WhatsApp Alternatif uygulamalar

Share

Merhabalar dostlar,

Malumunuz son zamanlarda güncemde olan WhatsApp Sözleşmesi içerikleri nelerdir ve bu konuda whatsapp’tan vazgeçmemiz için bize gereken sebepler aşağıda vereceğim ancak konumuz tabiki WhatsApp Alternatifleri olacak.

WhatsApp’ın sözleşmesindeki kısaca maddeler;

WhatsApp, kullanıcıların hangi verilerini toplayabiliyor?

Hesap Bilgileri, Mesajlar,Bağlantılar,Durum Bilgisi, İşlem ve Ödeme Verileri,

Müşteri Desteği ve Diğer İletişimler, Kullanım ve Kayıt Bilgileri, Cihaz ve Bağlantı Bilgileri

Konum Bilgileri,Çerezler

Başkalarının Sizin Hakkınızda Sağladığı Bilgiler (Üçüncü taraftan sağlanır.)

Kullanıcı Şikayetleri (Üçüncü taraftan sağlanır.)

WhatsApp’taki İşletmeler (Üçüncü taraftan sağlanır.)

Üçüncü Taraf Hizmet Sağlayıcıları (Üçüncü taraftan sağlanır.)

Üçüncü Taraf Hizmetleri (Üçüncü taraftan sağlanır.)

En İyi WhatsApp Alternatifleri 2021

Mesajlaşma devinin  derebeyi  Facebook hizmet koşullarını elden geçirmeye uygun gördüğü için bize en iyi WhatsApp alternatifleri aramak artık her zamankinden daha önemli.

Yukarıdaki maddeler halinde sıraladığım içerikleri Facebook iş ortakları ile  Onavo ve CrowdTangle dahil olmak üzere Facebook ve ortakları ile veri paylaşmayı planlıyor.

Kişisel verilerinizi artık üçüncü şahıslar ile paylaşmak istemiyorsanız bu uygulamaları tercih edebilirsiniz.

 

WhatsApp Alternatif uygulamalarTelegram;

Tüm büyük platformlar tarafından desteklenir ve belki de WhatsApp yanı sıra bir sonraki en popüler açık kaynak mesajlaşma uygulamasıdır.

Görüntülü arama özelliği vardır, ancak platformlar arasında aynı anda mesaj atabilir ve net sesli aramaları kolaylıkla yapabilirsiniz. Kullanılabilir, 200.000 kişiye kadar olan gruplar, sağlam dosya paylaşım yetenekleri, kendi kendini silen iletiler ve gizliliğinizi sağlam tutmak istediğiniz özel uçtan uca şifreleme dir. Telgraf ücretsizdir.

Telegram, çoklu platform desteği sunan, güvenli anlık mesajlaşma servisidir. Rus programcısı Pavel Durov tarafından yaratılmıştır. Telegram istemcileri hem mobil (AndroidiOSWindows PhoneUbuntu Touch) hem de masaüstü sistemleri (WindowsOS XLinux) için mevcuttur.[5][6] Ağustos 2013’te yayın hayatına başlamıştır.[7] Kullanıcılar birbirleri arasında metin mesajı, fotoğraf, video, ses kaydı, sticker ve 2 GB’a kadar dosya paylaşımı yapabilmektedirler.[8] Geliştiricileri ayrıca Kasım 2016’da Telegraph isminde, kullanıcıların çeşitli formattaki içerikler oluşturmalarını ve hikâye yazmalarını sağlayan bir uygulama hazırlamıştır.[9][10]

4 Kasım 2014’te Telegram, Telegram kurucularının aralarında konuştuğu mesajlara erişebilen kişiye $300.000 ödül vereceği bir yarışma düzenledi.[11] 11 Şubat 2015’te yarışma bitti ve kazananı olmadı.[12] Ayrıca Telegram, hükûmetler dahil olmak üzere hiçbir 3. partiyle bugüne kadar veri paylaşmamıştır.[13] 

Devamı Wikipedia

WhatsApp Alternatif uygulamalar

Signal (Sinyal);

Signal’de Şifreli görüntülü aramalardan vazgeçemiyorsanız, Signal’e göz atmak istersiniz. Metinleriniz, sesli aramalarınız ve görüntülü aramalarınız için açık kaynak şifreleme uygular ve istediğiniz gibi iletişim kurmanızı sağlar. Burada animasyonlu emoji yok ama çıkartmalar bile şifreli. GIF’leri, videoları ve fotoğrafları sezgisel tasarımıyla kolayca paylaşın. Sinyal tüm büyük platformlarda çalışır ve 150’ye kadar üye için grup sohbetleri içerir. Sinyal ücretsizdir.

Signalözgür ve açık kaynaklı, şifreli bir sesli arama, görüntülü arama ve anlık mesajlaşma uygulaması. Signal Vakfı ve Signal Messenger LLC tarafından geliştirmektedir. İnternet üzerinden dosyaları, sesli mesajları, görselleri ve videoları içerebilen kişiler arası veya grup mesajları göndermek için kullanılır.[4] Mobil uygulamaları ayrıca bire bir sesli ve görüntülü arama yapabilir,[5] ve Android sürümü SMS uygulaması olarak da işlev görebilir.[6]

Signal, tanımlayıcı olarak standart cep telefon numaralarını kullanır ve diğer Signal kullanıcılarıyla tüm iletişimleri güvence altına almak için uçtan uca şifreleme yapar. Uygulama, kullanıcı kişilerinin kimliğini ve veri kanalının bütünlüğünü bağımsız olarak doğrulayabilecekleri mekanizmalar içerir.[6][7]

Signal yazılımı ve suncuları tamamen özgür ve açık kaynaklıdırİstemciler GPL s3 lisansı altında yayınlanırken, sunucu kodu AGPL s3 lisansı altında yayınlanmaktadır. Kâr amacı gütmeyen Signal Vakfı, başlangıç finansmanı olarak 50 milyon dolar ile Şubat 2018’de çalışmalarına başladı.[8]

Sinyal Wikipedia

WhatsApp Alternatif uygulamalarViber ;

Bu, uçtan uca şifrelemeyi destekleyen başka bir gizlilik messenger uygulamasıdır. Her türlü mesaj, fotoğraf, video, sesli ve görüntülü aramalar ve grup sohbetleri şifrelenir. Şirket, herkesin maksimum koruma elde etmek için Viber’ın en son sürümünü kullandığından emin olmak zorunda olduğunu söylüyor.

Viber, akıllı telefonlar ve masaüstü işletim sistemleri için 3G ya da Wi-Fi ağları üzerinden anında mesajlaşma ve sesli görüşme imkânı sunan bir iletişim aracıdır. Metin mesajının yanı sıra kullanıcıların birbirlerine resimli, görüntülü ve sesli mesajlar göndermesine de imkân verir.

Program çok sayıda mobil işletim sistemini (AndroidiOSBlackBerryWindows PhoneSymbianBada) ve masaüstü işletim sistemini (WindowsMac OS XLinux) desteklemektedir.

Viber, kullanıcının herhangi bir hesap açmasını gerektirmez, sadece telefon numarasını kullanarak, kullanıcıyı sisteme kayıt eder. Viber’i yükledikten sonra telefon rehberinizde kayıtlı olup Viber kullanan tüm kullanıcılarla iletişim kurmaya başlayabilirsiniz. Viber’e ilk giriş yaptığınızda, telefon rehberine numaranızı kayıt etmiş olup Viber kullanan tüm kullanıcılara otomatikman bir mesaj gönderilerek Viber’e katıldığınız bildirilmektedir.[kaynak belirtilmeli]

Viber, Mayıs 2013 itibarıyla 200 milyondan fazla kullanıcıya sahiptir.[1]

Viber Wikipedia

Ve viber’de tamamen ücretsizdir.

Bu uygulamalar arasında onlarca farklı mesajlaşma ve görüntülü sohbet uygulaması olmasına rağmen benim ilk tercihim tamamen Signal olacak gibi görünüyor. Ayrıca Yerli olarak nitelendirilen Bip’te kullanabilirsiniz tabiki ama benim tercihim değil.

 

Ayrıca Whatsapp gizlilik sözleşmesine onay verdiyseniz silmek için aşağıdaki işlemleri yapabilirsiniz;

WhatsApp Gizlilik Sözleşmesi İptal Etme konusu oldukça merak ediliyor ben de direk olarak konu üzerinden anlatacağım.

  • İlk Olarak WhatsApp’a giriyoruz. > Ayarlar > Hesap > Hesabımı Sil diyoruz.
  • Ardından WhatsApp verilerini siliyoruz.
  • WhatsApp’a tekrar giriş yapıp telefon numaramızla hesap oluşturuyoruz.

Bu sayede WhatsApp yeniden sizden onay alacaktır. Konu bilmeyenler için anlatılmıştır.

İyi çalışmalar.