Press "Enter" to skip to content

X-DNS-Prefetch-Control Nedir

X-DNS-Prefetch-Control HTTP yanıt üstbilgisi, kullanıcıların izlemeyi seçebilecekleri her iki bağlantıda da tarayıcıların proaktif olarak etki alanı adı çözümlemesi uygulamanın yanı sıra belge tarafından başvurulan öğeler için URL’ler, görüntüler, CSS de dahil olmak üzere DNS ön getirme işlevini denetler , JavaScript ve diğerleri.

Bu ön ekleme arka planda gerçekleştirilir, böylece DNS, atıf yapılan öğeler gerektiğinde çözülmüş olur. Bu, kullanıcı bir bağlantıyı tıklattığında gecikmeyi azaltır.

BaşlıkTipiResponse header
Yasak başlık adıno

Syntax

X-DNS-Prefetch-Control: on
X-DNS-Prefetch-Control: off

Direktifleri

On (Açık)
DNS önişlemeyi etkinleştirir. Tarayıcıların yaptığı şey, eğer bu özelliği destekliyorsa, X-DNS-Prefetch-Control etkinleştirir ve isteklerin yanıt süresini azaltır.
Off (Kapalı)
DNS ön işlemesini devre dışı bırakır. Sayfalardaki bağlantıyı kontrol etmiyorsanız veya bu alanlara bilgi götürmek istemediğinizi biliyorsanız, bu yararlıdır.

X-DNS-Prefetch-Control Nedir ?
DNS istekleri bant genişliği açısından çok küçük, ancak mobil ağlarda özellikle gecikme oldukça yüksek olabilir. DNS sonuçlarını spekülatif olarak önceden getirerek, kullanıcı belirli bir bağlantıyı tıklattığında olduğu gibi belirli zamanlarda gecikme önemli ölçüde azaltılabilir. Bazı durumlarda, gecikme bir saniyeliğine azaltılabilir.

Bu önişlemenin bazı tarayıcılarda uygulanması, alan adı çözümlemesinin gerçek sayfa içeriğinin alınmasıyla (seri değil) paralel olmasını sağlar. Bunu yaparak, yüksek gecikmeli alan adı çözümleme işlemi, içerik getirilirken herhangi bir gecikmeye neden olmaz.

Sayfa yükleme süreleri – özellikle mobil şebekelerde – bu şekilde ölçülebilir şekilde geliştirilebilir. Resimler için alan adları, talep edilen görüntülerin öncesinde çözülebilirse, birçok resim yükleyen sayfalar, resim yükleme zamanında% 5 veya daha fazla bir gelişme görebilir.

Ön ekleme işlemini tarayıcıda yapılandırma

Genel olarak, ön belleği düzeltmeyi yönetmek için herhangi bir işlem yapmanıza gerek yoktur. Bununla birlikte, kullanıcı ön tanımlamayı devre dışı bırakmak isteyebilir. Firefox’ta bu, network.dns.disablePrefetch tercihini true olarak ayarlayarak yapılabilir.

Ayrıca, varsayılan olarak, katıştırılmış bağlantı ana makine adlarının öneklemesi, HTTPS üzerinden yüklenen belgeler üzerinde gerçekleştirilmez. Firefox’ta, bu, network.dns.disablePrefetchFromHTTPS tercihini false değerine ayarlayarak değiştirilebilir.

Önceden getirmeyi açma ve kapatma

X-DNS-Prefetch-Control üstbilgi sunucusu tarafını veya tek tek belgelerden <meta> öğesindeki http-equiv özniteliğini kullanarak gönderebilirsiniz:

<meta http-equiv="x-dns-prefetch-control" content="off">

İçeriği “on (açık)” olarak ayarlayarak bu ayarı tersine çevirebilirsiniz.

Belirli bir Hostname aramaya zorlamak

Dns-önekli bağlantı türüne sahip <link> öğesindeki rel özniteliğini kullanarak bu ana makine adını kullanarak belirli bir çapa sağlamadan belirli ana makine adlarını aramaya zorlayabilirsiniz:

<link rel="dns-prefetch" href="http://www.alicomez.com/">

Bu örnekte, alan adı “www.alicomez.com” önceden çözülmüş olacak.

Benzer şekilde, link öğesi, tam bir URL sağlamadan ana makine adlarını çözmek için kullanılabilir, ancak yalnızca ana bilgisayar adına iki tane eğik çizgi ekleyerek kullanılabilir:

<link rel="dns-prefetch" href="//www.alicomez.com">

Ana bilgisayar adlarının zorla önbelleklenmesi, örneğin, bir sitenin ana sayfasında, ana sayfada kendileri kullanılmasa da, sitede sıklıkla başvurulan alan adlarının ön çözünürlüğünü zorlamak için yararlı olabilir. Ana sayfanın performansı etkilenmese de site genel performansını artıracaktır.

Dilerseniz bunu fonksiyon dosyanıza farklı bir alternatif ile de ekleyebilirsiniz aşağıdaki kodlar ile;

function ism_dns_prefetch() {
echo '<meta http-equiv="x-dns-prefetch-control" content="on">
<link rel="dns-prefetch" href="//siteniz.com" />
<link rel="dns-prefetch" href="//images.dmca.com" />
<link rel="dns-prefetch" href="//pagead2.googlesyndication.com" />
<link rel="dns-prefetch" href="//tpc.googlesyndication.com" />
<link rel="dns-prefetch" href="//googleads.g.doubleclick.net" />
<link rel="dns-prefetch" href="//s3.amazonaws.com">
<link rel="dns-prefetch" href="//ajax.googleapis.com">
<link rel="dns-prefetch" href="//ajax.microsoft.com">
<link rel="dns-prefetch" href="//ajax.aspnetcdn.com">
<link rel="dns-prefetch" href="//cdnjs.cloudflare.com">
<link rel="dns-prefetch" href="//ajax.cloudflare.com">
<link rel="dns-prefetch" href="//netdna.bootstrapcdn.com">
<link rel="dns-prefetch" href="//www.googletagmanager.com">
<link rel="dns-prefetch" href="//www.google-analytics.com">
<link rel="dns-prefetch" href="//fonts.googleapis.com">
<link rel="dns-prefetch" href="//connect.facebook.net">
<link rel="dns-prefetch" href="//www.facebook.com">
<link rel="dns-prefetch" href="//facebook.com">
<link rel="dns-prefetch" href="//apis.google.com">
<link rel="dns-prefetch" href="//platform.linkedin.com">
<link rel="dns-prefetch" href="//platform.twitter.com">
<link rel="dns-prefetch" href="//fonts.gstatic.com">
<link rel="dns-prefetch" href="//cm.g.doubleclick.net">
<link rel="dns-prefetch" href="//stats.g.doubleclick.net">
<link rel="dns-prefetch" href="//s0.wp.com">
<link rel="dns-prefetch" href="//kuaza.com">
';
}
add_action('wp_head', 'ism_dns_prefetch', );
Kodun 3.satırındaki siteniz.com kısmını kendi sitenizle değiştirmeyi unutmayın.

İyi Çalışmalar.

Buna benzer diğer yazılarım

Güvenli SSH resetleme Merhabalar, SSH servisini güvenle yeniden derlemek için aşağıdaki komutu uygulayabilirsiniz. Bu otomatik tamamlayıcı, mevcut SSH sunucusu aracını ...
cPanel/Whm – Server optimizasyon Merhabalar, Bu yazıda birçok kişinin Server üzerinde yaşadığı yavaşlık ve basit güvenlik ayarlarından muzdarip olduğunu ve bu sorunu nasıl çözeceğine ...
Yazı içinde Renkli başlık Merhaba Dostlar. şimdi Yazı içinde Renkli başlık eklemeyi anlatacağım 🙂 Bu yazı aslında aklımda hiç olmamasına rağmen değerli Sadri Ercan'ın bu öz...
My.cnf Optimizasyon Merhabalar, My.cnf (Mysql ayar dosyası) üzerinde birkaç ayar ile sunucunun mysql kullanım şekline birkaç ekleme yaparak daha verimli bir veritabanına ...
TMP klasör boyutu artırma Merhabalar linux sistemlerde TMP klasör boyutu artırmak için aşağıdaki işlemleri adım adım takip edin. İlk olarak SSH ile sisteme root olarak girdi...
WP Anasayfada kategori gizleme Merhabalar, WordPress bloglarda bazı kategori içeriklerinin ana sayfadan gizlemek isteyebilirsiniz sadece kategoriye tıklayınca açılsın şeklinde. V...

Bu yazı 880 Defa okundu. Diğer yazılarımı da oku süper yazarım :)

||||

Ali Çömez
Ali Çömez

Kaldırımda yürürken beyaz çizgilere basmamaya çalışan, Sabah yüzünü yıkarken dirseklerinden su sızmasından nefret eden, Dönerle ayranı aynı anda bitirebilen, son dakikada otobüsü kaçırsada grur yapıp arkasından koşmayan... bir insanım :)

View all posts

12 Comments

  1. Yine efsanevi bir konu gelmiş kardeşimden ellerin dert görmesin 🙂 yeni tasarımına hasta oldum 🙂 bu bloğu kapatırsan karşında beni bulursun 😀

    • Eyvallah Başgan 🙂 Uzun zamandır yorum görmüyordum senden şimdi heyecan yaptım biliyon mu hani Whatsapp’tan rica etmesem uğrayacağın yok siteye temayı 1 ay önce değiştirdim :)) siteyi kapatırsam 2 sene sonra anlarsın galiba 😛

  2. I must say you have very interesting posts here. Your posts can go viral.
    You need initial boost only.

  3. Merhabalar, güzel bir yazı paylaşımı sağlamışsınız. Hem anlamlı hem kalite ve dahası da akıcılıkla beraber sade olmuş bu fazlasıyla hoşuma gitti. İlerleyen süreçlerde başarılarınızın daha da devamını dilerim.

    İyi günler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir