cPanel / Plesk / Linux OS · 4 Ocak 2021 9

#Sunuculardaki yüksek yük ile nasıl başa çıkılır ?
Sunuculardaki yüksek yük ile nasıl başa çıkılır ?

Yüksek yük, sunucularınızda çok fazla soruna neden olur. Bu, sunucunun kapanmasına eşdeğer olan ve hizmet düzeyi sözleşmenizi ve şirketinizin söz konusu itibarını etkileyen sorunlardan biridir. Rekabetçi barındırma endüstrisi pazarı göz önüne alındığında, birileri sunucularının yüksek yük ve sunucu çökmesi sorunlarıyla karşılaşmasına gerçekten izin vermeyebilir.

Yüksek yükün dezavantajı, müşterilerin yavaş yükleme sürelerinden etkilenmesi, bazen neredeyse erişilemez olması ve web sitelerinde veritabanıyla ilgili hatalarla birlikte çeşitli hataların ortaya çıkmasıdır. Ayrıca, web sitesinde canlı işlemler çalıştıran kritik uygulamalar çalıştıran müşterilerinizden şikayet almaya başlarsınız.

Müşteriler, e-posta sorunlarını ve birden çok hatayı tam olarak neler olup bittiğinin farkında olmadan bulur ve bu nedenle normal rutin işlerini kesintiye uğratır. Çalışmayan web siteleri hakkında şikayetler almaya başladığınızda ve müşterilerin sunucu çalışma süresi garantisini sorgulamaları vb. Oldukça sinir bozucudur. Ancak, sistem yöneticilerinizin yüksek yükün müşterilerin web sitelerine erişememesinin nedeni olduğunu anladıkları gerçek durumdur.

Peki sunucunuzdaki yüksek yük sorunuyla nasıl başa çıkıyorsunuz?

Bir sunucu uzmanı olarak, her gün yüksek yük sorunları ile uğraşıyoruz ve ilginç bir şekilde, yüksek yükün başlıca nedenlerinden bazılarının spam gönderme, e-ticaret cron işleri, sql sorguları gibi yüksek disk kullanım süreçleri ve diskte yüksek GÇ beklemesi olduğunu görüyoruz.

İşte sunucularda yüksek yük için fark ettiğimiz yüksek yükün başlıca nedenlerinden bazıları.

Aşırı yüklenmiş sunucu
Spam yapma
Sabit disk performansı
Süreç ve Cron iş planlaması
Veritabanı performansı.
Virüsler ve kötü amaçlı yazılımlar

Yüksek yükün çok yaygın nedeni, çok fazla hesaba sahip sunucunun aşırı yüklenmesidir, Spam yapmak sunucunuzda birçok soruna neden olur, posta sunucunuz yüksek kaynakları kullanmaya başlar, IP’ler spamhaus veritabanlarında kara listeye alınır, Sunucu IP itibarı etkilenir ve bu nedenle büyük google ve Hotmail gibi sağlayıcılar. Aynı zamanda, geri dönen iletiler nedeniyle posta sıranız kuyruktaki milyonlarca e-postayla yığılır.

Cron işleri de yüksek yüke neden olabilir. Stok ürünlerini güncellemek için oldukça sık yürütülen Magento uygulama tabanlı cron işleri.

Mysql gibi bir veritabanı sunucusu da yüksek yük için bir neden olabilir çünkü birden fazla JOIN sorgusu yürüten bazı web sitelerinin yürütülmesi çok fazla zaman alıyor ve bu nedenle yüksek yüke neden oluyor.

Yedekleme işlemi çalışıyor ve tamamlanması çok uzun sürüyor.

Yüksek yük sorunlarını önlemek için sunucunuzu optimize etmeye yönelik sistematik yaklaşım.

1.) Doğru Sunucu Donanımını Seçme

Sunucu donanımınız, sunucunuzun performansında önemli bir rol oynar. Sipariş vermek istediğiniz sunucunuzda kaç hesap / alan barındıracağınızı belirlemeniz gerekir.

8 çekirdekli, 32GB RAM ve SSD sürücülere sahip iyi bir sunucu, 200 ila 300 hesabı oldukça rahat bir şekilde idare edebilmelidir. Kaynak sıkıntısı çekeceğiniz için sunucunuzu çok fazla hesapla aşırı yüklemeyin. Optimizasyon yalnızca sunucunuzda yeterli kaynağa sahip olduğunuzda yardımcı olur. Kaynakların hesap bazında sınırlandırılmasına yardımcı olan Cloud Linux çekirdeğinden yararlanın.

2.) Sabit Disk Sürücüleri Konusunda Seçici Olmak.

Sunucu sabit diski iyi durumda çalışmalıdır, dmesg günlüğünü kontrol edin ve Disk Giriş / Çıkış performansını kontrol edin, GÇ Bekleme parametrelerini gözlemleyin. Disk etkinliğini ölçmek için birçok komut vardır. Örneğin, aşağıdaki iostat komutu.

iostat -p sda

İostat komutu, ortalama aktarım hızlarına göre cihazların aktif olduğu süreyi gözlemleyerek sistem giriş / çıkış cihazı yüklemesinin izlenmesine yardımcı olur.

En çok kullanılan diğer bir komut iotop

Iotop komutu, disk G / Ç’sine bakmak için en iyi yardımcı programdır. Linux çekirdeği tarafından sağlanan G / Ç kullanım bilgilerini toplar, böylece disk G / Ç açısından hangi işlemlerin en çok talep ettiği konusunda bir fikir edinebilirsiniz.

Performans normal SATA diskten çok daha iyi olduğu için SSD (Katı Hal sürücüler) kullanmayı düşünmenizi tavsiye ederim. Çeşitli forumlarda ve bloglarda SSD diskler hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Bugün sunucuların çoğu SSD sürücülerle geliyor ve normal disk sunucularından biraz daha pahalı.

3.) Yedekleme Planlamanızı planlayın.

Yedekleme işlemini yoğun olmayan saatlerde çalışacak şekilde planlayın, çünkü bu, sunucudaki kaynaklar çoğunlukla ücretsiz olduğundan yedeklemenin daha hızlı tamamlanmasına yardımcı olur. Sunucu kullanım modellerinizi belirleyebilir ve yedeklemeleriniz için doğru zamanı belirleyebilirsiniz. bu genellikle gece geç saatler tercih edilir 02-05 saatleri arası iyi bir tercih olabilir.

Yedekleme günlük raporunu izleyin ve yedeklemenin zamanında tamamlanıp tamamlanmadığını görün. CPanel sunucularında, aşağıda gösterildiği gibi LFD’den bildirim alacaksınız.

Yedekleme işlemi tamamlandı.
Başlangıç ​​Saati: 03 Ocak 2021 Pazartesi 20:30:01 UTC
Bitiş Saati: 03 Ocak 2021 Pazartesi 20:43:43 UTC
Çalışma Süresi: 13 dakika 42 saniye

Veya yedekleme günlüklerini “/usr/local/cpanel/logs/cpbackup/filename.log” adresinden kontrol edebilirsiniz.

Cron Planlama. Çok sık çalışan aktif cron sürecini öğrenin. Magento, Joomla ve Opencart gibi çoğunlukla e-ticaret tabanlı web sitelerinin, tüm kaynakları tüketen yüksek frekanslı cron işleri olduğunu fark ettik. Web sitesi sahibine danışın ve cron işlerini buna göre planlayın.

4.) Posta sunucusunu takip etmeyi kaçırmayın.

Pekala, bu konu çeşitli bloglarda, forumlarda ve sunucunuzdaki istenmeyen postaları nasıl tespit edeceğinizle ilgili diğer birçok makalede tartışılmıştır. İstenmeyen postaları algılamak için kullanılabilen çeşitli komut türleri ve araçlar vardır. Pekala, konumuz burada biraz farklı olduğu için bunu tartışmayacağız.

Buradaki temel sorun, sunucunuz yüksek yükte çalışırken kabuğa erişemeyeceğinizdir. Peki şimdi ne yapıyorsun ? En iyi yaklaşım, aşağıdaki resimde de görebileceğiniz gibi izleme aracınıza izleme uyarıları eklemek olacaktır.

En iyi strateji, postalama etkinliğini proaktif olarak izlemektir. Sunucudaki röle uyarılarını tespit etmek için özellikle Nagios posta eklentilerini kullanıyoruz. Uyguladığınız sistemi seçebilirsiniz, ancak takip edilmeden spam gönderilmesine gerçekten izin veremezsiniz. Uyarı aldığımız an doğru önlemleri alabilmeliyiz. Proaktif spam izleme, benimsenmesi gereken doğru stratejidir.

Sunuculardaki yüksek yük ile nasıl başa çıkılır ?

5.) Veritabanı Performansınız üzerine önemli ölçüde düşünün.

Yüksek veritabanı kullanımı, sunucu üzerindeki yüksek yük aktivitesinin nedenlerinden biridir. MySQL ve MariaDB veritabanları için açık kaynaklı ve ücretsiz bir izleme aracı olan Mytop’ı kurabilirsiniz. Top adı verilen en ünlü Linux sistem izleme aracının görünümü ve hissi açısından çok benzer.

Mytop aracı, gerçek zamanlı MySQL / MariaDB iş parçacıklarını, saniyedeki sorguları, işlem listesini ve veritabanlarının performansını izlemek için bir komut satırı kabuğu arabirimi sağlar ve veritabanı yöneticisine, sunucuyu ağır yüklerin üstesinden gelmek için daha iyi optimize etmesi için bir fikir verir. özellikle JOIN ile ilgili sorguları, bekleme süresi yüksek olan sorguları vb. bulmak için

6.) Virüsler ve Kötü Amaçlı Yazılımlar gibi güvenlik risklerini belirleyin.

WordPress, e-ticaret uygulaması gibi güvensiz web sitelerini barındıran sunucular virüs ve kötü amaçlı yazılımlardan etkilenebilir. Nedeni, eski sürümleri kullanan web siteleri, güvenli olmayan üçüncü taraf eklentileri vb. İle ilgili olabilir. Bu tür güvenli olmayan web siteleri, yüksek CPU kullanımı ve ağ trafiği ile sonuçlanan giden DDOS saldırısı yapmak için kullanılabilir. Web sitelerinizin en son sürümle tamamen güvende olduğundan, yamalandığından ve sunucuda uygun güvenlik önlemlerini uyguladığınızdan emin olun. Sunuculara güvenlik duvarları, virüsten koruma yazılımları ve web uygulaması güvenlik duvarı (WAF) yükleyin.

Peki sunucunuzdaki yüksek yük ile mi uğraşıyorsunuz? Yüksek yüklü sunucuyu yönetme ve izleme konusundaki deneyimimiz ve uzmanlığımız test edildi ve optimum performans için sunucuyu sistematik olarak optimize etmek için doğru şeyleri yapıyoruz.

Sunucu optimizasyonu için size tavsiye Ücretli olarak: Linux sunucu optimizasyonu 

İyi çalışmalar dilerim.