Web siteniz kara listeye alınmışsa ne yapılır?

Share

Bir bilgisayar korsanı web sunucunuza sızarken gözle görülür bir hasara neden olmayabilir. Performansta herhangi bir değişiklik veya veri kaybı fark edemeyebilir.

Ama bu her şeyin yolunda olduğu anlamına gelmez. Gizliliği ihlal edilen bir sunucunun popüler kullanımı kötü amaçlı yazılım dağıtmaktır.

Malware malicious yumuşakwareolduğunu . Web sitenizin sayfalarına gömülü alır ve bu sitelere herhangi bir ziyaretçi bulaşabilir.

Bilgisayar korsanları bunu, bir veritabanına veya web sayfası şablonlarına kötü amaçlı kod enjekte ederek yapar. Ziyaretçiler kötü amaçlı sitelere yönlendirilir veya yanlışlıkla truva atlarını indirir.

Çevrimiçi bir virüsten koruma aracı kötü amaçlı yazılım barındıran bir siteyi algılarsa, siteyi kötü amaçlı web sitelerinin veritabanına ekleyerek kara listeye alacaktır. Aynı virüsten koruma araçlarının kullanıcıları virüslü siteyi ziyaret ederken uyarılar görür.

Google ayrıca Chrome, Safari ve Firefox ve Opera gibi popüler tarayıcılar da sağlar ve arama motoru için tarama ve dizinleme algılar kötü amaçlı sitelerin listeleri ile. Kara listelerini kullanan tarayıcılar virüslü siteleri engeller.

Bu yollardan birinde kara listeye alınmak bir sitenin itibarını zedeler. Kötü bir üne sahip web siteleri ziyaretçi sayısında bir düşüş göreceksiniz. Arama motorları, arama sonuçlarında görünmemesi için sitenizi dizine almayı da durdurur. Bu ciddi kar zarar verir.

Bir web sitesinin itibarını VirusTotal.com kullanarak veya Plesk veya ISSmanager için Imunify360 veya ImunifyAV’deki REPUTATION sekmesine yönlendirerek kontrol edebilirsiniz.

Web sitesi temizlendikten sonra, web sitesini mümkün olan en kısa sürede kara listelerden kaldırmanız gerekir.

Bunu şu şekilde yapabilirsiniz.

Ne yazık ki, işlemi otomatikleştirmenin bir yolu yoktur. Kara listelerden çıkarılmak (listeden çıkarılmak) için el ile başvurmanız gerekir. Bunu, sitenizi aşağıda listelenen tüm virüsten koruma satıcılarına göndererek yaparsınız.

Virüsten koruma satıcısına bağlı olarak, işlemin tamamlanması bir ay kadar sürebilir.

Bu arada, sitenizin kötü amaçlı yazılımiçermez emin olmalısınız.

Bir site yalnızca şu anda beyaz listeye alınacaktır:

  • temizdir;
  • bir rapor sundunuz;
  • virüsten koruma satıcısı raporu onaylar;
  • virüsten koruma satıcısı etki alanını kötü amaçlı etki alanlarından kaldırır;
  • virüsten koruma yazılımı satıcısı, VirusTotal’e güncelleştirilmiş bir veritabanı yayımlar veya son kullanıcı virüsten koruma veritabanlarını güncelleştirir.

Burada, kara liste kaldırma gönderimlerini yükleme veya e-posta veya form isteği olarak kabul eden onaylı virüsten koruma yazılımı satıcıları veremistir.

Antivirüs Hizmetleri

URL Yükleme

Form Gönderimi

E-posta Gönderimi

Arama Motorları