Yüksek Zityaretçi Trafiği İle Baş Etme

Share

Özellikle e-ticaret sitelerinden görünen bi olaydır. İndirim ve fırsat reklamları sayesinde siteye fazla sayıda kullanıcılara erişmektedir. Eger kullanıdığınız hosting alt yapısı düşük kullanıcı trafiğine göre kurgulanmışsa, ve trafiğiniz bunu kaldıramazsa sizin için kötü olabilir.

Herşeyi kurguladınız reklamlarınız yaptınız ve anlık bir trafik nedeni ile web siteniz kullanılamaz hale geldi, bu sizin zararınıza olacaktır ve ayırdıgınız reklam bütçeniz boşa gider. Bu gibi durumlarda e-ticaret web sitenizin hosting altyapısının yüksek ziyaretçi trafiği ile baş edebilecek hale getirilmesi gerekir. Buda kullandıgınız hosting firmasının çalışma şekline göre uzayabilir veya kısalabilir.

Bu tür sorunlarla karşılaşmamanız için sitenizin trafiğine ve genel yapısına göre ayarlanmış ve optimize edilmiş bir Hosting için Kodespa Hosting’te isteğinize bağlı özel bir paket sunuyor. Yetkililerle görüşmeniz durumunda sizin için en iyi fiyata en yüksek performans oranında isteğinizi karşılayacak bir Hosting paketi yapılandıracaklardır.

Bir yere reklam verdiniz ve ziyaretçi trafiğinin artıcagını düşünüyorsunuz bunun için almanız önlemleri üst paragfarfta belirttik. Konu ile ben ilgilenemem, yapamam diyorsanız konu ile ilgili Kodespa Hosting firmasından destek alabilirsiniz.

1: Load Balancing(Yük Dengeleme): Siteniz bir paylaşımlı hosting firmasında degilse, kendinize ait bir server içinde barındırıyorsanız, tahmin ettiginiz ziyaretçi sayısına baglı olarak load balancing yöntemi tercih edebilirsiniz.Bu yöntem sunucunuza gelen anlık ziyaretçileri birden fazla web sunucusuna dagıtarak ana sunucuyu agır trafikden kurtamıs olursunuz. Load balancing günümüzde bir çok büyük sitelerde kullanılmaktadır(Youtube, Facebook vs…). Eger kendi sunucunuz degil bir hosting firmanızda siteniz barınıyorsa hosting saglayınızla iletişime geçip bu durumu ayarlattırabilirsiniz. Bu ayarlamalar hosting saglayınızın teknik yeterliligi ile alakalıdır.

2:Caching: Caching sistemi, web sitenizin önünde çalışan proxy sunuculardır. Web sitenizde bulunan ve sıklıkla degişmeyen dosyaları(Resim, Javascript dosyaları, Css dosyaları) kendi hafızasına alır ve gelen istekleri kendi hafızasına aldığı dosyalarla yanıtlarlar. Sunucunuz tarafından işlenmesi gereken istekleri sizin sunucunuza yönlendirir. Böylece web sitenizin aldıgı istek sayısı azalır ve sunucu performansında yükselme olur. Caching hizmeti de tıpkı Load Balancing hizmeti gibi standart bir hizmet degildir ve hosting firmanıza göre degişiklik gösterebilir.

3:CDN: CDN’nin açılımı Content Delivery Network’tür. Amacı ise web sitenizdeki resim, müzik, video, js, css gibi statik-sürekli degişmeyen dosyaları kendi web sunucunuz üzerinden degil farklı bir ağ üzerinden servis etmektedir, bu sayade web sitenizi yük altından bırakmaz. CDN servisleride Caching mekanızması ile benzerlik gösterir. CDN çok çeşitli bir hizmetdir ve genelde bu gibi seneryolarda kullanılır.

4:Web Sitesi Optimizasyonu: Diger önemli yöntemde web sitesi optimizasyonur. Web sunucunuzda GZIP in aktif edilmesi, resim, müzik, video gibi statik dosyaların optimize edilmesi sayfanızın yüklenme hızını arttıracaktır, buda yoğun ziyaretçi trafiginde kullanıcı deneyimini iyi yönde etkiler.

Son olarak Kodespa Hosting Yüksek ziyaretçi trafiği olan web siteler için özel çözümler üretecektir.