaryo nasıl olmalıdır ?  (UPS sadece örnek içindir bu bir jeneratör de olabilir basit bir kapı kilidi de olabilir)

Radore’nin kriz durumunda ne yapacağını bilen yetkili arkadaşa ihtiyacı olduğunu düşünüyorum yukarda bahsettiğim gibi bu tür mekanik sorunlar olabilir kimse yardırgayamaz ancak bu felaket döneminde nasıl hareket etmeniz gerektiği konusunda her zaman ikinci planınız olması gerektiği düşüncesindeyim.

Peki radore bu durumu nasıl açıklıyor hemen paylaşayım ve pişkinliklerini siz de görün.

Bundan sonra ne olacak?

Yaşanan son vakalarla birlikte TIER II veri merkezimizde bu yılki toplam kesinti zamanımız 4 saat 6 dakika, uptime oranı % 99,95 olmuştur. Yukarda belirtildiği üzere Uptime Institute verilerine göre TIER II için kabul edilen oran %99,75’tir. (Radore TIER III Veri Merkezi %100 uptime ile hizmet vermeye devam etmektedir.)

  • Benzer arızalarda daha çabuk geri dönüş için ek senaryo ve manevra imkanları geliştirilecek.
  • Termal kamera ile yapılmakta olan kontroller sıklaştırılacak.
  • Otomasyon ve alarm sistemleri bu tür aksaklıkların erken tespit edilmesini sağlayacak şekilde yapılandırılacak.
  • Yeni düzenleme ve güçlendirmelerin devreye alınması için önümüzdeki tarihlerde kısa süreli bir çalışma daha yapılması planlanmaktadır. Bu çalışmanın tarihi, süresi ve kesinti riski önceden müşterilerimizle paylaşılacaktır.

Bunlara ek olarak, yapılabilecekler ve konu hakkındaki her türlü geri bildiriminizi Radore Yönetim Ekibi tarafından takip edilen [email protected] ‘a göndermenizi rica ederiz. Bu çerçevede, yaşanan aksaklıktan ötürü bir kez daha derin üzüntülerimizi bildirir, gösterdiğiniz anlayışınız için teşekkür ederiz.

Yazının tamamına buradan ulaşabilirsiniz: Radore teknik arızası

Bu durumda hala kendilerini savunacak kadar yersiz gevşek bir açıklama bana göre. Tier 3 için Uptime oranı %100 diyorlar ancak yazı içinde belirttikleri; Sabah gerçekleşen kesinti sırasında, TIER III Veri Merkezi’nde kullanılan donanımların bazılarının TIER III anlayışına uygun olmayan şekilde, tek güç kaynaklı ve sadece B güç hattına bağlı olmaları sebebiyle güç kesintisi oluştu. dolayısıyla tier3’te de kesinti yaşandı.

Peki Radore tarafında durum bu şekilde rahatlıktan ve gevşeklikten ibaretken diğer taraftan olaya bakalım (Radore müşterileri tarafından)

Hosting sektöründe Uptime’ın ne kadar önemli olduğunu biliriz en basit olarak bir e-ticaret sitesinde 10 dakikalık kesinti bile binlerce ₺ kayıp yaratabilirken Radore’de yaşanan bu sorun sırasında radore’den hizmet alan e-ticaret sitelerinde erişim sıkıntısı yaşandı kısa bir kesinti değil 10dk’lık kesinti değil toplam 4 Saat 6dk’lık kesinti peki bu süre zarfında yaşanan maddi kayıpların sorumlusu kim ?

Diğer yandan Radore’de sunucu barındıran Hosting firmaları ve bu firmalardan hizmet alan müşterilere ne oldu ? hemen açıklayayım;

Müşterinin sitesinde erişim sorunu var -> Hosting firmasıyla iletişime geçer ruh haline göre bağırıp çağırabilir önemli verileri gittiyse küfredebilir (bunlar yaşanan olaylar) -> Hosting firması Radore’ye ulaşır sorunu öğrenir çözüm ? çözüm yok net cevap yok ucu açık cümleler -> tekrar müşteriye döner ve “Veri merkezinden kaynaklı sorun nedeni ile erişim sıkıntısı yaşıyoruz BİZİMLE İLGİSİ OLMAYAN BİR DURUM ” gibi açıklama yapar müşteriye -> Müşteri burada ne yapacak ? r10, wmaracı, diğer sosyal medyalarda Xhosting firması patladı gitti bumm….

Olay Radore’de sunucu barındıran hosting firmasının başına kaldı. (Örneklerini bolca gördük geçtiğimiz günlerde)

Peki müşterinin zararı – hosting firmasının zararı Radore’yi etkiler mi umrunda olmaz çünkü %99.95 uptime oranları var tier2 için sorun istemiyorsan Tier3’e geç..

Bu durumda Hosting sektörünün en kötü durumlarından birine şahit olduk malesef Sayfa.net hizmetine son verdiğini kendi sitelerinden açıkladılar, umarım bu kapanış değil sadece ara verme olur kendileri ile hiçbir ilgisi olmayan nedenlerden dolayı bu sektörden çekilmelerini istemem doğrusu.

Konuya yazacak o kadar çok şey var ki aslında ama gerek yok sadece yazık oldu…

Bu arada şöyle bir durum da var geçtiğimiz aylarda Dünyanın en büyüklerinden OVH’ta elektrik kesintisi oldu o da baya uzun bir süre kapalı kaldı onlar hakkında da aynı şeyleri düşünüyorum sadece şu anda radore’nin açıklamalarına ve sonrasında sayfa.net’in kapanmasına istinaden burada radore’yi hedef aldım.

Neyse müşteri olarak kendi yedeklerinizi her zaman kendiniz alın.

İyi çalışmalar dilerim….