16 Kas, 2016

.Tr domainler hakkında
" .Tr domainler hakkında "

Merhabalar .Tr domainler hakkında bir yazı yazma kararı almamın temel nedeni bu aralar sık sorulan bir soru haline gelmesidir.

.com.tr ile .com arasında ne gibi farklar var neden tercih edilir neden edilmez ve benzeri sorular gelmeye başladı haklılar da ancak bu yazıyı okumadan önce domain nedir neden alınır kimden alınır domain kayıt nasıl yapılır gibi sorulara yanıt bulmanız adına öncelikle üstteki soruları yanıtlayalım.

Domain Alan adı, bir Web sitesinin İnternet’teki adı ve adresidir. Bu adres olmadan bir İnternet kullanıcısı Web sitesine sadece IP adresiyle ulaşabilir. Örneğin şu anda gezmekte olduğunuz sitenin alan adı alicomez.com dur. Alan adları IP adresi denilen, bilgisayarların (sunucuların/serverların) birbirini tanımasını sağlayan numara sisteminin daha basitleştirilmiş ve akılda kalması için kelimelerle ifade edilmiş halidir.

Domain / Alan adı kayıt kısmına geldiğimizde ise alan adı kayıt işlemi başlıca yani ana kayıt firması olan İcann tarafından kayıt edilir. İstediğiniz alan adı kayıt şirketine gidebilirsiniz ama herhangi birinden alan adını kiralayıp satın alabilirsiniz ne yaparsanız yapın tüm işlemler İcann tarafında gerçekleşir diğer firmalar sadece aracılık yaparlar. Örn; bu sitenin hosting sponsoru Kodespa alan adı / domain kayıt yapıyor ancak aracı firma olarak kayıt yapıyor 🙂 olaylar İcann içinde bitiyor yani.

Şimdi domain hakkında bilgi sahibi olduğumuza göre gelelim global mı yoksa bölgesel mi alan adı seçmeliyiz konusuna.

Global alan adı uzantıları dünya çapında kabul görmüş ulusal uzantılar diyeceğimiz başlıca .com/.net/.org uzantılardan oluşur (daha onlarca uzantı var hepsini yazmaya kalkmak olmaz 🙂 )

Bölgesel domain uzantıları ise dünyanın her yerinden erişime açık olmasına karşın daha çok ben bu ülkeye aitim demek için diyebiliriz örnek; .com.tr/.az/.ru gibi.

Şimdi burada akıllarda deli sorular ? ben .com mu almalıyım yoksa .com.tr mi almalıyım ? bu soruyu şu şekilde yanıtlayabiliriz arkadaşlar;

Öncelikle alan adınız firmayı mı temsil ediyor – evet,

Bu firma bölgesel mi dünya çapında mı ? – Bölgesel (trabzon emlak)

Bu firma bölgesel mi dünya çapında mı ?- Dünya çapında (gezi turu)

Bölgesel firmalar için .com.tr almanızın herhangi bir sakııncası yoktur hatta firmanıza daha da bir kurumsal kalite katar göz boyama amacına ulaştırır sizi ama herhangi bir faydası yoktur zararı ise dünya üzerinde diğer domain uzantılarında herhangi bir problem olmadığı dönemlerde .tr uzantılı domainler nedensiz erişime kapatılmış olabilir sık yaşanan bir durum değil hatta nadiren olur ama sonuçta oluyor 🙂

Com.tr uzantılı domain havalı gözükse de yazarken daha da uzatacağı için domain ismini pek tercih etmenizi önermem, kısacası .tr uzantılı domainin benim şahsi düşüncem olarak hiçbir artısı yoktur sadece biraz kurumsal gözükürsünüz ki alakası bile yoktur en basit örnek facebook.com :)))

Firmanız ulusal ise burada biraz farklı bir mantık ile konuşmam gerekecek arkadaşlar.

Öncelikle ulusal bir tur firmasısınız dünya çapında geziler düzenliyorsunuz ve alan adınız salladimturu.com.tr olduğunu düşünelim, Ben bir ingiliz veya ipne bir fransız isem ırkçı bir alman da olabilirim burada ayrımcılık yaparak sizin müşterilerinizi diğer firmalara yönlendirebilirim. Hr ne kadar dünyayı hoplata hoplata günümüze kadar gelsek te bazılarının kuyruk acısı bitmemiş olacak ki bizi müslüman = terörist olarak öne çıkarmanın peşindelier. eee hal böyle olunca da .tr uzantıya sahip bir firmanın dünya gözünde öncelikli bir eksi ile piyasaya girdiğini söylemem gerekir.

Aslında hizmet aynı araçlar aynı dil de aynı neden biz değilde onları seçer bu turistler diyebilirsiniz ama durum bu şekilde malesef dünyanın bir kuyruk acısı var Türklere karşı elin ipne yahudisi gelip te bu acı ile .tr uzantıya sahip bir firmayı tercih eder mi ? tabiki hayır. şöyle düşünün   sallamatur.daes adında bir firma olsa yada sallamatur.pkk adında bir firma olsa siz tercih eder miydiniz 😉 söylemek istediğim bu aslında.

Evet arkadaşlar bunların dışında herhangi bir artısı yada eksisi yok domain domaindir .com olmuş yada .com.tr olmuş pek bir ayırt ediciliği yok he birde kişisel siteniz için açacaksanız bu .tr uzantılar için bildiğim kadarıyla birkaç belge isteniliyor kayıt firmaları tarafından (bence bu işe girmeyin değmez)

Bu yazıyı tamamen kişisel görüşüme dayanarak yazdığımı unutmadan sizin de .tr domainler hakkındaki görüşünüzü yorumda belirtmenizi isterim.

Saygılar sevgilier.

Bu yazı 3749 Defa okundu, Beğendiyseniz üstteki benzer yazıları okumanızı öneririm, isterseniz site içinde farklı içerikleri arama yapabilirsiniz.

Ali Çömez / Slaweally

Kaldırımda yürürken beyaz çizgilere basmamaya çalışan, Sabah yüzünü yıkarken dirseklerinden su sızmasından nefret eden, Dönerle ayranı aynı anda bitirebilen, son dakikada otobüsü kaçırsada grur yapıp arkasından koşmayan... bir insanım :)

 1. Teknik olarak bir etkisi yok diyorsun. Çoğu insan bu konuyu düşünmüştür. Konuya açıklık getirmişsin. Eline sağlık.

 2. Ares dedi ki:

  Guzel yazi olmus ellrine saglik

 3. hasan atilan dedi ki:

  Haklısın hocam herzaman .com daha iyidir eline sağlık süper anlatmışsın hocam 🙂

 4. Arslan Türk dedi ki:

  Bilgi için sağ ol.

 5. Bana görede com lu domain çok daha öndedir com.tr domainlerin bir eksisi de şu gözümde biliyorsunuz nictr ye gelen saldırı sebebinden dolayı com.tr li tüm domainlere erişim kesildi bu ve bunun gibi saldırılar oldugu sürece com.tr li domainlere erişim olmayabilir he şunu yapabilirsiniz com.tr alıp aynı ad ile com luda alırsınız ondan ona yönlendirirsiniz bu kabul ama direk com.tr kullanmak benim sevdiğim bişey değil ki kullanmam da anca adıma ait com.tr li domaini alırım com lu domainime yönlendiririm sırf başkası kullanmasın diye benim görüşüm böyledir 🙂

 6. Dantelle dedi ki:

  Ülke uzantısının SEO açısından özellikle o ülkedeki sıralama konusunda avantaj sağladığını düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Spam olmadığınızı doğrulamak için aşağıdaki alana slaweally yazın