En iyi forum scripti

Haziran 27, 2024
3
Share

Merhabalar sevgili dostlar, Bu yazıda daha önce de bu konuda paylaştığım gibi bir içerik tavsiyesi olarak En iyi forum scripti hangisidir neyi tavsiye ederim sebebi ile birlikte kısaca anlatacağım.

Şimdi öncelikle Forum scripti arayışında olanlar için iki seçeneğimiz var;

  1. Gerçek Forum foruma forum anlamını yükleyen bilinen şekildeki forumumuz.
  2. Yeni nesil forum sistemleri biraz anlaması zor bana göre ise saçma bir tasarım ile karmaşık şekilde geliyor.

Örnek vermek gerekirse;

Eski nesil forum sistemleri için; Xenforo, Mybb, SMF, vBulletin, ipboard vb…

Yeni nesil forum sistemleri ise; Flarium, Discourse, NodeBB, Vanillia Forum vb..

Ben biraz eski kafalıyım yada alışkanlıktan belki bu nedenle tavsiyelerim tabi ki eski nesil forumlar üzerinden olacak bu nedenle yeni nesil forum sistemlerinden arayanlar için üstte belirttiğim 4 seçenekten birini seçebilirler ve bu yazının devamını okumalarına gerek yok 🙂

Xenforo;

Xenforo eski nesil forum sistemlerinin yeni nesilde hala aktif ve premium şekilde ilerlemesini sağlayan yapı taşı diyebiliriz. O kadar esnek ve gelişime imkan sunan bir yapısı var ki aklınıza gelebilecek her türe evirip kullanabilirsiniz CMS ‘ler içinde WordPress gibi diyebiliriz.

Ancak eksi yanı ücretli olması ki bu da onun en büyük dezavantajıdır ama buna rağmen benim tavsiyem kesinlikle Xenforo olacaktır. Eklenti ve tema desteği oldukça fazladır ancak ücretli olduğu için bütçe dostu demek zor olacak yani projenize ayırdığınız bütçeyi düşünerek hareket etmek gerek.

vBulletin;

vBulletin forum dünyasının en eski elemanlarından biridir hala kullananlar var ama bana hep karışık geldiği için ben hiç bir zaman kullanmadım, zaten ücretli de olduğu için tavsiye etmem ama şöyle de bir gerçek var ki vbulletin kullananlar kullanmaya alışanlar farklı sistemlere alışmakta zorluk çekiyor 🙂 tabi bu duyumlara dayalı bir yorum.  bu nedenle objektif olmak gerekirse benim ilk tercihim olmazdı ama kalitesine söz edemem tabi ki.

Eklenti ve tema desteği ise aynı Xenforo’da olduğu gibi bu nedenle ekstra bir şey söylemeye gerek yok.

MyBB;

Ücretsiz Forum scriptlerinin başını çeker, sürekli güncelleme alır, eklenti ve tema desteği bolca mevcuttur kısaca öğrenci ve fakir dostu diyebilirim. Ücretsiz basit kullanımı kolay bir forum kurmayı düşünüyorsanız aynı şekilde görselliğe önem veriyorsanız şatafatlı bir forum olacak ücret ödemek istemiyorum ama müthiş görünsün diyorsanız aradığınız yazlımı buldunuz.

SMF;

SMF forum sektörünün başını çeken ücretsiz, geniş eklenti desteği olan ancak tema için aynı şeyi söyleyemem 🙂 sade hızlı düşük sistem kaynağı tüketen bir forumdur. genellikle organizasyon veya bir gönüllü topluluğu için forum açanların tercihidir.

İpBoard;

ipboard eskiden beri beğendiğim ama hiç kullanmak nasip olmayan farklı bir görünüş ve diğerlerinden kendini ayıran hep bir yanı olan forum sistemi olarak biliyorum. İpb. kullanan forumlar genellikle birbirine benzerler tema değişse de çok net anlaşılırlar temaları da genel yapı itibarıyla aynı diyebiliriz. Ücretlidir bu kardeşimizde zengin dostudur bolca benzin çeker fazla yakar sistem yorar ağardır (Bunlar tamamen duyumlar ve kullanan arkadaşların anlatımlarıdır. ben kullanmadım bilmiyorum 🙂 )

Şimdi sonuç odaklı konuşursak; sizin açınızdan düşünelim, ufak bir bütçeniz var, domain – hosting aldınız biraz daha bütçenizden taviz verip uzun vadeli geleceğe yatırım yapmak gibi bir planınız var ise kesinlikle Xenforo kullanmanızı öneririm.

Aynı senaryoda sıfır bütçe ile bu işe gireyim duruma göre bakarız diyorsanız ise kesinlikle MyBB ile başlayın zaten ilerde parayı bulunca Xenforoya geçeceksiniz 🙂

Sevgili dostlar bu yazımızı da bu şekilde bitireyim, oldukça sade ve anlaşılır dille yazmaya çalıştım çünkü ben size forum sistemi tanıtımı yapmıyorum mybb kaç yılında çıktı kim kurdu kim yönetiyor yada xenforo sahibi kimdir nerede kuruldu vb bir içerik arayan dostlarım Wikipedia kullanabilir.

Ekstra olarak sizin tavsiyeleriniz önerileriniz varsa yorumlara yazabilirsiniz, tartışmaya açıktır teşekkürler…

 

 

Yandex.Metrica