.Tr domainler hakkında

Share

Merhabalar .Tr domainler hakkında bir yazı yazma kararı almamın temel nedeni bu aralar sık sorulan bir soru haline gelmesidir.

.com.tr ile .com arasında ne gibi farklar var neden tercih edilir neden edilmez ve benzeri sorular gelmeye başladı haklılar da ancak bu yazıyı okumadan önce domain nedir neden alınır kimden alınır domain kayıt nasıl yapılır gibi sorulara yanıt bulmanız adına öncelikle üstteki soruları yanıtlayalım.

Domain Alan adı, bir Web sitesinin İnternet’teki adı ve adresidir. Bu adres olmadan bir İnternet kullanıcısı Web sitesine sadece IP adresiyle ulaşabilir. Örneğin şu anda gezmekte olduğunuz sitenin alan adı alicomez.com dur. Alan adları IP adresi denilen, bilgisayarların (sunucuların/serverların) birbirini tanımasını sağlayan numara sisteminin daha basitleştirilmiş ve akılda kalması için kelimelerle ifade edilmiş halidir.

Domain / Alan adı kayıt kısmına geldiğimizde ise alan adı kayıt işlemi başlıca yani ana kayıt firması olan İcann tarafından kayıt edilir. İstediğiniz alan adı kayıt şirketine gidebilirsiniz ama herhangi birinden alan adını kiralayıp satın alabilirsiniz ne yaparsanız yapın tüm işlemler İcann tarafında gerçekleşir diğer firmalar sadece aracılık yaparlar. Örn; bu sitenin hosting sponsoru Kodespa alan adı / domain kayıt yapıyor ancak aracı firma olarak kayıt yapıyor 🙂 olaylar İcann içinde bitiyor yani.

Şimdi domain hakkında bilgi sahibi olduğumuza göre gelelim global mı yoksa bölgesel mi alan adı seçmeliyiz konusuna.

Global alan adı uzantıları dünya çapında kabul görmüş ulusal uzantılar diyeceğimiz başlıca .com/.net/.org uzantılardan oluşur (daha onlarca uzantı var hepsini yazmaya kalkmak olmaz 🙂 )

Bölgesel domain uzantıları ise dünyanın her yerinden erişime açık olmasına karşın daha çok ben bu ülkeye aitim demek için diyebiliriz örnek; .com.tr/.az/.ru gibi.

Şimdi burada akıllarda deli sorular ? ben .com mu almalıyım yoksa .com.tr mi almalıyım ? bu soruyu şu şekilde yanıtlayabiliriz arkadaşlar;

Öncelikle alan adınız firmayı mı temsil ediyor – evet,

Bu firma bölgesel mi dünya çapında mı ? – Bölgesel (trabzon emlak)

Bu firma bölgesel mi dünya çapında mı ?- Dünya çapında (gezi turu)

Bölgesel firmalar için .com.tr almanızın herhangi bir sakııncası yoktur hatta firmanıza daha da bir kurumsal kalite katar göz boyama amacına ulaştırır sizi ama herhangi bir faydası yoktur zararı ise dünya üzerinde diğer domain uzantılarında herhangi bir problem olmadığı dönemlerde .tr uzantılı domainler nedensiz erişime kapatılmış olabilir sık yaşanan bir durum değil hatta nadiren olur ama sonuçta oluyor 🙂

Com.tr uzantılı domain havalı gözükse de yazarken daha da uzatacağı için domain ismini pek tercih etmenizi önermem, kısacası .tr uzantılı domainin benim şahsi düşüncem olarak hiçbir artısı yoktur sadece biraz kurumsal gözükürsünüz ki alakası bile yoktur en basit örnek facebook.com :)))

Firmanız ulusal ise burada biraz farklı bir mantık ile konuşmam gerekecek arkadaşlar.

Öncelikle ulusal bir tur firmasısınız dünya çapında geziler düzenliyorsunuz ve alan adınız salladimturu.com.tr olduğunu düşünelim, Ben bir ingiliz veya ipne bir fransız isem ırkçı bir alman da olabilirim burada ayrımcılık yaparak sizin müşterilerinizi diğer firmalara yönlendirebilirim. Hr ne kadar dünyayı hoplata hoplata günümüze kadar gelsek te bazılarının kuyruk acısı bitmemiş olacak ki bizi müslüman = terörist olarak öne çıkarmanın peşindelier. eee hal böyle olunca da .tr uzantıya sahip bir firmanın dünya gözünde öncelikli bir eksi ile piyasaya girdiğini söylemem gerekir.

Aslında hizmet aynı araçlar aynı dil de aynı neden biz değilde onları seçer bu turistler diyebilirsiniz ama durum bu şekilde malesef dünyanın bir kuyruk acısı var Türklere karşı elin ipne yahudisi gelip te bu acı ile .tr uzantıya sahip bir firmayı tercih eder mi ? tabiki hayır. şöyle düşünün   sallamatur.daes adında bir firma olsa yada sallamatur.pkk adında bir firma olsa siz tercih eder miydiniz 😉 söylemek istediğim bu aslında.

Evet arkadaşlar bunların dışında herhangi bir artısı yada eksisi yok domain domaindir .com olmuş yada .com.tr olmuş pek bir ayırt ediciliği yok he birde kişisel siteniz için açacaksanız bu .tr uzantılar için bildiğim kadarıyla birkaç belge isteniliyor kayıt firmaları tarafından (bence bu işe girmeyin değmez)

Bu yazıyı tamamen kişisel görüşüme dayanarak yazdığımı unutmadan sizin de .tr domainler hakkındaki görüşünüzü yorumda belirtmenizi isterim.

Saygılar sevgilier.