Tüm Görevleri Crontab’da Nasıl Görüntüleyebilirim?

Share

Sunucular, görevleri gerçekleştirecek veya komut dosyalarını otomatik olarak çalıştıracak şekilde ayarlanabilir. Linux’ta, sunucunuzun belirli bir zamanda çalıştırması gereken görevi veya komut dosyalarını yapılandırmak için cron yardımcı programını kullanabilirsiniz. Sunucunuzdaki tüm cron işleri, /var/spool/cron/crontabs içindeki biriktirme dizinlerinde bulunur. Crontab, kök kullanıcı hariç, kullanıcılar için tüm cron işlerini listeler. Ancak, tüm sistemin cron işlerini görüntülemeniz gerekiyorsa, bir kök kullanıcı olmanız gerekir.

Bu makale, sistem, mevcut kullanıcılar ve diğer kullanıcılar için tüm işleri crontab’da nasıl listeleyebileceğinizi kapsar. Kulağa iyi geliyor? Başlayalım.

Cron İşleri Nasıl Listelenir

Crontab, işleri bir kullanıcıya göre listeler ve bir yönetici ayrıcalığı ile başka bir kullanıcının işlerini görüntüleyebilirsiniz.

1. Mevcut Kullanıcı için Cron İşlerini Görüntüleme

Bir cron işi oluştururken, zamanlanan işin hangi kullanıcıya ait olduğunu belirtin. Kullanıcı belirtilmemişse, crontab dosyası işi o anda oturum açmış olan kullanıcı için zamanlar. Bu durumda, mevcut kullanıcı için zamanlanmış işleri listelemek için aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz:

$ crontab -l
Aşağıdaki çıktıda, dosyanın altında listelenen zamanlanmış görevleri not edebilirsiniz:
Tüm Görevleri Crontab'da Nasıl Görüntüleyebilirim?

2. Başka Bir Kullanıcının Tüm Cron İşlerini Görüntüleme

Başka bir kullanıcının işlerini görüntülemek için -u bayrağını ve ardından kullanıcı adını kullanırsınız. Ayrıca, bunun çalışması için yönetici ayrıcalığına ihtiyacınız olacak. Örneğin, aşağıdaki komut, slaweally adlı bir kullanıcının cron işlerini görüntüler.
$ sudo crontab -l -u linuxhint1
Hedef kullanıcınızın işleri, aşağıda gösterilene benzer bir crontab dosyasında görüntülenecektir:
Tüm Görevleri Crontab'da Nasıl Görüntüleyebilirim?

3. Tüm cron İşlerini Kök Olarak Görüntüleme

Biriktirme dizinindeki crontab, kök kullanıcı için işleri listelemez. Tüm sistem için çeşitli işleri içeren crontab’ı görüntülemek için /etc/crontab dosyasını açın.

$ less /etc/crontab
Tüm Görevleri Crontab'da Nasıl Görüntüleyebilirim?
Önceki çıktı, tüm sistem için tüm cron işlerini listeler. Dört sistem işi kategorisi olduğunu unutmayın. Saatlik, günlük, haftalık ve aylık işler. Sistem crontab’ını düzenlemek istiyorsanız, nano gibi bir düzenleyici kullanarak açabilirsiniz. Bunun için komut aşağıda gösterildiği gibi olacaktır. crontab dosyasına erişmek için bir kök kullanıcı olmanız gerektiğini unutmayın.
# nano /etc/crontab
Tüm saatlik cron işlerini görüntülemek için aşağıdaki komutu çalıştırın:
# ls -la /etc/cron.hourly
Tüm Görevleri Crontab'da Nasıl Görüntüleyebilirim?
Önceki çıktıda, saatlik cron işimiz yok. Varsayılan olarak, iki dizin ve .placeholder ile yukarıdakine benzer bir sonuç almalısınız, bu da paket yöneticisi tarafından sisteminizdeki dizinlerin yanlışlıkla silinmesini önlemeye yardımcı olur.

Günlük cron işlerini görüntülemek için aşağıdaki komutu kullanın:
# ls -la /etc/cron.daily
Tüm Görevleri Crontab'da Nasıl Görüntüleyebilirim?
Bir önceki çıktıda çeşitli sistem süreçleri için günlük işleri not edebilirsiniz.

Benzer şekilde, aşağıdaki komut tüm haftalık cron işlerini listeler.
# ls -la /etc/cron.weekly
Tüm Görevleri Crontab'da Nasıl Görüntüleyebilirim?
Son olarak, aşağıdaki komutu kullanarak sistemin aylık cron işlerini görüntüleyebilirsiniz:
ls -la /etc/cron.monthly
Tüm Görevleri Crontab'da Nasıl Görüntüleyebilirim?
Yukarıda gösterildiği gibi sadece bir aylık cron işimiz var.

4. Belirli Uygulamalar için Cron İşlerini Görüntüleme

Sisteminizde çalışan çeşitli uygulamalar için cron işlerini listelemek mümkündür. Burada, belirli uygulamayı görüntülemek için kategoriyi seçebilirsiniz. Örneğin, aşağıdaki komut, Google Chrome için günlük cron işini görüntüler:
# cat /etc/cron.daily/google-chrome
Tüm Görevleri Crontab'da Nasıl Görüntüleyebilirim?

Çözüm

Linux sisteminiz veya sunucunuz için komut dosyalarını ve işleri otomatikleştirmek için cron ile çalışmak harika. Mevcut kullanıcı, başka bir kullanıcı ve sistem cron işlerini almak için root ile çalışma dahil olmak üzere tüm crontab işlerini listelemenin çeşitli yollarını ele aldık. Ayrıca, saatlik, günlük, haftalık ve aylık işleri nasıl listeleyebileceğinizi tartıştık. Deneyin ve cron işlerinizi görün.