24 Nis, 2018

Whm Yandex senkronizasyon nasıl yapılır ?
" Whm Yandex senkronizasyon nasıl yapılır ? "

Whm Yandex senkronizasyon yapımını ve bu şekilde sunucunuza alınan yedeklerin anında yandex diskinize gönderilme işlemini yapacağız.

Bu işlem sayesinde sunucunuz çok hızlı bir şekilde uzak sunucuya yedeklerinizi gönderecek ve daha güvenli bir yedeklemeye sahip olacaksınız.

Öncelikle yandex’e ait bir repo oluşturalım;

nano /etc/yum.repos.d/yandex.repo

Şimdi içine bunları ekleyin;

[yandex]
name=Yandex
failovermethod=priority
baseurl=http://repo.yandex.ru/yandex-disk/rpm/stable/$basearch/
enabled=1
metadata_expire=1d
gpgcheck=1
gpgkey=http://repo.yandex.ru/yandex-disk/YANDEX-DISK-KEY.GPG

Kaydedip çıkıyoruz şimdi yandex key indirelim;

rpm --import http://repo.yandex.ru/yandex-disk/YANDEX-DISK-KEY.GPG

Şimdi yandex kurulumunu yapalım;

yum install yandex-disk

Whm Yandex senkronizasyon nasıl yapılır ?Şimdi bu kısımda biraz bekletecek sizi sorun yok sadece işlemin bitmesini bekleyin ardından complated yazacaktır. şimdi gerekli ayarları yapmak için alttaki komutu uygulayın.

yandex-disk setup

Şimdi bizden yandex disk bilgilerini isteyecek mail ve şifrenizi girin ardından proxy kullanılsın mı diyecek n diyip devam edin ardından yandex disk klasörünü değiştirmek ister misiniz diyecek gerek yok boş enter yapıp devam edin sonrasında yandex servisi başlangıçta çalışsın mı diyecek y diyip devam edin (bu sadece sunucuyu reboot ettiğinizde kendisi otomatik başlaması içindir) Şimdi kurulum tamam başlangıçta çalışacak sıra geldi whm bu yedeği nasıl anında senkonize edecek bu kısıma.

Yandex varsayılan olarak kendi klasörü: /root/Yandex.Disk

Whm varsayılan yedek klasörü: /backup (değiştirmediyseniz bu değiştirdiyseniz ayrı mevzu 🙂 )

Şimdi WHM kendi yedek klasörünü yandex yapın: /root/Yandex.Disk

ayarları kaydedip çıkın.

Şimdi alınan yedekler birkaç dakika içinde yandex diskinizde olacaktır oldukça sağlam ve güvenli bir uzak yedekleme sunucumuz var.

Bu yazı İrfan’a ithafen yazılmıştır dostlar ama siz de kullanabilirsiniz 😉 İyi çalışmalar dilerim 🙂

Bu yazı 1194 Defa okundu, Beğendiyseniz üstteki benzer yazıları okumanızı öneririm, isterseniz site içinde farklı içerikleri arama yapabilirsiniz.

Ali Çömez / Slaweally

Kaldırımda yürürken beyaz çizgilere basmamaya çalışan, Sabah yüzünü yıkarken dirseklerinden su sızmasından nefret eden, Dönerle ayranı aynı anda bitirebilen, son dakikada otobüsü kaçırsada grur yapıp arkasından koşmayan... bir insanım :)

  1. canlitv.me dedi ki:

    Çok açık ve net bilgiler vermişsiniz Aklımda kalan sorular cevaplanmış oldu teşekkür ederim. Başarılarınızın devamını dilerim.

  2. Niğde Web Tasarım dedi ki:

    Çok başarılı bir konu hocam. Ne yazık ki merdiven altı firmaların bolluğu nedeni ile aniden yaşanan veri kayıplarından bu şekilde bir çare bulabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir