30 Oca, 2018

En iyi forum Scripti
" En iyi forum Scripti "

Merhaba beyler bu yazımızda sizinle En iyi forum Scripti‘ni inceleyelim. Ücretli ve ücretsiz forum scriptleri olarak ikiye ayıralım öncelikle bu konuyu ve ona göre inceleme yapalım arkadaşlar.

Ücretli Forum yazılımları


 

En iyi forum ScriptivBulletin ; James Limm ve John Percival tarafından 1999 yılında yapılmıştır. Bunun dışında ücretli bir yazılımdır. Jelsoft Enterprises Ltd. tarafından geliştirilip pazarlanır. vBulletin’in diğer forum sistemlerinden farkı, diğer sistemlerden daha profesyonel olmasına rağmen kullanımının daha basit olmasıdır. vBulletin’in yeni eklentileri ve yeni sürümleri sürekli güncellenmektedir.

vBulletin her sürümü ile kendine yeni bir belirgin özellik getirerek diğer forum yazılımlarına oranla daha dinamik ve daha işlevsel olduğunu öne sürmeye çalışıyor. Bunun yanında Güvenliğe de ayrı bir önem vererek diğer sistemlerden daha güvenli olduğunu anlayabilirsiniz. Bir çok forum scriptine nazaran daha sık güncelleme yaparak varsa bug’ları fix’leme oranı daha yüksektir.

Şu anda en son versiyonu 5 Connct piyasa değeri 249$ ve mobil sürümle birlikte alınırsa 399$’a çıkıyor tabi meraklısı buradan satın alabilir 🙂

vBulletin 5 Connect Satın Al


 

En iyi forum ScriptiInvision Power Board; vBulletin ile en çok kıyaslanan ve vbulletine en yakın rakip olarak gözüken dişli bir forum yazılımıdır.

Diğer sistemlere nazaran daha sabit ve vbulletinin güvenliğe verdiği öneme kıyasla ondan daha güvenli bir sistemdir.

Diğer forum scriptlerinden öne çıkan farkı temasıdır, görselliğe biraz daha fazla önem veren İPBoard ücretli yazılımlar arasında benim gözümde vbulletinden daha az kaynak tüketimi ile ikinci sıradadır.

peki birinci sırada kim var ? tabiki Xenforo 🙂


En iyi forum ScriptiXenforo ; php ve Mysql ile çalışan yapısında Zend Fremawork kullanan bir forum yazılımıdır.

Performans için optimize edilmiş zend kütüphanesi, css & javascript & ajax teknolojilerini kullanır ve seo dostudur.

Tam bir Seo canavarı olan bu yazılım ile diğer forum sistemlerine nazaran daha hızlı daha az kaynak tüketen ve daha gelişmiş olduğunu söylemem gerekir.

Xenforo yapımcılarından birtanesi vbulletin’den ayrılıp xenforoyu geliştiriği için uzun yıllar mahkemelik olan ikili forum şirketi Xenforo’nun davayı kazanmasıyla son sürat forum piyasasını ele almayı planlıyor ve alıyor da.

Benim gözümde diğer forum sistemlerini tersine döndüren bir yazılımdır kendisi. Bu yaşıma kadar her türlü yazılımı kullanmış ve hemen hepsi ile çalışmış birisi olarak Ücretli forum yazılımları içinde sadece Xenforo öneririm.

Satın almak için başka bir sebebe ihtiyacınız varsa burda Ücreti devreye girebilir 🙂

140$ gibi çok düşük bir ücreti olması diğerlerine verilen o kadar paranın saçma olduğunu göstermeye yeter.

Xenforo satın almak için Xenforo Buy


En iyi forum ScriptiWoltlab burning board, kısa adı “wbb” olan bir forum sistemidir. Sistem Php ve Mysql kullanılarak yazılmıştır. Woltlab burning board WoltLab GmbH firması tarafından ücretli olarak sağlanır. Ayrıca ücretsiz olarak kullanabileceğiniz bazı özellikleri kısıtlı olan light sürümü mevcuttur. Şu anda Profesyonel paketin güncel sürümü 3.0.8 PL1’dir. 3.0.9 RC, Beta versiyon olarak gösterilmektedir. Yazılımın eklenti paketleri, gönüllü kişiler tarafından sağlanmaktadır. Güncel sürümünde, birçok forum ve içerik sisteminden konverterler mevcuttur. Bu sayede farklı bir yazılımdan zahmetsizce geçiş yapılabilir.

Yapımcılarının Alman olması ve Xenforoya benzetmeye çalıştıkları sistem ile 2. sıraya  geçebilir benim gözümde.

Uzun süre kullanmadım ama kullandığım kadarı ile vBulletin ve ipBoard’tan daha kullanışlı bir yapıya sahib.

Ancak tema mevzusunda biraz sorunlu güncel ve sağlam işe yarar tema bulmak sıkıntılı biraz diğerlerine oranla.

90$ civarında satışo var Denemeye değer 🙂

Satın almak için Woltlab BB Buy


Diğer ücretli forum yazılımlarını saymaya bile gerek yok başı çeken 4’lü belli ve diğerlerine gerek duymuyorum yazmaya.

Ücretsiz Forum Scriptleri


En iyi forum ScriptiMyBulletin Board ; (MyBB) PHP ile yazılmış, MySQL veritabanı ile kullanılan eklentiler ile geliştirilebilen ücretsiz bir forum sistemidir. Chris Boulton ve ekibi tarafından kodlanarak kullanıma sunulan forum paketi, yapımcı grubun güvenlik ağırlıklı güncelleştirilen versiyonları ve gönüllü destekçilerin yaptıkları tema ve eklentilerle eksikliklerini büyük ölçüde tamamlamıştır.

1.6 sürümü ile birlikte gelen geliştirme ve yeniliklerle forum sistemleri arasındaki yerini yükseltme gayretinde olan MyBB; Türkiye’de binlerce üyesi olan MyBB Türkiye ile Türk internet kullanıcılarına MyBB’yi tanıtmakta ve çeşitli hizmetler vermektedir.

Tamamen Ücretsizdir Görselliği ve gelişmiş tema motoru ile kendi temasını bile yönetim panelinden düzenleyip değiştirebilirsiniz.

Oldukça geniş bir eklenti ağı vardır ve destek sitelri oldukça fazladır. herhangi bir sorun sıkıntı olduğunda destek alma oranınız yüksektir.


En iyi forum ScriptiSimple Machines Forum ; SMF yani Simple Machines Forum, ustaca kodlanmış, kolay kullanılabilir ve yönetilebilir bir forum sistemidir. Dünyada birçok site tarafından tercih edilen SMF’nin şüphesiz en büyük najantajı ücretsiz olmasıdır. vBulletin severler tarafından itici bulunsa da aslında düzenlenmesi en kolay forum sistemidir.

Temel php bilgisinin yanı sıra css bilgisi olan herkes rahat şekilde temadüzenleyebilir.Bunun örneklerini çeşitli SMF temalarında görüyoruz. Vbulletin tarzı temalar, SMF ile neler yapılabileceğini gözler önüne seriyor. SMF’nin (+) özelliklerinden bahsettik. (-) özelliklerin değinecek nolursak, çok fazla SMF sitesi var ve çok fazla amatör kullanıcısı var. Bu yüzden SMF forumların çoğu tasarımdan yoksun durumda. Her ne kadar fazla tema bulunsada yeni arkadaşlar eski temaları kullanmaya bayılıyorlar. Örneğin DİlberMC. Bu açıdan SMF forumlar vBulletin forumların yanında çok basit kalıyor diyebiliriz.

Seo sisteminin fazla gelişmemiş olduğunu söyleyebiliriz. Ama yapan yapıyor bunu da belitmekte fayda var. Çok fazla olmasa da örnek SMF forumlardan söz etmemiz mümkün.


En iyi forum ScriptiBBPress WordPress geliştiricilerinin geliştirmekte olduğu açık kaynaklı, ücretsiz, hızlı, sade ve kullanımı kolay bir forum sistemidir. Etiket, RSS gibi yeni nesil sistemlerini başarılı bir şekilde kullanır, eklenti desteği sayesinde birçok yeni özelliğe sahip olabilir.
bbPress’in yapısı WordPress’e çok benzemektedir, WordPress’i beğeniyorsanız ve bir foruma ihtiyacınız varsa bbPress tam size göre. bbPress’in en güzel özelliklerinden biri de WordPress ile kolay entegre olmasıdır; gerekli ayarları yaptıktan sonra kullanıcıların hem blogunuza hem de forumunuza aynı kullanıcı adı ve parolayla kayıt olmalarını ve giriş yapmalarını sağlayabilirsiniz. Ve, WordPress tema sistemini biliyorsanız kısa bir sürede bbPress tema sistemini de kavrayabilir, blog ve forum tasarımlarınızı da uyumlu hale getirebilirsiniz.


En iyi forum ScriptiphpBB, PHP programlama diliyle yazılmış bir internet forum (mesaj panosu) paket yazılımıdır. PHP Bulletin Board kelimesinin kısaltılmış halinden “phpBB” adı türetilmiştir. phpBB, Genel Kamu Lisansı (GNU General Public License) altında yayınlanmakta olup, ücretsiz ve açık kaynak kodlu bir yazılımdır.

İlk oluşturulduğu sene olan 2000’den beri phpBB™, bir çok web sitesi sahibi tarafından kullanılan açık kaynak kodlu forum yazılımı çözümü olmuştur. Eskiden olduğu gibi şu anki phpBB™ 3.1 “Ascraeus” sürümü de yeni nesil web teknolojilerine uyum sağlayan modern bir yapıya, kolay kullanılan bir yönetim paneline ve kullanıcı dostu bir kurulum ara yüzüne sahiptir. Bu nedenle dakikalar içerisinde kurulum yaparak siteniz için bir forum yazılımına sahip olabilirsiniz.

İhtiyaca göre düzenlenebilen, geniş ve yüksek derecede ayarlanabilen anahtar özellikleri ile standart, yumuşak bir arayüze sahip olan phpBB™ sayesinde web siteniz gelişecek ve beğenilecektir. Dünya çapında milyonlarca kişinin yüklediği phpBB™, hiç şüphesiz bir topluluk desteği ve oluşumu için kullanılan en popüler forum yazılımdır.


En iyi forum ScriptiCotonti CMF Cotonti, içerik yönetim sistemlerinin özelliklerini ve framework sistemlerinin esnek yapısını birlikte sunar . Kullanıcı hesapları, dosya yönetimi, sayfa yönetimi ve topluluk araçları gibi bir çok özelliği olmasına rağmen, basit modül ve eklenti yapısı ile sitenizi kolaylıkla geliştirebilirsiniz. Cotonti kendine özgü tema motoru sayesinde programcı olmasanız bile hızlı ve yorulmadan öğrenmenizi sağlar.

Açık kaynak kodlu, Güvenili ve güvenilir Hızlı ve Hafif Modüler ve geliştirilebilir, Programdan bağımsız tasarım, Hızlı ve kolay arayüz, Uluslararası dil yapısına sahip.

Ücretsiz forum yazılımları arasında benim favorimdir arkadaşlar.


Sıralama yapacak olursak şu anda benim gözümde Ücretli sistemler;

1- Xenforo

2- Woltlab BB

Ücretsiz forum scriptlerinde benim gözümdeki sıralama ise;

1- Cotonti

2- MyBB

Evet arkadaşlar bu yazıda bu kadar olsun uzatmaya gerek yok diğer sistemleri de incelemeye kalkarsak altından kalkamayız bu işin, inanın ki onlarca forum scripti var ama incelemeye değeceğini bile düşünmüyorum kullananlar kullanabilir kimseye sözümüz yok 🙂

Selametle…

Yayınlanma tarihi: 30 Haziran 2016

Güncellenme Tarihi: 31 Ocak 2018

Bu yazı 11440 Defa okundu, Beğendiyseniz üstteki benzer yazıları okumanızı öneririm, isterseniz site içinde farklı içerikleri arama yapabilirsiniz.

Ali Çömez / Slaweally

Kaldırımda yürürken beyaz çizgilere basmamaya çalışan, Sabah yüzünü yıkarken dirseklerinden su sızmasından nefret eden, Dönerle ayranı aynı anda bitirebilen, son dakikada otobüsü kaçırsada grur yapıp arkasından koşmayan... bir insanım :)

 1. Tibonet dedi ki:

  Vanilla forums are sold currently paid, You must add Paid forum.

 2. Kaan dedi ki:

  WordPress ile birebir entegre olması nedeniyle bbpress kullanıyorum ama ilerde kesinlikle xenforo düşünüyorum çok sağlam çekirdeği olduğunu duydum.

 3. Ömer dedi ki:

  phpbb ile bir forum kurdum lanet bir forum siktipti bundan nefret ediyorum hiçbirşey yapamıyorum ne temaları güzel nede adam akıllı şekillendirme yapılıyor.

 4. ziya dedi ki:

  sitemde bir takım bozukluklar var teknik destege ihtiyacım var. internet sitesi ile ilğili uzman varmı çok önemli site 10 yıllık ve bbpress üzerine kurulu

  • Ali Çömez dedi ki:

   Merhaba Ziya, Teknik destek alanında birşey diyemem ancak BBPress hakkında benim detaylı bilgim yok XenForo’ya geçmeyi düşünürsen yardımcı olabilirim.

 5. ziya dedi ki:

  bu konuda lütfen mail adresime yazarsanız sevinirim.

 6. Ali dedi ki:

  Merhaba birforum sitesi acmak ısıtıoruz Hosting ve script olarak öneriniz nedir. kurulumunu ücret karsılıgında yapanlar varmı varsa yonlendirmeniz mümkün mü

 7. Muhittin dedi ki:

  Öncelikle Paylaşmış olduğunuz bilgiler için teşşekkür ederim. bilgiğiniz üzere forum siteleride diğer hazır sitelere gibi her geçengün hack saldırılarına uğruyor sizce hangi forum scriptini kursak daha güvenlidir. şimdiden cevabınız için teşekkürler.

  • Ali Çömez dedi ki:

   Merhaba,
   Dostum Xenforo ücretli yazılımlara karşı bir adım öndedir kullanım kolaylığı olsun gerekse stabil ve esnek yapısı olsun sağlamdır.
   Ücretsiz kullanmak istersen de Cotonti öneririm çok sağlam yapısı var ancak destek konusunda Türkiyede biraz eksik malesef 🙂

 8. serdar dedi ki:

  hocam Cotonti yükledim dediğiniz kadar varmış tam aradım sistem ama türkçe dosyayı bulamadım yardımcı olurmusunuz nerde bulabilirim sitesinde indiremedim.

 9. Ismail dedi ki:

  Merhaba ali bey yazinizi okudum epey bilgi vermissiniz lakin bazi bolumlere katilmiyorum yazilimda artik ulkemizdede cok degerli calismalar var ornek vereyim forum yazilimi konusunda bende cok arastirmistim bahsettiginiz ucretli veya ucretsiz yazilimlardan vazgecmemin tek sebebi teknik destek olmayisi en kucuk bir sorunda bile birilerini bulcaksiniz para harcamak zorunda kalacaksiniz iste tam bu noktada. Ulkemizde yerli yazilim phpkf forumu kesinlikle tavsiye ederim kurulum ucretsiz ozel istekler ucretli dogal olarak kendim kullaniyorum isteyen bakabilir http://www.tavsiyesikayet.com yazilimi denemek isterseniz kendi sitesinden indirin http://www.phpkf.com

  • Ali Çömez dedi ki:

   Merhaba İsmail, Phpkf uzun yıllardır var biliyorum ancak pek kullanıcısı ve desteği olmadığı için yazıya eklemek istemedim.
   Ama milliyetçilik isteyenler için tabiki kullanılabilir bir forumdur.

 10. Ayhan dedi ki:

  Benim kullandığım Elkarte’de güzel ama tema desteği yok.

 11. sahne perdesi dedi ki:

  Eskiden çok meşhurdu forumlar sosyal medya yoktu ve insanların ilk kendilerinin içerik oluşturup birileriyle paylaşıp sohbet edip yardımcı olabileceği sitelerdi.Şimdi birçok forum eskisi kadar ziyaretçi çekmiyor ama kendini geliştirebilen sektörden lider forumlar o günlerden bize kalan miraslar sahip çıkmak gerekiyor.

 12. Pandalina dedi ki:

  Eğer kaliteli bir görünüm ve işleyiş isteniliyorsa Vbullettin scriptini tek geçerim fakat eğer bütçeniz yoksa ve forum işleyişi hakkında tecrübe ve deneyim sahibi olmak istiyorsanız Mybb forum scriptini kullanabilirsiniz. Bu değerli bilgilendirici içeriğiniz için teşekkür ederim.

  • Ali Çömez dedi ki:

   Söylediğinize katılmıyorum, Kaliteli bir forum için Xenforo, ücretsiz ise güncel olanlardan mybb codoforum, afc gibi değişik alternatifler olabilir mybb hariç 🙂

 13. Araba Haber dedi ki:

  Bizlerde 2006 senesinde smf ile tanıştık. Hem ücretsiz olması hem de o sıralar çok kullanılmasından dolayı smf forumlarının çok olması işimizde yaradı. Sonrada daha profesyonel olan vbulletin ile devam ettik. Tekrardan foruma yönelsem kuşkusuz vbulletin’i seçeerim.

 14. Aliyev dedi ki:

  Web sitenizden ayrılmadan önce, her zamanki bilgilerin, misafirleriniz için bireysel bir kaynaktan gerçekten keyif aldığımı söyleyebilirim.Yeni mesajları kontrol etmek için düzenli olarak geri geleceğim.

 15. Ubi dedi ki:

  Merhabalar Ali Bey. Acaba bbpress forum eklentisini tek başına ana dizine forum olarak kurabilir miyim acaba? Ek olarak cotonti indirip kurdum fakat tam kurulmadı sanırım. Oysa internette anlatıldığı gibi kurmaya çalıştım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir