SEO · 18 Temmuz 2017 6

#Seo için önemli sıralama hataları
Seo için önemli sıralama hataları

Merhabalar değerli dostlar, Bu yazıda değerli dostum Yavuz’un Seo için Altın niteliğinde Seo için önemli sıralama hataları yazısını sizinle paylaşmak istedim gerçekten okumaya değer ve kesinlikle bilinmes ve yapılmaması gerekenleri anlatmış.


Google ve diğer arama motorlarında arama sonuçlarında üst sıralarda yer almak her blog sahibinin ulaşmayı hedeflediği amacıdır. Fakat bazen sonuca hızlı ulaşmak adına sabırsızca davranarak tüm emeğimizi ortadan kaldırabilecek seo yanlışları yapma tehlikesi ile karşı karşıya kalabiliyoruz.

Peki sizin blog geleceğinizi riske edebilecek seo hataları nelerdir?Arama motoru optimizasyonu konularında birkaç makale okuduysanız eğer whit hat ve black hat kavramlarını duymuşsunuzdur.

White hat: Organik yöntemlerle yapılan çalışmayı

Black hat : Daha çok arama sonuçlarını manipüle ederek yapılan çalışmayı ifade eder.

Ve adından da anlaşılacağı üzere her zaman için tercih edeceğiniz yöntem sitenizin hitini artıracak white hat teknikleri olmalı.

Peki ya algoritma değişikliklerine ne demeli? Bildiğiniz gibi google son 5 yıl içerisinde çeşitli güncellemeler yaptı. Biz blog sahipleri de bu değişime ayak uydurmak için sitelerimizi bu algortimalara ayak uyduracak hale getirdik.

Gelin şu anda geçerliliği olmayan ve sıklıkla yapılan seo hatalarına göz atalım:

1 – Kullanıcı deneyimini ihmal etmek

Google yayınlanan bir yazı hakkında değerlendirme yaparken okuyucunun sitede ne kadar süre kaldığını, bir başka yazıya geçip geçmediğiniz, yorum ve paylaşımları göz önünde bulundurur. Tabii bir okuyucunun bunları sitenizde yapması için okuyucular site içerisinde rahatça dolaşabilmeli, sitenizi hızlı yükleyebilmeli.

Nasıl ki yemek yediğiniz bir restaurant da yemek aldığınız tat size olumlu ya da olumsuz tecrübe yaşattırıyorsa siteniz de okuyucuya bir deneyim yaşattıracaktır. Bunun olumlu olması elbette lehinize olacak.

Yazınıza ulaşan bir ziyaretçi aradığı şeyi yazınızda bulur, renk – yazı tipi uyumsuzluğu yaşamaz ve rahatça sitenize dolaşabilirse google bu yazının kullanıcı odaklı olduğunu anlayıp sizi olumlu değerlendirecektir.

2 – Mobil ziyaretçileri ihmal etmek

Kendinizden düşünün. aklınıza gelen bir soruyu o an google a sormak varken neden not alıp bilgisayara geçince arayayım diyesiniz ki?

Şu anda telefon kullanıcılarının çoğu akıllı telefona sahip ve akıllı telefonlar da internet kullanımını en az bilgisayar kadar yapabiliyor. Durum böyle olunca sitenizin mobilden alacağı trafik de bir o kadar artabiliyor.

Çoğu site var ki mobilden aldığı hit masaüstü bilgisayarlardan aldıklarından oldukça fazla…

Bu da demek oluyor ki sitenizin tasarımı mobil uyumlu – responsive – olmalı ve siteniz hızlı yüklenmeli.

3 – Kopya içerik

Sitemin ziyaretçi sayısını nasıl artırırım diye sorarsanız size ilk söyleyeceğim şey orjinal ve özgün detaylı içerik oluşturmak derim.

Google son dönemde yaptığı algortimasal değişikliklerle kopya içeriğin önüne geçmeye çalışıyor. Forumlarda kullanıcıların bahsettiği hit düşüklüğü ve gerilemenin en önemli sebeplerinden birisi de zayıf ve daha da kötüsü kopya içerik.

Hem kullanıcı yönünden hem de google gözünden bir başka sitede yer alan yazıyı olduğu kopyalamak sitenize verilecek en büyük zararlardan birisidir. Hem markanıza hem de site yapınıza uymayan bir davranış olacaktır.

Ziyaretçileriniz her yazının aslında bir başka siteden alındığı gibi bir genellemeye kapılabilir.

Peki etkili bir makale nasıl olmalı?

Konuyu en baştan alıp en sona kadar düzgün bir dil, resim ve gerekliyse video ile zenginleştirerek 1000 kelime civarı yazılan bir makaledir diyebiliriz.

4 – Spam backlink

Eskiden ne kadar backlink e sahip olursanız o kadar popüler olacağınız kanısı hakimdi ama artık bu anlayış tamamen yanlış!

Google artık linkleri alakalı içeriklerden ve kaliteli sitelerden gelmesini önemsiyor.

5 – Anahtar kelimeleri ihmal etme

Ben yazayım da okuyucu ne bulursa şeklinde bir anlayışınız varsa yanlış düşünüyorsunuz!

Bildiğiniz gibi google da daha ilk harfleri yazar yazmaz size ilgili aramaları gösteriyor. Bu da demek oluyor ki bu sorguları önemseyerek yazılarınızı hazırlayın.

Artık hayata dair her şey sloganıyla yola çıkma devre ortadan kalktı! Kendinize bir niş (blog konusu) seçmeli ve bu kategoride yazılar oluşturmalısınız. Hem google hem de okuyucularınız blogunuzun ne hakkında olduğundan emin olmalılar

6 – Google analtik ve webmaster araçlarını kullanmama

Evet biliyoruz çoğu seo aracı ücretli ama google en az ücretli araçlar kadar kıymetli olan analitik ve webmaster araçlarını ücretsiz kullanıdırıyor.

Yaptığınız çalışmaların hangi yönde ilerlediğini görmek istersiniz değil mi? Hangi kelimelerle okuyucularınız size ulaşıyor? Aylık günlük hitiniz ne kadar? Nereden daha çok ziyaretçi alıyorsunuz? Ziyaretçileriniz yaş aralığı ve cinsiyetleri neler?

Bu ve buna benzer bilgiler sizin gelecekteki kampanyalarınız belirlemede önemli rol oynayacaktır.

Son Sözler

Kim sitesine bile bile zarar vermek ister ki? Üstelik yukarıda bahsettiklerim iyi sanılıp aslında sonucu kötü olan uygulamalar.

Listeyi sadece yukarıdakilerle sınırlamak yeterli olmayacaktır. İlaveten ücretli bir şekilde alınan footer linkleri, anahtar kelime yoğunluğuna dikkat etmeme gibi davranışları da bunlara ekleyebiliriz.

Peki sizde insanlar seo konusunda başka hangi yanlışa düşüyor?